Tapasztaltad már, hogy az arcodon váratlanul fehér, apró, grízszerű pontocskák jelentek meg, melyek sem mitesszerre, sem pattanásra nem hasonlítottak. Ennek a bőrrendellenességnek a neve milia.
Az apró fehér dudorok leginkább az orron és az orcán jelennek meg. Habár legtöbb esetben kisbabáknál fordul elő, a felnőttek egy jó része is küszködik vele, viszont cseppet sem veszélyes.
Mi okozza a milia megjelenését?
A milia akkor alakul ki, amikor a bőrben található keratin bekeményedik a bőr mélyebb rétegeibe, így nem tud kiürülni, ezért apró fehér dudorok jönnek létre. Felnőttek esetében napégés, rossz minőségű krémek, és túlzásba vitt arckezelések is előidézhetik.
Habár a milia cseppet sem ártalmas az egészségre, esztétikai kellemetlenséget kelthet, ezért a legtöbb ember szeretne megszabadulni tőle. A lézeres és sebészeti megoldások helyett inkább nézzünk pár természetes módszert a milia eltávolítására:
1. Méz
Az arcra felvitt méz nem csak hidratálja a problémás területet, hanem fontos antioxidánsokat is biztosít. Az optimális hatás elérése érdekében naponta 15-20 percet legalább hagyjuk az arcunkon a felkent mézet, majd öblítsük le.
2. Zabpelyhes bőrradír
Az üzletekben könnyen beszerezhető zabpehelyből tápláló arcradírt is készíthetsz, csupán keverj össze 1 evőkanál cukrot, kis mézet és 3 evőkanál zabpelyhet egy tálkában, majd a keverékkel masszírozd át az arcod. Ez eltávolítja az elhalt hámsejteket és megnyitja az eltömődött pórusokat.
3. Citromos arcradír
Hasonló hatású bőrradírt készíthetünk 2 evőkanál cukor, 1 evőkanál citromlé és 1 evőkanál olívaolaj kombinációjából. Dörzsöljük át vele az arcunkat és hagyjuk fent 20 percig, majd öblítsük le.
4. Kukoricakeményítő és ecet
Igazi nyerőpáros: a keményítő felszívja a bőrön található fölösleges faggyút, míg az ecet kitisztítja a pórusokat. A két összetevőből készítsünk egy paszta állagú keveréket, oszlassuk el a területen és hagyjuk hatni 25 percig.
5. Gránátalmás hámlasztás
A gránátalma számos kozmetikai készítmény népszerű összetevője. Porként segít lehámlasztani a bőr felső rétegét. Ahhoz, hogy por állagot kapjunk sütőben pirítsuk a gránátalma héját addig, amíg ki nem szárad, majd zúzzuk össze. A port keverjük össze citromlével, és máris használhatjuk.
6. Gőzölés
Ez az egyik legkönnyebb, otthon is végezhető módszer. A gőz megnyitja a pórusokat, így a nemkívánatos anyagok ki tudjak ürülni. Forró vízbe áztassunk egy törülközőt, majd csavarjuk ki a fölösleges vizet és terítsük az arcunkra. Ismételjük meg a folyamatot párszor.
7. Teafaolaj
Antibakteriális hatásánál fogva szépen tisztítja a problémás felületet, csak kenjük be vele lefekvés előtt, majd reggel alaposan mossunk arcot.
8. Paradicsom
Lehet, hogy kissé bizarrnak tűnik, de működik. Egy szelet paradicsomot márts cukorba, majd ezzel dörzsöld át az arcod. Így egyben radírozol is és a paradicsomban található C vitamin elhalványítja a milia dudorokat és ragyogóbbá teszi a bőrt.
9. Agyagos arcmaszk
Otthonra is könnyen beszerezhetőek az agyag tartalmú arcmaszkok. Puhítja, bársonyossá teszi az arcbőrt, ráadásul a miliát is enyhíti.
10. Fogkrém
Fluorid tartalma segít eltüntetni az apró kis dudorokat, csupán kenjük be a miliás területet és hagyjuk rajta percig és mossuk le.
Felnőttek esetében ezen módszerek alkalmazásával a szemmel látható javulás kb. 1 hónapon belül várható. Válaszd ki a számodra legmegfelelőbb módszert, és iktasd be a napi rutinodba, hogy megszabadítsd bőröd a miliától.