A nyirokrendszerünk keringési zavarait okozhatják műtétek, daganatok, gyulladások és a mozgásszegény életmód.
A nyirokrendszer jelentőségét gyakran alábecsüljük. Ha egészséges, a szövetek méregtelenítését és az immunrendszer jó működését biztosítja. A nyirokrendszer támogatása úgy a krónikus terápiák, mint a megelőzés szempontjából fontos. Ráadásul könnyen, egyszerű módszerekkel végezhető.
A rendszeres járás, kocogás kiválóan serkenti a nyirokkeringést
Dr. F. X. Mayrtól származik a praxisban oly gyakran bevált mondat, miszerint:
„Ami első pillantásra hájas hasnak tűnik, arról sokszor kiderül, hogy valójában nem tisztán zsírból van, hanem javarészt pangó nyiroknedvből.”
Ezt a hasban és a lábakban kialakuló nyirokpangást megfigyelhetjük látszólag egészséges személyeknél is. A jelenség azt mutatja, hogy nyirokrendszerünk, testünk „szennyvíztisztító berendezése” nem megfelelően működik.
A nyirokáramlás zavarait okozhatják műtétek, daganatok, gyulladások. Sokkal gyakoribb ok azonban a mozgásszegény életmód. Míg a vért a szív pumpáló ereje hajtja, a nyirok kétféleképpen tartható mozgásban: a légzéssel, valamint az izmok összehúzódásával, vagyis mozgással. A nyirokáramlás zavarai tehát civilizált életmódunk következtében alakulnak ki, és szinte észrevétlenül terjednek.
Ha a sejtek anyagcseréje során termelődött méreganyagok eltávolítása, kiöblítése lelassul, az tartóssá válva betegségek táptalajává válhat. A nyirokpangás késői, előrehaladott stádiumai a limfödéma, illetve a lipoödéma (a felszaporodott zsírszövetben pangó folyadék).
A nyirokkeringés lelassulása azonban már sokkal korábban kezdődik, jóval azelőtt, hogy az említett szakaszok kialakulnának. Azonban a folyamat nem okoz panaszt, ezért időben nem ismerik fel és nem kezdik kezelni sem. A nyirokkeringés zavarának külső jelei lehetnek: a has körfogatának megnövekedése; a szemek alatti táskás duzzanat megjelenése; a boka körüli duzzanat; a székletben megjelenő nyálka; az orrban és a melléküregekben fokozott váladéktermelődés; valamint ödémásodás a menstruáció előtti napokban.
A nyirokerek egész rendszere hálózza be testünket. A nyirokcsomók szűrik meg az erekben áramló folyadékot
A klasszikus természetgyógyászat szerint a nyirokrendszer fontos méregtelenítő szerepet tölt be testünkben, ezért kezelése, gyógyítása nélkülözhetetlen a krónikus betegségek kezelésében. Az alapbetegség kezelésének sikere gyakran azon áll vagy bukik, hogy mennyire sikerült támogatni a nyirokrendszer munkáját. A természetes gyógyítás éppen ezért egy sor olyan gyógymódot ajánl, amelyek segítségével eredményesen kezelhető a nyirokrendszer. Ezek közül azonban a legtöbbet nem lehet a terapeutára bízni, itt bizony szükséges a páciens aktív együttműködése is.
Rendszeres testmozgás
A lelassult nyirokkeringés hatására immunrendszerünk sejtjei is lassabban működnek, ugyanakkor az anyagcsere végtermékei, salakanyagai is pangani kezdenek a nyirokfolyadékban és a sejtek közötti térben. A jó nyirokkeringés alapja a napi rendszerességgel végzett testmozgás. Ehhez nem szükséges fitneszterembe járni.
Nyirokrendszerünknek elegendő, ha sokat járkálunk, mozgunk a nap folyamán. Ez azt jelenti, hogy rövidebb távolságok megtételénél mellőzzük az autót, a lift helyett inkább használjuk a lépcsőt, és a déli szünetben is iktassunk be egy rövid sétát.
A nyirokrendszer olcsó és időjárási viszonyoktól független karbantartási módszere, ha egy kis, szobában is használható trambulint vásárolunk, és azon ugrálunk.
A rendszeres járás, kocogás kiválóan serkenti a nyirokkeringést, és ezt mindenki segítség nélkül képes elvégezni.
A bőr kefés dörzsölése
Még ha egyéb betegségek (pl. idegrendszeri bántalmak vagy előrehaladott arthrosis) miatt nem is tudunk kellő mértékben mozogni, aktívan támogatnunk kell nyirokrendszerünket. Ehhez nem feltétlenül szükséges a klasszikus nyirokmasszázs.
Ideális napi kezdés a rendszeres reggeli kefés masszázs. Ezt naponta egyszer ajánlott végezni, alkalmanként öt percig tartson. A „kezelés” könnyedén integrálható a reggeli testápolásba. A masszázst hosszú nyelű, természetes sörtéjű fürdőkefével vagy luffakesztyűvel végezzük. A bőrnek, a kefének vagy a kesztyűnek száraznak kell lennie. Az arc kivételével az egész testet végigdörzsöljük. A kefét enyhe nyomással, hosszan végighúzva mozgatjuk a végtagokon, a háton, a hason és a faron. A dörzsölés mindig egy irányban történjen (tehát nem ide-oda vagy fel-le), és mindig a mellkas felé irányuljon. A kúra kezdetén előfordulhat, hogy a székletben olykor nagyobb mennyiségű nyák jelenik meg. Ez korábbról felhalmozódott, besűrűsödött nyirokfolyadék, ami most el tudott távozni.
