Ezek a cuki kis katicák komoly gondokat okozhatnak, de van némi megoldás

 

A mezőgazdaságban komoly károkat, lakásainkban pedig jelentős bosszúságot okozhatnak ezek a kis bogárkák, melyek bizony nem a meséből ismert cuki hét pöttyösök, hanem a csúnya gonosz ellenségeik!

 harlekin katica

Mint minden behurcolt faj, a harlekin katica sem illik a magyar faunába. Ez a jövevényfaj, amely emberi hatásra terjedt el, immár Európa legtöbb országában veszélyezteti az ott őshonos katicapopulációk fennmaradását.

 

A harlekin katicát Magyarországon hivatalosan sosem alkalmazták a biológiai védekezésben, így a nálunk felbukkant egyedek nagy eséllyel Ausztriából érkeztek, ahol korábban már regisztráltak megtelepedett populációkat.

 

A harlekin katica Ázsiában őshonos, Európába biológiai védekezés céljából behurcolt faj. Mint minden invazív faj, ez is könnyen terjed, mert bizonyos szempontból rátermettebb versenytársainál. Több táplálékot eszik, gyorsabban repül, rovarlárvákat is fogyaszt és sokkal ellenállóbb. Jelenléte mellett az őshonos hétpettyes katica fajok állománya ritkul.

Nem sok természetes ellensége van, mivel szervezetében olyan rossz ízű anyagok termelődnek, ami miatt mások sem szívesen fogyasztják el. Ez az ízanyag az emberek számára gazdasági károkat is okoz, pl. rontja a must ízét. Táplálék híján szívesen fogyaszt gyümölcsöket, különös tekintettel a szőlőre. A bogyókon táplálkozó bogarakat nem lehet mind eltávolítani, és a szőlő feldolgozása során az állat testéből keserű vegyületek (alkaloidák) kerülnek a mustba, jelentősen rontva ezzel annak értékét.

 

 

A harlekin katica

●   nagyon gyorsan szaporodik, természetes ellensége hazánkban nincs,

●   gyorsan és jól alkalmazkodott hazánk éghajlatához,

●   az őshonos katicafajokkal nemcsak verseng a táplálékért, hanem előszeretettel meg is eszi azok petéit, lárváit,

●   nagyobb testmérete miatt kiváltképp veszélyes vetélytárs,

●   sokkal ellenállóbb minden vegyszeres kezeléssel, biológiai védekezéssel szemben, mint a magyarországi fajok.

 

Magyarországon elsősorban a hétpettyes katica (Cocinella septempunctata), kétpettyes katica (Adalia bipunctata) és a szemfoltos katica (Anatis ocellata) rovására terjed, melyek őshonosak hazánkban.

 

A harlekin katica ősszel előszeretettel húzódik az ember közelébe. A teleléshez készülő állatok gyakran nagy tömegekben szállják meg a lakásokat, elsősorban napos oldalakat keresve, sok bosszúságot okozva. Ha már bejutottak, akkor összegyűjtésükre legalkalmasabb a porszívó. A lakásba való bejutás megakadályozására pedig a nyílások tömítése, esetleg hálós beborítása a legjobb megoldás. Azonban nem akarok elkeseríteni senkit, de annyira agresszívan szeretnének bejutni a lakásba, hogy minden kicsi rést megtalálnak.

Bejutva hónapokig élhetnek a lakásban. Mindent megesznek, ami csillapítja éhségüket. Megtalálják az ételmaradékot, az üdítős poharat, a gyümölcsöt, zöldséget. Bármivel beérik, és rettenetes szagot árasztanak, ha csak hozzáérünk.

Meg kell akadályozni, hogy bejussanak, ezért talán drasztikusnak tűnik, de nagyon hatásos módszer otthonunk védelme érdekében, ha a nyílásokat, réseket befújjuk klóros tisztítószerrel (hypo). Sajnos más hatásos szer nincs ellenük és tapasztalat szerint a klór szagát nem bírják elviselni.

Próbálkozhatunk teafa olaj cseppekkel is, melyet szintén a redőny felhúzók nyílásaiba, nem jól záródó ablakok, ajtók nyílásaiba fújunk naponta többször, amíg tart az invázió.

Vigyázzunk, hogy kezünkre, szemünkbe ne kerüljön!

 

harlekin katica

Ezek a cuki kis katicák komoly gondokat okozhatnak, de van némi megoldás
  A mezőgazdaságban komoly károkat, lakásainkban pedig jelentős bosszúságot okozhatnak ezek a kis bogárkák, melyek bizony nem a meséből ismert cuki...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Fogyaszthatnak szőlőt a cukorbetegek?
  A szőlő egy rendkívül ízletes és tápanyagban gazdag gyümölcs, de sok cukorbetegben felmerül...
Pszichoszomatikus betegségek: Mi is ez pontosan?
  A pszichoszomatikus betegségek lényege, hogy a testi tünetek mögött lelki vagy érzelmi...
Mi történik, ha keresztet vetsz az étel fölött?
  A keresztvetés az étkezés előtt egy régi vallási hagyomány, amely különösen elterjedt...
A dohányzás káros hatásai! Milyen dohány van valójában a cigarettában?
  A dohányzás mára az egyik legismertebb egészségkárosító szokássá vált, ám annak ellenére,...

Címkék