Vegyszermentesen a leandert károsító pajzstetű ellen

 

Nem is gondolnád, hogy háztartásod mennyi hatékony fegyvert rejt növényeid kártevői számára.

 

pajzstetű, vegyszermentesen, biokertészet, oleander, egészséges életmód, növényvédelem, pajzstetű ellen, almaecet, szódabikarbóna, káliszappan

Ősszel a téli fagyok elől pincébe, garázsba, zárt teraszra hordjuk azokat a virágokat, melyek kertünkben, teraszainkon díszítenek. Nem is gondoljuk, hogy mennyi kártevőt bevihetünk növényeinkkel, melyek télen is károsítanak, és esetleg csak azt veszed észre, hogy hullanak a levelek.

Tavasszal, a fagyok után szeretnéd a szabadba hordani virágaid? Ha télen nem védekezel megfelelően a kártevők ellen, akkor növényeid súlyosan károsodhatnak, akár el is pusztulhatnak.

 

A pajzstetű télére visszahúzódik a gyökerek közé, de amint megérzi, hogy meleg, fagymentes helyen van, szép lassan visszamászik a szárra és a levelekre. Olyan mértékben szívogathatja a növény nedvét, hogy levélhullás, vagy akár pusztulás is történhet.

Könnyen észrevehető, hogy leandered, vagy akár fikuszod, citromfád szenved-e ettől a kellemetlen vendégtől.

A leveleken ilyenkor megjelenik a mézharmat helyenként feketésebb elszíneződéssel. A mézharmat mellett megjelenő folt nem más, mint a korompenészgomba. Ennek a gombafajnak értékes táptalaja a mézharmat. A mézharmat nem más, mint az apró állatok nyálának és ürülékének keveréke. Ettől ragadós, fényes felületűvé válik a levél.

Fertőzés esetén a teljes növekedés lelassul, a levelek fakó színűek lesznek, sodródnak, lehullnak.

 

A pajzstetű szabad szemmel is látható kártevő. A leggyakoribb pajzstetű faj a leandereken az oleander pajzstetű – nevét is a leander latin nevéből kapta (Nerium oleander után).

A nőstény a petéit egy pajzs szerű képződmény alatt rakja le, mely őt is védi, és itt növekednek a kis tetvek is. Miután megnőttek és kibújtak a pajzs alól pár napig még tudnak mozogni. Párzás után a kis nőstények megtalálva helyüket letelepednek, levedlik végtagjaikat és a háti mirigyeikből viaszos pajzsot építenek maguk fölé, majd ők is lerakják petéiket.

A hímeket lárvakorukban viaszos pajzs veszi körül, kifejlődve ebből kimásznak, néhány napig élő, két szárnnyal repülésre képes, szájszerv nélküli lények lesznek.

 

 

A pajzstetűk között, találhatók olyan egyedek, melyek csak egy adott növényfajtán tudnak megélni. Életük nagy részében helyhez kötötten élnek, de vannak helyet változtatók is, ezeket vándor pajzstetűnek nevezzük.

A helyhez kötötteknek a hátán pajzs látható, míg a helyváltoztatók testét viaszréteg fedi. Alakjuk és nagyságuk változó. Van közöttük lapos, ovális, gömbölyded, domború és kagyló alakú is. Szúró-szívó szájszervük csak a nőstényeknél található meg, hímeknél nem.

A pajzstetűk között található olyan faj is, melyből a múlt században, bíborfestéket állítottak elő. (Bíbor pajzstetű.)

 

Mivel a leandereket teraszokra, balkonokra, gyerekek és kisállatok közelébe helyezzük el, ezért a védekezésnél olyan szereket kell használni, melyek emberekre és kisállatokra veszélytelen.

 

Íme, néhány vegyszermentes megoldás a kártevők ellen!

●    Ha időben észrevettük a kártevő jelenlétét, akkor elegendő lehet a mosószeres (káli szappan) vízzel való lemosás egy rongy vagy szivacs segítségével. Gyengéden mossuk le a hajtásokat, leveleket, majd tiszta, nem túl hideg vízzel zuhanyoztassuk le a növényt, ha a mérete engedi.

