Fogyni vágyók, ízületi problémával küzdők számára nélkülözhetetlen a kollagén fogyasztása

 

A bőrünk állapota sokat elárul rólunk. Bizonyára senki nem bánná, ha bőre szépsége, feszessége, finomsága nem változna meg az idő során. Azonban a bőrünkön az általános egészségi állapotunk, a napi gondok, betegségeink, lelki válságok nyomot hagynak.

 kollagén, cellulitisz, kötőszövet, teljesítmény fokozás, izomépítés, narancsbőrre

Bőrünk 75%-át kollagén alkotja. Nevét egy görög szóból kapta, aminek a jelentése az, hogy „ragasztó”, ami nyilvánvalóan a test összetartó képességére utal. A kollagén a legfontosabb strukturális fehérje, amit a legnagyobb %-ban tartalmaz a testünk. Rugalmasságot ad a bőrünknek, a hajnak, az ínszalagoknak, inaknak, valamint szilárdságot a csontoknak, porcoknak. A kollagén több aminosavból épül fel.

A test kollagén termelése az életkorral egyre csökken, először azt vesszük észre, hogy harminc éves korunk környékén, arcunkon apró szarkalábak, ráncok képződnek. A bőr elveszti fiatalságát, ragyogását lassan kiszárad, a haj meggyengül és elveszíti fényét.

 

Bizonyos bőrelváltozások örökletesek. Az öregedés első jelei természetesek, a sejtekbe programozott biológiai törvényszerűségek következményei. Azonban az örökletes folyamatokat késleltethetjük.

 

A kollagén a bőr szilárdító váza. Összetartja a bőrt és alátámasztja az egyéb szöveteket és vérereket. Ha a kollagén szerkezetében változás áll be a bőr veszít rugalmasságából, feszességéből. A kollagén szerkezete a természetes öregedési folyamat miatt vagy a környezeti hatásoknak köszönhetően (cigaretta, kávé, napozás, egyensúlytalan étkezés) eredeti szerkezetét elveszti, megtöredezik.

 

Bőrünk három összefüggő rétegből áll

●   felhám (epidermisz),

●   irha ( dermisz),

●   bőr alatti kötőszövet (subcutis).

 

Az öregedés első jelei már a felnőttkor kezdetén, 20-25 éves kortól jelentkeznek. Az arcbőr mattabbá válik és megjelenhetnek az epidermiszben az első finom ráncok (a homlok függőleges ráncai és a szem külső sarka körüli apró ráncok), a bőr veszíteni kezd rugalmasságából. 40 év felett lelassulnak az anyagcsere folyamatok, a bőr mirigyeinek tevékenysége csökken, a bőr elvékonyodik, zsírhiányos, dehidratált lesz.

A fibroblast sejtek kevesebb kollagén-, elasztinrostot és glikánt termelnek, ezért a dermisz besüpped, a bőr elveszti feszességét, és ráncossá válik.

 

A kollagén és az elasztin mennyisége egy százalékkal csökken évente.

 

A szarkalábak, az ajkak körüli és a szemöldök közötti ráncok, az orr körüli barázdák egyre mélyebben lesznek és elérik a dermisz mélységét. A kollagén termelődését szilíciummal tudjuk segíteni.

 

 

A bőr öregedési folyamatában nagy szerepet játszanak a sejtek biológiai hártyáját veszélyeztető szabad gyökök is, ezért nagyon fontos a kollagén mellett kellő mennyiségű antioxidáns (E-vitamin, C-vitamin) bevitele is.

 

Kollagén és kötőszövet

A kollagén nagyon fontos szerepet játszik a kötő- és támasztószövet stabilitásában és szilárdítja azt.

A kötőszöveti gyengeség lehetőséget ad a narancsbőr megjelenésének is. A kötőszövet gyengesége azonban lehet öröklött állapot is. Emellett a mozgáshiány, a terhesség során kialakult nagy súlytöbblet, és a gyakori hízás-fogyás (yo-yo effektus), a helytelen táplálkozás, elsavasodás, a nyomelemek hiánya (szilícium), folyadékhiány, a szervezetben felgyülemlett méreganyagok és az öregedés vezethetnek kötőszöveti gyengeséghez. Ha kötőszöveteket megerősítjük, megakadályozzuk gyengülésüket.

