A levendula illóolaj mellett a teafa az egyetlen, amely – ellentétben a többi illóolajjal – mértékkel még akár közvetlenül a bőrre is kenhető. A kis üvegcsében hatalmas erő rejlik, ugyanis ez az olaj különféle gyógyító hatásokkal is rendelkezik.
Erős illata a kámforra és az eukaliptuszra emlékeztet. Jól keverhető az eukaliptusz, a geránium, a borsmenta, a citrom, a levendula, a rozmaring, a fahéj, a szegfűszeg vagy a fenyő illóolajakkal.
És hogy mitől olyan értékes, miért jó, hogyha a Te kincseskamrádból sem hiányzik?
Immunerősítő, természetes gyulladáscsökkentő, baktérium-, gomba- és vírusölő. Szóval mindenféle fertőzés ellen kiválóan alkalmazható, sőt még egyes háztartási vegyszerek kiváltásában is számíthatsz rá.
1990-ban Ausztráliában (ahonnan egyébként ez az olaj is származik) a sydney-i Royal Prince Alfred Kórház bőrgyógyászai az akne gyógyításával kapcsolatban végeztek vizsgálatokat: az egyik csoportnál a hatóanyag 5% benzoil-peroxid, a másiknál 5% teafa illóolaj volt.
Az eredmény: mindkét szer hatékonyan kezeli az aknés, gyulladt bőrt.
Különbség, hogy a teafa olaj lassabban, viszont kevesebb mellékhatással fejti ki a hatását, így gyakrabban, biztonságosabban használható.
Pár felhasználási terület, ahol segítségül hívhatod a teafa olaját:
Különféle bőrproblémák kezelése (pattanásos, aknés bőr)
15 ml tiszta aloe vera gélbe (legjobb közvetlenül, frissen a növényről szedni) 2 csepp teafa illóolajat tegyél. Ha nincs aloe verád, helyettesítheted valamilyen hidegen sajtolt olajjal is, pl. extra szűz olívaolaj, mandulaolaj. Kend be a foltokat. Mivel a teafa olajnak intenzív az illata, legjobb, ha éjszaka használod.
Ekcéma kezelésére
1 evőkanálnyi extra szűz olívaolajban (helyettesíthető más hidegen sajtolt olajjal is) keverj el 1-3 cseppnyi teafa olajat, és vidd fel az érintett területekre, akár naponta többször is.
Körömgombásodás
1 evőkanálnyi hidegen sajtolt olajban keverj el pár cseppnyi teafa olajat, és kend be vele a gombás részeket.
Fejtetű
Kb. 60 ml extra szűz olívaolajban keverj el egy teáskanálnyi teafa olajat (a haj hosszától függően változtathatod a mennyiségeket). A keveréket masszírozd a fejbőrbe, majd fésüld át a hajat, biztosítva, hogy mindenhova jusson. Tekerj rá egy meleg törölközőt, hagyd 20 percig hatni, majd a szokásos módon mosd meg. Mosd addig így a hajat, amíg szükséges.
Általános fertőtlenítőszer
Segíti a sebgyógyulást. Hígítsd egy kis tisztított vízzel.
Szemölcsök kezelésére
egy csepp teafa olajat tegyél közvetlenül a szemölcsre, majd ragaszd le.
Korpásodás ellen
a (natúr) samponodba vagy az öblítővizedbe tegyél 2-3 cseppnyi teafa olajat.
Zsíros bőrre
Kb. két evőkanálnyi tisztított vízhez adj 2 csepp teafa olajat, és arctisztítás után töröld át vele az arcod.
Ajakherpesz
kb. 1 kávéskanálnyi mandulaolajba tegyél 1 csepp teafa olajat, és ezzel kend a herpeszt.
Égési sérülések, rovarcsípés
Pár cseppet tegyél egy vattacsomóra, és kend be az érintett területeket.
Takarításhoz, fertőtlenítéshez is használhatod
Kb. ¼ liter vízben keverj el 10 ml teafa olajat (a víz és az olaj nem keveredik, ezért használat előtt mindig alaposan fel kell rázni), tedd szórófejes üvegbe.
Fürdővízbe téve (pl. tejben elkeverve)
A fájó, feszes izmokat lazítja, csökkenti a megfázás, influenza tüneteit.
Napi gyorssegély a megfázásos időszakra
Indítsd a reggeleket egy kis immunerősítéssel: cseppents a tenyeredbe 1-2 cseppnyi teafa olajat, jól dörzsöld össze, és lélegezz mélyeket.
És végül egy nagyszerű immunstimuláló recept
masszírozd a mellkasodba, hátadra, kezekbe, talpadba – amikor csak szükségét érzed (gyerekeknél ne használd az erősebb illóolajok miatt)! Immunerősítő recept masszázshoz: 10 ml szőlőmagolaj vagy édesmandula olaj 5 csepp teafa olaj 5 csepp eukaliptusz olaj 3 csepp borsmenta olaj 1 csepp fahéj olaj
Figyelmeztetések
A teafa illóolaja lenyelve veszélyes lehet, belsőleg ne használd, és tartsd távol kisgyermekektől!
Ha közvetlenül a bőrödre tennéd, előtte csinálj bőrpróbát: a csuklód belső felére tegyél belőle egy cseppet: ha idővel nem látsz semmilyen elváltozást, biztonsággal használhatod.