Isten gyümölcsének is nevezik a galagonyát, mely túlterheltség és stressz esetén is igen hatékony szívnyugtató szer.
A galagonya fogyasztásával megelőzhető a szívritmuszavar, a magas vérnyomás és az ideges szívdobogás.
Kinek ajánlott a galagonya fogyasztása? Akinek stresszes a munkája, sokat idegeskedik, keveset mozog, zsíros ételeket fogyaszt, dohányzik vagy idős. Tehát – gyakorlatilag MINDENKINEK!
A galagonyát napi rendszerességgel lehet fogyasztani, nyugtató és vízhajtó hatása miatt. Szívpanaszok, túlterheltség és stressz esetén is igen hatékony szívnyugtató szer. Gazdagon tartalmaz flavonoidokat, aminokat, valamint B- és C-vitamint.
Mivel a galagonya a központi idegrendszerre hat, szédülést, szorongást, szapora szívdobogást és rövid légzést lehet vele kezelni. Az ideges görcsök ellen is jó hatású. Stresszoldó, nyugtató, altató hatása van. Csökkenti a vértolulás veszélyét. Fülzúgásra is használjuk. Változó korban csökkenti a hangulatváltozásokat, a hőhullámokat.
Betegségek megelőzésére heti egy alkalommal is elegendő fogyasztása. Terméséből készíthetünk teát, finom likőrt vagy különleges „szívlekvárt”.
A galagonya bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató hatással bír. Serkenti a szívizom vérellátását és javítja a szívizomsejtek aktivitását. A galagonyából készített tea csökkenti a vérnyomást, értágító hatású, enyhíti a vérkeringési problémákat, koszorúér-betegségek esetén is igen hatékony. Visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását.
Kifejezetten ajánlott idősebbeknek, akik már koruk miatt is küzdenek szívpanaszokkal. A szívizmok degenerációs megbetegedéseinek gyógyításában segítséget jelent.
Galagonyából készíthetünk tinktúrát is, melyhez felhasználhatjuk virágát, levelét és bogyóját is. Fűszerként is alkalmazzák, leginkább mártásokat és gyümölcs-zseléket készíthetünk belőle.
Az ereink meghálálják a galagonya teát.
Ízletes és különleges finomság a galagonyalekvár.
Veszélytelen gyógynövény
A galagonyáról úgy tartják, hogy a legbiztonságosabb gyógynövény, hiszen mellékhatások még rendszeres használatával sem jelentkeznek.
Mint számos gyógynövénynél, úgy a galagonyánál is igaz, hogy rövid kúrától nem várhatunk eredményt. Nagyon fontos a tartós, naponkénti alkalmazás, azonban huzamosabb ideig tartó alkalmazása során is teljesen veszélytelen, nem alakul ki hozzászokás, hatóanyaga nem toxikus, nem halmozódik fel a szervezetben.
Ugyanakkor erős vérnyomáscsökkentő tulajdonsága miatt kisgyermekeknek és várandós kismamáknak az alkalmazása nem ajánlott.
A növény közvetlenül erősíti a szívizomsejteket, növeli a szívizom munkabírását, teljesítményét, tágítja az ereket, javítja a szívizom vérellátását és a szívösszehúzódások erősségét. E gyógyhatásnak különösen nagy hasznát veszik az enyhe szívbetegségben szenvedő betegek, akiknek kezelése így nem igényel erősebb gyógyszereket.
Hatóanyagai infarktus után a szívizomzat vérellátását, az ér újraképződését segítik elő, a vérnyomást és pulzusszámot csökkentik, s ezzel együtt fokozzák a szervek és az izmok vérellátását.
Aki 40 év feletti, keveset mozog, rendszertelenül táplálkozik, dohányzik, erős stresszhatásoknak van kitéve azok naponta fogyasszanak galagonya teát, vagy tinktúrát szívműködési zavarok megelőzésére.
Szerteágazó hatását a galagonya a benne található nagy mennyiségű flavonoidoknak ezek közül is a proantocianidin complex oligomereknek (PCO) is köszönheti, mely vegyületek hatékony antioxidánsok.
Galagonya tinktúra
Egy nagy befőttesüveget tölts meg mozsárban megtört érett galagonyabogyókkal és jó minőségű pálinkával öntsd fel, 4 hétig meleg helyen érleld, naponta összerázva. Ezután szűrd le és sötét üvegbe töltve, hűvös helyen tárold.
Fennálló szívproblémák esetén vagy megelőzésre reggel és este 1-1 teáskanálnyi tinktúra fogyasztása javasolt – aktív dolgozóknak csak az esti adagot javasolt bevenni.
A galagonyabogyó gyógyhatásai
● szívnyugtató,
● szabályozza a szívizom működését,
● csökkenti a vérnyomást,
● megszünteti a szédülést és az ideges görcsöket,
● szívritmuszavarok, szívelégtelenség, szívinfarktus utáni lábadozás esetén is hatásos,
● visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását,
● nyugtató hatása miatt a stresszes, feszült időszakban és álmatlanság esetén is fogyasztható,
● tágítja az artériákat,
● a galagonya szerepet játszik a kollagén védelmében, így szerepe lehet egyes ízületi gyulladásos betegségek gyógyításában is,
● nyugtatja az idegeket,
● enyhén vérhígító hatással bír, így bevethető a trombózisok megelőzésére,
● enyhe vízhajtó.
● a galagonya kémiai vegyületei különösen hatékonyak a koszorúerek kitágításában,
● fogyasztása megelőzési céllal is ajánlott.
A galagonya bogyók kivonata elérhető kiegészítők formájában a bioboltokban, az online kereskedőknél és a nagy élelmiszer áruházaknál. Persze, ha a friss gyümölcs rendelkezésedre áll, akkor te magad is elkészítheted belőle a tinktúrát.
A megelőzés szempontjából fontos tartós, folyamatos fogyasztása. Huzamosabb ideig tartó alkalmazása során is teljesen veszélytelen, nem alakul ki hozzászokás, hatóanyaga nem toxikus, s nem halmozódik fel a szervezetben.
Intelmek a galagonya fogyasztásával kapcsolatban!
Gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Alacsony vérnyomás esetén nem javasolt a fogyasztása, vérnyomáscsökkentő hatása miatt.