A bambusz már hazánkban is egyre népszerűbb és nagyon jól hasznosítható az élet szinte minden területén.
A bambusz az egyik legértékesebb növény a világon. 1500 évre nyúlnak vissza a feljegyzések az alkalmazásáról az orvostudományban. Európában 1850-ben bukkant fel.
Bambusz a kertünkben
Hazánkban elsősorban dísznövényként termesztik, mivel igen dekoratív növény. Általában egy, az anyanövényről leválasztott gyökérdarabot elültetve történik a szaporítása. A gyökerek a föld alatt minden irányba szétterjednek és ezekről különböző sűrűségben hajtások bújnak elő. A hajtások általában tavasszal jelennek meg, és négy-hat hét alatt megnőnek teljes magasságukra. Ekkor még levélzet nem, vagy csak alig található rajtuk. A gyökérzet fejlettsége határozza meg, hogy a hajtások az adott évben milyen magasra és milyen vastagságban nőnek.
A hajtásokkal ellentétben a gyökérzet szinte egész évben – kivéve a téli, fagyos időszakokat – fejlődik. Kordában tartása a nem kívánt hajtások lenyírásával vagy a gyökérzet terjedésének betonnal, erős fóliával (pl. nagy sűrűségű polietilén HDPE) való körbe kerítésével lehetséges. Szinte minden típusú talajban megél, de szereti a tápanyagban gazdag talajt és a bőséges vízellátást. A bambuszok környezeti igényei változóak, de általánosságban szívós, ellenálló növények.
A bambusz zsenge hajtása, a bambuszrügy ehető, Ázsiában természetesen évezredek óta a mindennapi étkezés része, Európában, így nálunk is inkább csak kuriózum. Pedig a bambuszrügy számos kedvező élettani hatással bír. Gazdag vitaminokban, aminosavakban, rosttartalma miatt jótékonyan hat a gyomorra, kutatások szerint a magas koleszterinszint és magas vérnyomás kezelésére is alkalmazható.
A bambuszlevél teája a bambusz zsenge hajtásainak leveleit tartalmazza. Ellentétben a zöld teával, ez a tea koffeinmentes. Főzete édeskés, friss, lágy, és illatos. A tea lúgos kémhatású, gazdag rostokban és fehérjékben. Tele van ásványi anyagokkal, nyomelemekkel.
A bambusz gyógyhatásai
● gazdag az aminosavakban, proteinekben és keményítőben,
● a bambusz levél flavonoidjai tisztítják az ereket és a vért a káros lerakódásoktól,
● megszünteti a szorongást, csökkenti a fáradtságot, erősíti a memóriát és a nyugodt alvásban is segítségünkre lehet,
● jótékony hatással van a szívre és az érrendszerre, védi az agyat, csökkenti a koleszterinszintet, valamint javítja a mikrokeringést és az agyi vérkeringést is,
● vízhajtó hatása van, segít testünkből eltávolítani a fölösleges vizet,
● méregtelenítő, gyulladáscsökkentő és immunrendszer erősítő,
● a bambusz kivonata csökkenti a bőr irritációját, antioxidáns hatású, védi a bőr épségét és egészséges állapotát, valamint hidratál is.
A bambuszlevél fogyasztásának nincsenek káros hatásai még túlzott fogyasztás esetén sem.