Az ösztrogénszint csökkenésével a bőrt erősítő kollagén és a bőrt rugalmassá tevő elasztin mennyisége szintén csökken, így a bőr vékonyabb, szárazabb, rugalmatlanabb és sérülékenyebb lesz.

 

Tipikus kötőszöveti gyengeség például a horkolás, amikor a lágy szájpad veszít rugalmasságából és így kialakul a közismerten kellemetlen kórkép. Sok estben annak tulajdonítható, hogy az orr- és a szájüreget elválasztó szájpad hátsó része lazább a szokottnál.

 

Kollagén és a cellulitisz

A kötőszöveti betegségek közül a narancsbőr (a kissé összenyomott bőrön megjelenő pici gödröcskék) áll legfőképp az érdeklődés középpontjában. A főleg nőkön, elsősorban az alsó testtájon megjelenő elváltozás esztétikailag zavaró elsősorban. Előfordulása nem elsősorban a kövérséghez köthető, jó alakú, fiatal nőkön is jelentkezhet alkati adottság, öröklődési hajlam, valamint nem megfelelő táplálkozás, mozgáshiány, kevés vitamin és ásványi anyag fogyasztása, hormontartalmú gyógyszerek fogyasztása esetén.

Másik zavaró kozmetikai tényező az ún. stria, eleinte lilásvörös, majd gyöngyház fényű csíkokkal a fenék, a has vagy a mell tájékán. Kialakulását a kötőszöveti gyengeség mellett a gyors növekedés, a nagy testsúlyváltozás vagy hormonális okok idézhetik elő.

 

A bőrbetegségek a test bármelyik részét érinthetik, és okozhatnak súlyos, életveszélyes állapotot is. A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend, sok folyadék fogyasztása és a táplálék-kiegészítők ésszerű használata mind jótékony hatású lehet.

 

A változás korát követő 10 év folyamán a kollagénszint jelentősen megfogyatkozik. A fitoösztrogénben gazdag növények befolyásolják a csont sűrűségét és enyhítik a klimax korában fellépő tüneteket. A bőr elvékonyodása az öregedés természetes velejárója, de szteroidok szedése is okozhatja. Az ekcémát vagy a bőrkiütéseket gyakran allergia váltja ki, például a fémre, a napfényre, kozmetikai szerekre, növényekre, élelmiszerekre vagy egyéb anyagokra való túlérzékenység, míg a pikkelysömört a stressz súlyosbíthatja. A vese- vagy májbetegségek akadályozzák a méreganyagok kiürülését, ami bőrjelenségeket okozhat. A kiterjedt véraláfutások kialakulhatnak a hiányos táplálkozás, a vérszegénység, véralvadásgátló gyógyszerek szedése vagy az elhízás következtében, ritkán a rák korai jele is lehet. A bőrkeményedéseket és a tyúkszemet nyomódás okozhatja, például a nem megfelelő cipő viselete.

Ahhoz, hogy megszüntethesse bőre szárazságát, illetve megszabadulhasson az ekcémától és a bőrkiütésektől, ügyeljen a helyes életvitelre.

A kollagén antioxidánsokkal (C-vitamin) való alkalmazása megvédi a bőrt a külső behatásoktól és a sejteket károsító szabad gyököktől. Enyhíti a bőrkiütéseket és az ekcémát, helyreállítja az égések, vágások, horzsolások nyomán károsodott szöveteket, gátolja a gyulladások keletkezését, elősegíti a gyógyulást, segít a viszketés és a szárazság megszüntetésében.

 

A kollagén nagyon alacsony tápértékű, száraz állapotában 98% fehérjét tartalmazó, könnyen felszívódó gyógyhatású természetes anyag. Magas fehérjetartalmánál fogva a csontok és porcok kalcium tartalmának pótlására kiválóan alkalmas. Rendszeres fogyasztása nagymértékben csökkentheti vagy akár meg is megszüntetheti az ízületi fájdalmakat. Ízületeink rugalmasságáért a kollagén a felelős, sőt az ízületek közötti kenőanyagban is ez a fehérje található. Porcok károsodásának javítására, ízületi gyulladások csökkentésére, ízületi panaszok esetén jelentkező fájdalom kezelésére javasolható a kollagén rendszeres fogyasztása.

