Húgyúti fertőzésnek nevezzük a baktériumok, vírusok, paraziták, gombák által okozott, bármely életkorban előforduló, nőket gyakrabban érintő betegséget.
Megkülönböztetjük egymástól a húgycső-, a húgyhólyag -, illetve a vesék-, a vesemedencék gyulladását. A húgycső és a húgyhólyag gyulladását tévesen felfázásnak nevezik, mely elsősorban nőknél elég gyakori megbetegedés.
Mi a húgyúti fertőzések oka?
A baktériumok könnyen juthatnak a húgycsőbe, és ott elszaporodva fertőzést okozhatnak. A sokféle gomba mindegyike okozhat húgyúti fertőzést, éppúgy, mint néhány vírus vagy parazita. A fertőzések egy része szexuális eredetű és fertőző, elsősorban a nemi szerveket betegítheti meg. A húgycső és a felsőbb húgyutak megbetegedését legtöbbször mégis az E. coli baktérium okozza.
A fertőzéseket elősegíti például a prosztata megnagyobbodása, a vesekő, a húgycső szűkülete, mivel a pangó vizeletben elszaporodhatnak a kórokozók. Egyes betegségek esetén – például cukorbetegség, immungyengeség, veleszületett vagy szerzett immunhiány – gyakrabban alakul ki húgyúti fertőzés. Hajlamosító tényező lehet még a vesekő vagy hólyagkő is.
A húgyúti fertőzés tünetei
A gyulladás tünetei különbözőek lehetnek. Az alsó húgyutak gyulladásának legjellemzőbb tünetei a gyakori vizelési inger, égő érzés vizeléskor, hőemelkedés, rossz közérzet, esetleg véres vizelet. Gyulladás esetén a vizeletben nagy számban jelennek meg fehérvérsejtek, esetleg fehérje és vörösvérsejtek is.
A vesemedence gyulladás
Súlyosabb esetben a felsőbb húgyutak, így a vesék is érintettek lehetnek, vese- vagy vesemedence-gyulladás alakulhat ki. Ez a betegség magas lázzal, rossz közérzettel és vizeletürítési panaszokkal jár. A nem kezelt, ismétlődő gyulladás szövődményeként akár veseelégtelenség is kialakulhat. A vizeletürítés fájdalmas, a vizelet csíp, és gyakran kellemetlen szagú. A fertőzések során a veseartérián keresztül jutnak át a kórokozók közvetlenül a vesék szövetébe, és ott gyulladást válthatnak ki.
A féloldali vesegyulladás oka, hogy a vesemedence-gyulladás terjed rá az egyik vesére, amíg a kétoldali vesegyulladás általában bakteriális fertőző betegség szövődménye.
A változókor és a hólyaghurut
A változókor következtében nem csak a hüvelyben jelentkeznek kellemetlen tünetek, hanem a húgyutakban is. A női nemi szervek és húgyutak megfelelő működéséhez az ösztrogén hormon, kedvező hatásaira van szükség. A változókorban az utolsó menstruációs vérzést követően a női nemi szervek nyálkahártya sorvadása néhány évvel a menopauza után válik észrevehetővé, és könnyebben alakulhatnak ki fertőzések. Ráadásul, csökken a hüvelyben a kórokozókkal szembeni védekezést biztosító tejsavbaktériumok száma, mely szintén növeli a hólyaghurut kialakulásának kockázatát.
A húgyúti fertőzések kialakulásának kockázata csökkenthető a higiénés szabályok szigorúbb megtartásával, bő folyadékbevitellel, a „felfázás” elkerülésével. A szappanok és tusfürdők helyett érdemesebb használni intim gélt, valamint fokozott figyelmet fordítani a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra.