Az egerek ősszel, az első fagyok beálltával megjelennek otthonunk környékén, és ha nem teszünk semmit, tavaszig vendégeskednek nálunk. Nem feltétlenül van szükség méregre és csapdák kihelyezésére, elég lehet a természetes megoldás is.
Apró nesz, fura szag – az egerek jól ismert jelei. Megjelennek kisvárosi, nagyvárosi és vidéki házak táján egyaránt. Nem válogatnak. Ott húzódnak meg, ahol találnak táplálékot és megfelelő búvóhelyet a hideg ellen. Az egerek komoly károkat tudnak okozni mind a gazdaságban, mind pedig az otthonokban. Károkozáson kívül azonban beszennyezik az élelmiszereket, polcokat ürülékükkel, vizeletükkel, ami veszélyes betegségek okozója is lehet. Ha egyszer befészkelték magukat ezek az állatok az otthonunkba, akkor bizony nem egyszerű megszabadulni tőlük. Nem ismerik a magántulajdon fogalmát és nem foglalkoznak a köztisztasági előírásokkal sem.
A különféle rágcsálók – legyen az egér, pocok vagy patkány – igen nagy károkat tudnak okozni az otthonunkban. Elrághatják a vezetékeket, kirághatják a csomagolóanyagokat, ürülékükkel pedig beszennyezhetik a környezetet, ami fertőzések és más betegségek melegágyai lehetnek.
Rágcsálók elleni védekezés legrosszabb megoldása a méreg, mivel számtalan veszélyes hátulütője van. Egyrészt más állat, akár házi kedvencünk is gyanútlanul elfogyaszthatja. Másrészt, ha gyerekek vannak a házban, ők is fogyaszthatnak véletlenül a méregből, amelyek súlyos következményekkel járhatnak. Ha mégis az egér fogyasztja el, és elpusztul, akkor az elhullott állatot minél előbb el kell távolítani, mert fertőzésveszéllyel járhat, ha hosszasan ott marad a tetem. Ha valami oknál fogva az egér mégsem pusztulna bele a mérgezésbe, és valamelyik madárfaj elfogyasztja, könnyedén okozhatja annak pusztulását.
Borsmentával vegyük fel a harcot az egerek ellen!
Az egerek utálják a borsmenta szagát, ezért a borsmenta olaj kiváló egérűző lehet. A kockázatosabb helyekre, mint például pince, külső konyha, padlás vagy a kamra érdemes cseppenteni belőle, hosszú ideig távol tartja a rágcsálókat az otthonunktól. Illóolaj formájában vagy permetként is alkalmazhatjuk a kritikus területeken, vagy helyezzünk el ezeken a helyeken illatgolyókat, kis gyógynövényes csomagokat.
Tartsuk tisztán otthonunkat
A ragyogó tisztaság nem vonzó a rágcsálók számára. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ahol megjelennek, az egy koszos és rendetlen otthon, arra azonban érdemes odafigyelni, hogy ne maradjon az egerek által könnyen megközelíthető helyeken (padlás, pince, kamra, garázs) ételmaradék, gyümölcs, kukorica.
Otthon is készíthetünk a rágcsálók ellen természetes permetet. Csípős paprikát áztassuk fél órán át meleg vízbe, keverjük össze szappanos vízzel, majd permetezzük a problémás helyekre, sarkakba, csövek, vezetékek nyílása köré.
A gyerekekre és háziállatokra veszélytelen a diós-befőttes üveges módszer, melynek lényege, hogy a nyílásával lefelé fordított üveget egy fél dióval támasztjuk ki, úgy, hogy a dió bele az üveg belső felére nézzen. Ha az egér megpróbálna hozzájutni a csemegéhez, be kell másznia az üveg alá – ahogy megmozdítja a diót, ki is löki az üveg alól, és csapdába kerül.
Mérget ne alkalmazzunk elsősorban gyerekek és háziállatok miatt, nem utolsó sorban pedig azért, mert a kártevő, ha elfogyasztja a mérget és elpusztul egy számunkra nehezen hozzáférhető helyen, akkor az iszonyatos bűzön kívül még számolnunk kell a fertőzésveszéllyel is.
A patkányokról kevesen tudják, de rendkívül veszélyes állatok, ezáltal nem elég, hogy rengeteg kárt tudnak tenni otthonunk körül, mindemellett elképesztően sok betegséget hordoznak magukon.
Ha megtaláljuk a patkány járatát, szagos rongyokkal tömjük be, de szórhatunk a járatukba fekete borsot, chili paprikát is.