●    Levéltetvek ellen a banánhéj kiváló. Dugjunk három-öt centiméter mélyen a földbe, a gyökerek köré szárított vagy felszeletelt banánhéjat.

●    Az apró élősködők azonnal elpusztulnak, ha hígítatlan almaecetbe mártott textíliával, vagy fültisztítóval kenjük le azokat. Erős fertőzés esetén megoldás, ha szórófejes flakonba töltesz egy liter víz és két evőkanál almaecet keverékéből készített oldatot, és ezzel permetezed be a növényeidet mindennap, amíg teljesen rendbe nem jönnek.

●    Pajzstetű elűzésére hatásos permetszer a szappanból és dohánymaradékából készített, kihűlt főzet.

●    Ültess fokhagymát a virágföldbe. Hatásos tetvek ellen.

●    Ha megjelent a penész is, akkor 1 liter vízhez keverj 1 evőkanál szódabikarbónát, alkalmazás előtt alaposan rázd fel és ezzel az oldattal permetezd át a növényt hetente. Ügyelj arra, hogy a levelek mindkét oldalára jusson belőle.

 

Az említett bio-módszerek hatásosak, de nem tartósak a rendkívül szívós pajzstetvek ellen. Ezért gyakran ismételjük meg a védekezést.

 

Kezelések után a pajzstetvek elpusztult pajzsai a növényen maradnak, tehát ha a rovarok már nem is károsítanak, esztétikai szempontból a ledörzsölés jelentősége semmiképpen sem elhanyagolható. Próbálkozhatunk fogkefével, fültisztítóval, szivaccsal, ronggyal. Bevált módszer lehet, ha egy feszes cérnakesztyűt húzunk a kezünkre és ezt bevizezve húzogatjuk le a levelekről, szárakról az elhalt egyedeket, miközben a kesztyűs kezünket gyakran öblítsük le.

 

Különös tekintettel legyünk a levélerek mélyedésére, mert ott telepednek meg leginkább a parányi, talán még szabad szemmel alig látható kis pajzstetvek. 

 

 

egészséges életmód

 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
    A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa....
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
A szódabikarbóna természetes felhasználása a kertben
Nem csak takarítás során, főzőcskézés közben, vagy a fürdőszobában lehet nagy segítségünkre a szódabikarbóna, hanem bizony a kertben is! Cikkünkben...
TOVÁBB
Hatékony védekezés kiskertedben a liszteske ellen
    Egyre nagyobb gondot okoznak fóliasátrakban, üvegházakban és már a kiskertekben is a liszteskék, vagy más néven az üvegházi molytetűk...
TOVÁBB
Leanderek szaporítása magról
  Bizonyára mindenki ismeri a leandert, és bizonyára sokan vannak, akik szívesen megpróbálkoznak szaporításával is. A leanderek szaporításának...
TOVÁBB
A biogazdálkodás egyik legegyszerűbb permetleve csalánból készül
  A biokertészek tudják, hogy egy igazi kertben, akárcsak a természetben, megvan az ökológiai rend. Vagyis ahol van kártevő, ott mindig felbukkannak azok...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Kulcs az égiek kapujához – Tavaszi kankalin
  A tavaszi kankalin, latin nevén Primula veris, apró, évelő növény, amelynek a...
Felfedezés Magyarország egyik leglenyűgözőbb természeti csodájában - a Rám-szakadékban
  Magyarország sokszínű és lenyűgöző tájakat kínál azoknak, akik szeretik felfedezni a...
Méhpempő: Az egészség varázslatos csodaszere
  A méhpempő a méhek garatmirigyében termelődő fehéres, tejszerű, sárgás színű, savanykás,...
Nagyanyáink még tartották – Eltűntek a tyúkok a kiskertből?
  Nagyanyáink kertjéből még nem hiányozhatott a baromfi, de manapság mintha már nem lenne...

Címkék