A málna levelei értékes gyógyhatással rendelkeznek, jelentős mennyiségű flavonoidokat, szerves savakat, C-vitamint és cseranyagot tartalmaznak.
Összehúzó hatása miatt már az ókorban is használták a málnalevél teáját, Néró császár orvosa is említést tesz gyógyhatásairól. Egy 1735-ből maradt feljegyzés szerint mézes málnalevél teával csillapították a lázat, a kiütéseket, és szájüregi vagy szemészeti gyulladásokat is gyógyítottak vele.
A málnalevél tea gyógyhatásai
A málna leveléből kellemes ízű, vízhajtó hatású gyógytea készíthető, mely enyhíti a bélgörcsöket, a gyomorfekély tüneteit, a hányingert és segíti az emésztést. Összehúzó hatású, hasmenés esetén kifejezetten jót tesz a málnalevélből készült tea.
Gyerekeknek adhatjuk hasfájásra, gargarizálásra torokfájás és afta esetén, valamint fogínyvérzésre szájöblögetésként használhatjuk.
Tonizáló hatással van a méh simaizomzatára, így erősíti a tolófájásokat, ezáltal megkönnyíti a szülést. Enyhíti a menstruációs fájdalmat és hatásos gyógyszer fehérfolyásra is.
Immunrendszer erősítő és lázcsillapító tulajdonsága is van. Külsőleg bőrfertőzésekre, szembántalmakra használhatjuk.
Málnalevél tea készítése
Egy csapott evőkanál szárított málnalevelet forrázunk le 2,5 dl vízzel, majd 15 perc után szűrjük le. Fontos, hogy teák szűréséhez ne használjunk fémszűrőt.
Mire használható a málnalevél teája?
● vastagbélgyulladás kezelésére fogyasszunk napi egy csészével, amíg a gyulladás el nem múlik,
● köszvény ellen is nagyon hatásos napi egy csésze tea, mivel csökkenti a húgysavat,
● csökkenti a nátha és a láz kellemetlen tüneteit,
● enyhíti a menstruációs görcsöket, erősíti a méhfalat, ezért vetélés kivédésére is használható,
● szabályozza a méhizom működését, ezért a megtermékenyített petesejt megtapadása után 12 hétig, valamint szülés előtt és után 2-3 hétig is ajánlatos napi egy csészével fogyasztani a teából,
● erősíti a fogakat, a körmöket és a csontokat, védi a bőrt,
● a málnalevél teájának zsíroldó hatása van, átrendezi a zsírszöveteket,
● elmulasztja a pattanásokat, de a napi egy csésze tea elfogyasztása mellett a bőrt külsőleg is kell mosogatni a málnalevél teájával.
A vérben lévő húgysav kitisztítására az erdei málnalevél teája nagyon alkalmas. Reggel és este fogyasszunk 1-1 csészényit mindaddig, amíg a fájdalom nem múlik (de max. 6 hét). Megelőzésre, szinten tartásra elegendő hetente, két hetente 1-1 csészényivel meginni. A tea egy kicsit izzaszt, és vizeletet is hajt.
A méh izomzatára is kedvező hatást gyakorol. Szabó György ajánlása alapján a pete megtapadása után 10-12 hétig a kismama igyon napi egy csészényi málnalevél teát. Csökkenti a vetélés lehetőségét. Szülés előtti héten pedig napi két csészével ajánlott meginni a szülés megkönnyítése érdekében. Ellazítja a kismedence tájékának izomzatát, aminek következtében a kismama a szüléskor tágulékonyabb lesz. Szülés után 6 héten át napi egy csészényi tea segít a méh és a kitágult hasi bőr összehúzódásában.
A nemesített változat leveleiben kevesebb jótékony anyag található, ezért teának inkább az erdei málna levelei alkalmasak.
Korlátlan ideig fogyasztható a nap bármely szakában napi egy-két csészével, de kisgyermekeknek ne adjunk.