A leukémia tünetei nem kiváltképp csak a leukémiára jellemzőek, így nehéz időben felismerni. Épp ezért ajánlott ismerni, hogy milyen jelekre kell felfigyelni vagy épp milyen helyzeteket érdemes kerülni ahhoz, hogy ne tudjon kialakulni a leukémia, mint betegség. Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Leukémia első jelei
A leukémia tünetei attól függően jelentkezhetnek hirtelen és jelenhetnek meg fokozatosan, hogy akut vagy krónikus leukémiáról beszélünk. Az akut leukémia esetén a leukémia tünetei viszonylag hamar jelentkeznek, ugyanis a beteg szervezetét úgymond sokként éri a megbetegedés. Ebben az esetben az érintett sokszor küzd fertőzésekkel, influenza-szerű tünetekkel, emellett bőrén apró foltok jelenhetnek meg, valamint vérszegénység is jelentkezik nála, nem beszélve az érintett szervek megnagyobbodásáról és az ezen folyamat okozta fájdalomról.
A krónikus leukémia esetén a leukémia tünetei jóval lassabban jelentkeznek, így valószínűleg a betegséget csupán egy rutinnak számító vérvzsgálat során fedezik fel az orvosok. Ebben az esetben feltűnő lehet a beteg étvágytalansága, így fogyása, a megnagyobbodott nyirokcsomók, valamint a sebek lassabb gyógyulása és a bőr érzékenysége benyomódás esetén.
Leukémia kezelése
Miután a kezelőorvos megállapította a stádiumot és a leukémia típust, megkezdődik a beteg kezelése egy saját kezelési terv alapján. A kezelés általában hasonlóan zajlik, mint a többi daganatos betegségnél, így sugárkezelést és kemoterápiát kap a leukémia tüneteit produkáló beteg.
Ma már a leukémia kezelése során csontvelő-átültetést is alkalmaznak, amely során a beteg egy másik személy őssejtjeit kapja meg. Ha a kapott őssejtek megfelelőek, a kezelés során csaknem teljesen kiirtott csontvelőt a kezelés során majdhogynem teljesen lehet pótolni a donor által adott sejtek segítségével.
Leukémia - hogyan tudom megelőzni?
A leukémia oka sajnos még a mai napig sem ismert, így megelőzéséről még nem tudunk tudunk sokat. Azonban az évek során az orvosok megállapítottak olyan bizonyos tevékenységeket, körülményeket, amelyek hatására nagyobb eséllyel alakul ki a fehérvérűség néven is elhíresült leukémia, így nagyobb eséllyel jelentkeznek az illetőnél a leukémia tünetei.
A tapasztalatok alapján érdemes kerülni egyes kémiai anyagokkal a gyakori érintkezést, a nagyfeszültségű áramvezetékek környékén való hosszabb tartózkodást, az ionizáló sugárzást. Emellett az orvosok megállíptották, hogy a leukémia kialakulásában nagy szerepet játszik a genetika, illetve az immunhiányos állapottal járó, örökletes betegségek.
A leukémia tünetei bárkinél jelentkezhetnek, így sok család életét hirtelen bénítja meg a betegség diagnosztizálása, legyen szó gyermek vagy felnőtt betegről. Sok alapítvány ezeknek a családoknak a segítésére jött létre, amelyeket akár Te is támogathatsz! Segíts Te is ma egy leukémiás érintettnek akár adó 1% felajánlással vagy jelentkezz csontvelő-donornak és ments életet!