A „jó” zsírok kímélik nyirokrendszerünket
A szénhidrátokkal és a fehérjékkel ellentétben a legtöbb élelmi zsiradék nem a szokásos módon, hanem a nyirokrendszeren keresztül jut el a vérkeringésbe. Ezért a megfelelő zsiradékok kiválasztása jelentős mértékben hozzájárul nyirok-, illetve ezen keresztül vérkeringésünk egészségének megtartásában. Lehetőleg természetes, finomítatlan növényi olajokat, például lenmagolajat, repceolajat vagy vajat fogyasszunk, mert ezek terhelik legkevésbé a nyirokrendszert. A finomított olajokat és zsírokat, például a margarint, valamint az élelmiszer-ipari késztermékekben rejtve előforduló transzzsírsavakat lehetőleg kerülnünk kell, mert hatásukra a nyirokfolyadék összetétele kedvezőtlenné válik és lelassul az áramlása.
Hogyan áramlik a nyirokfolyadék, és miként történik a szűrése?
Ahhoz, hogy jobban megértsük a nyirokrendszer karbantartásának fontosságát és működését, sokat segít, ha tisztában vagyunk e szervrendszer felépítésével és működésének alapjaival.
Testünket nyirokerek hálózata járja át, melyek finom hajszálerekként indulnak a sejtközti állományban, és innen a fölösleges folyadékot és az abban oldott anyagcsere-végtermékeket elszállítják. Tovább haladva a kapillárisok egyre vastagabb erekben folytatódnak. A kulcscsont alatti vénáknál a szűrt nyirokfolyadék a vénás vérkeringésbe torkollik. A vénákhoz hasonlóan a nyirokerekben is billentyűk találhatók, amelyek megakadályozzák a visszaáramlást. Az izommozgások segítik a nyirokfolyadék áramlását, pumpálják azt egyre feljebb. A nyirokerekben mindenütt nyirokcsomók találhatók, amelyek feladata, hogy kiszűrjék a sejttörmelékeket, a kórokozókat és a salakanyagokat, ugyanakkor itt termelődnek immunrendszerünk különlegesen specializált sejtjei is (limfociták).
Lehetőleg természetes, finomítatlan növényi olajokat, például lenmagolajat, repceolajat vagy vajat fogyasszunk, mert ezek terhelik legkevésbé a nyirokrendszert
A kisebb csomók az erekben találhatók, a lágyékhajlatban és a hónaljban nagyobb nyirokcsomócsoportok helyezkednek el, valamint a nyakon és a hasüregben is igen sok nyirokcsomó van. Egy átlagos felnőtt szervezetében 500-600 nyirokcsomó található, amelyek a mandulákkal, a csecsemőmiriggyel és a léppel együtt a „nyirokszervek” csoportjába tartoznak.
Az immunrendszerben való részvétel és a salakanyagok elszállítása mellett a nyirokrendszer a táplálkozással elfogyasztott zsírok szállításában is részt vesz. Az elfogyasztott zsiradékok minősége éppen ezért közvetlen hatással van a nyirokfolyadék összetételére. Normális esetben két liter nyirokfolyadék kering naponta egy felnőtt nyirokérrendszerében. Ha azonban sok olyan anyag keletkezik valakinek a szervezetében, amelyet a nyirokfolyadéknak kell elszállítania, akkor e mennyiség többszöröse is termelődhet.
Állati fehérjéket csak mértékkel fogyasszunk
Különösen a tehéntej komplex fehérjéi terhelhetik túl nyirokrendszerünket. A tehéntejet a tejcukor-érzékenység miatt sokan nem tudják megemészteni, ami kellemetlen panaszok formájában válik nyilvánvalóvá az érintett számára. A nyirokrendszer valamely betegsége, érintettsége esetén legalább néhány hétig ajánlatos tartózkodni a tehéntejtől. Ezután kis mennyiségben erjesztett, savanyított tejterméket (joghurt, kefir, túró, aludttej) fogyaszthatunk, mivel ezeket könnyebb megemészteni, mint a tejet. A vajat és a tejszínt ez esetben nyugodtabban fogyaszthatjuk, mert ezekben kevés a fehérje, és inkább csak zsiradékból állnak.
A nyirokrendszer valamely betegsége esetén néhány hétig ajánlatos tartózkodni a tehéntejtől
Gondosan válogassuk meg a testápoló szereket
Fontos szempont nyirokrendszerünk tehermentesítésénél, hogy az amúgy is túlterhelt rendszert ne terheljük tovább mérgekkel. Utóbbiak közé sorolhatók a testápoló szerek, kozmetikumok is. Újabban egyre több kritika éri az alumíniumsókat tartalmazó dezodorokat, amelyek gátolják a verejtékképződést, ezért hatásukra sokkal több salakanyag marad a szervezetben, amelyet a nyirokrendszernek kell elszállítania. Alternatívát jelenthetnek a biokozmetikumok.
A túlterhelt nyirokrendszert ne terheljük tovább mérgekkel. Idesorolhatók a testápoló szerek, kozmetikumok is
A nyirokrendszer működőképessége egészségünk megőrzésének fontos feltétele. Mindenki sokat tehet egészsége megőrzéséért az említett eljárások alkalmazásával. Az előrehaladott nyirokrendszeri betegségek (pl. nyiroködéma, lipoödéma, állandóan visszatérő felső légúti fertőzések vagy a nyirokcsomók duzzanata) kezelése tapasztalt terapeuta feladata.
XVI. évfolyam 7. szám