1. Langyos víz és szappan
A szemüveg tisztításában is igaz az örökérvényű szabály: ami egyszerű, az lehet egyben nagyszerű is. Ezt arra értjük, hogy a langyos víz és a szappan kombinációja már generációkkal ezelőtt használt volt a koszos lencsék tisztítására, és azóta nem változott annyit a világ, hogy napjainkban ne működne ez a módszer. Sőt a szappan alkalmasabb is erre a feladatra, mint az erősebb szerek, például az ablaktisztító vagy a mosogatógél, mivel ezek a modernebb, érzékenyebb lencsékben kárt tehetnek. Az olyan vegyszerek, mint az aceton, a parfüm vagy a háztartási tisztítószerek, a lencse közelébe se kerüljenek. A szappanos víz viszont nem okoz gondot.
2. Lencsetisztító
Ha a hagyományos vonalhoz képest szeretnénk továbblépni, a lencsetisztító a megoldás. Bár a szappanos víz hatékony, abban is biztosak lehetünk, hogy a fejlesztésére fókuszáló gyártók találtak ki ennél eredményesebb módszert, ezért esküsznek sokan a speciális folyadékra. A lencsetisztító általában optikai szaküzletekben kapható, amelyhez használati utasítást is kapunk. Nem mindegy, hogy műanyagból vagy üvegből készült lencséről van például szó, ahogyan arra is ügyelni kell, hogy a különböző anyagból készülő kereteket máshogy illik kezelni. Az olyan prémium termékek, mint például az Eyerim kollekció darabjai, megérdemlik a tökéletes ápolást, így a tisztítófolyadék vásárlásakor érdemes utánanézni a részleteknek. A speciális lencsék esetén ez hatványozottan igaz.
3. Papír zsebkendő nem, szarvasbőr igen
A tisztításnál használt folyadék mellett az sem mindegy, mivel törölgetjük tisztára a felületet. Első lépésként mindig a vízzel való leöblítést javasolják, ez eltávolítja a nagyobb porszemeket, amelyek karcolhatnak. Utána jöhet a választott tisztítófolyadék, majd a szárazra törlés. Erre az üveglencsék esetében a szarvasbőr a legalkalmasabb, ám például a műanyagból készült termékekhez nem optimális. A mikroszálas törlőkendő szintén jól teljesít. Az biztos, hogy a papír zsebkendő, a durva szövetanyag, a statikus rongy több kárt csinál, mint hasznot, ezeket inkább kerüljük el. Ha lehet, a ruhánkkal se törölgessük az üveget, mert karcolás lehet a vége.
4. Ultrahangos tisztítás
A modern világunkban természetesen létezik speciális eljárás a feladat ellátására, ez a szaküzletekben végzett ultrahangos tisztítás. A lényege, hogy ultrahangos rezgésekkel a nehezen elérhető helyekről is eltávolítja a koszt, így olyan tisztaság érhető el, amely egy törölgetéssel megoldhatatlan lenne.
+1. Hol fogjuk meg a szemüveget?
Ez nem egy módszer, inkább egy trükk, egy tipp a helyes technikához. A szemüveget soha ne a száránál fogjuk takarítás közben, mert egy erősebb mozdulattól könnyen torzulhat az alakja, rosszabb esetben el is törhet. Ehelyett az orrnyeregnél vegyük kézbe a keretet, így a lencse és a szárak is hozzáférhetővé, ezáltal alaposan megtisztíthatóvá válnak.