Van egy alattomos betegség, mely tünetei nehezen felismerhetőek és könnyen összekeverhetőek más, például az influenza tüneteivel.
Ez nem más mint a leukémia azaz vér rák vagy fehérvérűség, mely néhány évtizeddel ezelőtt rengeteg áldozatot szerzett. Ma azonban már a leukémiás gyermekek több mint 80% ban felépülnek, hála a diagnosztizálási és a kezelési eljárások fejlődésének.
Nagyon fontos azonban, hogy minél előbb felfedezzük a vérrákra utaló jeleket, melynek köszönhetően lehetővé válik a korai diagnosztizálás és a megfelelő kezelési mód kiválasztása a gyors gyógyulás reményében.
Melyek a leukémia tünetei, melyek a gyakran előfordulnak?
- Vérszegénység: a vörösvértestek elégtelen termelődésének következménye, ilyenkor a gyermek sápadt, fáradékony, légzése felgyorsulhat.
- Vérzések / véraláfutások:a leukémia tünetei a bőrön - a vérlemezkék elégtelen termelődésének a következménye. A bőrön minimális erőbehatásra is véraláfutások jelennek meg, gyakoriak a spontán nyálkahártya-vérzések (pl. orrban, szájban).
- Visszatérő fertőzések: annak ellenére, hogy a vérben a normálisnál sokkal nagyobb számú fehérvérsejt van, a gyermek nem tudja leküzdeni a fertőzéseket, mert ezek a sejtek éretlenek, nem működnek megfelelően. A leukémia diagnózisának felállításával egy időben gyakran észlelhető tünet a felső légúti hurutos megbetegedés, de ezen kívül a mandulagyulladástól a szájfekélyen és a hasmenésen át egészen az életveszélyes tüdőgyulladásig vagy az opportunista fertőzésekig számos fertőzéses tünet felléphet.
- Csont- és ízületi fájdalmak: a csontvelő „túltelítettségének” a következménye.
- Hasi fájdalom: a leukémiás sejtek gyakran összegyűlnek a vesében, a májban vagy a lépben, aminek következtében ezek a szervek megnagyobbodnak, s ez hasi fájdalommal jár.
- Nyirokcsomó-megnagyobbodás: a nyirokcsomókban is felhalmozódnak a kóros sejtek, így azok megduzzadnak.
- Egyes leukémiás gyerekeknél a leukémia jelei között lehetnek a hányinger, láz, meghűlés, éjjeli verejtékezés, kimerültség és más influenzaszerű tünetek.
A vérrák tünetei tehát szerteágazóak és nem specifikusak, ezért minden esetben szakorvosra kell bízni a diagnózis felállítását.
Amennyiben felmerül a gyanú és szeretnél mélyebbre menni a témában akkor érdemes a GyermekLeukémia Alapítvány weboldalára ellátogatni, akik több évtizede segítenek a leukémiás - daganatos gyermekeknek és családjuknak valamint azoknak a kórházaknak, melyek ezzel a betegséggel vették fel a harcot.
Bővebben a leukémiáról >> https://leukemias.hu/leukemia/
Összefoglalva: Ne vegyük félvállról az enyhe, de elhúzódó influenza szerű tüneteket, nézzünk utána a részleteknek - mert gyermekünk életébe kerülhet a halogatásunk!
Amennyiben szeretnéd te is segíteni a GyermekLeukémia Alapítvány munkáját, hogy még több beteg gyermeknek tudjanak segíteni akkor legegyszerűbben és ingyen úgy teheted ezt meg, ellátogatsz a https://leukemias.hu/ado-1-szazalek/ oldalra és felajánlod személyi jövedelemadód 1% -át . Ez csak pár kattintás, de számukra a megoldást jelentheti.
Amennyiben a május 20-i adó 1% felajánlás határideje már véget ért,akkor sincs baj. Iratkozz fel a hírlevél listájukra az oldalon és így értesítést kapsza közelgő időpontról, hogy időben te is segíthess. Valamit az éppen aktuális kampányokról is értesülhetsz - így láthatod például, hogy egy-egy pár száz forintos telefonhívással is akár milliók gyüjthetők össze - például új életmentő kórházi berendezések vásárlására.