Fogyasztása energiaveszteséget okoz, mert emésztése több energiát használ el, mint amennyi felszabadítható belőle. Számos fogyókúrás készítmény alap összetevője. Csökkenti az éhségérzetet.

 

A kollagén fogyasztásának pozitív hatásai

●   fiatalítja, rugalmassá teszi a bőrt,

●   csökkenti a ráncokat, a narancsbőrös területek mértékét, támogatja bőrünk egészségét,

●   erősíti a csontokat és az ízületeket, kezeli a gyulladásokat,

●   kezeli a már kialakult ízületi fájdalmakat,

●   csökkenti a reumatoid artritiszben szenvedő betegek fájdalomérzetét és növeli mozgásképességét,

●   fokozza a teljesítményt és az izomépítést,

●   az izomszövet számára glükózból energiát állít elő,

●   hatással van a növekedési hormon termelésére is, ami elengedhetetlen az izomszövet növekedéséhez,

●   a kollagénben található prolin aminosav gyorsítja a sebek gyógyulását,

●   támogatja az emésztést,

●   erősíti a kötőszövetet, a bélfalakat, és segíti a folyadék felvételét a belekben, gyógyíthatja a szivárgó bél betegséget.

 

Mitől csökken a kollagénszint?

●   dohányzás,

●   magas cukorfogyasztás,

●   káros napsugárzás,

●   autoimmun betegségek,

●   genetikai elváltozások,

●   kor.

 

A kor az egyetlen olyan tényező, amelyet nem lehet direkt elkerülni. A kor előrehaladtával a testünk kollagénállománya folyamatosan fogyatkozik.

 

A szervezetünk állít elő kollagént, de annak mértéke folyamatosan csökken. Ha élvezni szeretnénk a kollagén pozitív hatásait, akkor célszerű azt külső forrásból pótolni, melyre több lehetőség is kínálkozik.

 

Fogyasszunk sok kollagénben gazdag ételt, mint például: állatok bőre, porcai, de leginkább olyan levesek, amiben a húst csonttal együtt főzzük meg (kocsonya).

Megoldás lehet még a közönséges zselatin fogyasztása is. Sütemények, torták készítésekor találkozhatunk vele leggyakrabban.

 

kollagén

A szőlőmag hozzájárul az emberi élettartam meghosszabbításához
  A szőlő gyógyhatását már bizonyára mindenki ismeri. Most ismerd meg a szőlőmag őrlemény és a szőlőmag olaj egészségre gyakorolt jótékony hatását...
TOVÁBB
Fogyni vágyók, ízületi problémával küzdők számára nélkülözhetetlen a kollagén fogyasztása
  A bőrünk állapota sokat elárul rólunk. Bizonyára senki nem bánná, ha bőre szépsége, feszessége, finomsága nem változna meg az idő során. Azonban a...
TOVÁBB
A világ egyik legegészségesebb gyümölcse a gyógyító eper
  A tavasz első gyümölcse kertünkben az eper. Igazán finom, ízletes, illatos epret csak május végén, június elején fogyaszthatunk, ugyanis ilyenkor...
TOVÁBB
A C-vitamin hiány 10 tünete, amelyre oda kell figyelni!
  Az orvosok szerint nem csak akkor hasznos a C-vitamin, mikor meg vagy hűlve, vagy az influenza ledöntött a lábadról, hanem számos élettani...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Marad-e vitamin a befőttben?
  A befőzés egy hagyományos módszer, amely lehetővé teszi, hogy a nyári gyümölcsök és...
Hogyan hat a vércsoport szerinti táplálkozás szervezetünkre
  A vércsoport szerinti táplálkozás elmélete azzal az elképzeléssel foglalkozik, hogy...
Melatonin: Az alváshormon titkai
  A melatonin, más néven az „alváshormon”, az egyik legfontosabb hormon a testünkben,...
C-vitamin és a vesekő!
  A C-vitamin, vagy más néven aszkorbinsav, az egyik legismertebb és leggyakrabban...

Címkék