A Településfásítási program keretében 19 megye 364 településén összesen 10 ezer fát ültetnek el tavasszal – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára kedden a Csongrád-Csanád megyei Pusztaszeren. Miért van szükség fákra? Nem is gondolnád mennyire fontos, hogy egyre több fa legyen a Földön!
Nagyszabású fásítási program
A tavaszi ültetési időszak végére, májusra a Településfásítási programnak köszönhetően 1350 településen összesen 36 ezer sorfacsemete díszíti majd a köztereket, aminek mi nagyon örülünk. Mindig öröm, hogy kicsit zöldül egy-egy terület, hiszen nagyon nagy szükség van erre. Szerencsére az Agrárminisztérium egész országra kiterjedő mozgalmat hirdetett meg, még 2020-ban Településfásítási program néven. A korány 2050-re célul tűzte ki a karbonsemlegesség elérését. Ennek érdekében az Agrárminisztérium 2019-ben elindította az Országfásítási programot, amelynek célja, hogy 2030-ra 27 százalékra nőjön az ország fával borított területe. Az elmúlt több mint két évben a Vidékfejlesztési program keretében az új erdők telepítésére benyújtott támogatási kérelmek meghaladták a 42 ezer hektárt, ami komoly előrelépést jelent – fogalmazott.
Miért van szükség fákra?
Tehát miért van szükségünk fákra? Ez egy jó kérdés, és talán nem olyan nyilvánvaló, mint gondolnánk. A fák létfontosságúak az emberek és a természeti környezet számára, és fontosak mindennapi életünkben is. Nyilvánvaló, hogy a fák csodálatos előnyökkel járnak mind az emberek, mind a természeti környezet számára. A fák városaink tüdeje. Ők a vadon élő állatok otthonai. Ők a mi őreink az árvíz ellen. A fák életünk számos területén létfontosságúak.
A fákra szükség van, hogy tudjunk lélegezni
Földünk csodálatosan képes fenntartani a természetes egyensúlyt, és a fák ennek központi elemei. A fák képesek eltávolítani a felesleges szén-dioxidot (CO2) a légkörünkből, és a fotoszintézisnek nevezett folyamat révén oxigénné (O2) alakítani. Felszívják a CO2-t és a vizet, és megfelelő fényviszonyokkal kombinálva glükózt és oxigént termelnek, amely aztán a légkörbe kerül. Létfontosságúak annak biztosításában, hogy légkörünk oxigénben gazdag maradjon.
A fákra szükség van ahhoz, hogy egészségesek legyünk
A fák hatékony légszűrők. Egyes fajok, különösen ellenállnak a légszennyezésnek, és segíthetnek kiszűrni a káros szennyeződéseket azáltal, hogy a leveleiken és kéregükön megragadják őket. Ezért szegélyezik a londoni platánok sok város utcáját szerte a világon. A fák és erdők lelki és testi egészségünkre gyakorolt jótékony hatásai jól dokumentáltak. A levegő minőségének javítása mellett teret biztosítanak az embereknek a pihenésre és a testmozgásra, ami segít levezetni a mentális fáradtságot, valamint javítja a memóriát és a kognitív funkciókat.
A fákra szükség van a klímaváltozás leküzdéséhez
A globális felmelegedés erősen összefügg a növekvő CO2-szinttel. Amikor a CO2 felhalmozódik a légkörben, az „üvegházhatást” hoz létre. Ez az a hely, ahol a CO2 felfogja a nap hőjét, melegebb éghajlatot teremtve. A klímaváltozás jelenlegi időszakában a CO2-kibocsátás növekedésének fő hajtóereje az emberi tevékenység. Mivel a fák arra specializálódtak, hogy eltávolítsák a felesleges CO2-t légkörünkből, soha nem volt még ennél fontosabb alkalom arra, hogy többet ültessünk, és megvédjük azt, amink van.
A fákra szüksége van az állatoknak is
A fák döntő élőhelyet biztosítanak a vadvilág nagy részének. Legyen szó lombkoronájukban fészkelő madarakról, a gyökérrendszerben otthont kereső kisemlősökről vagy a törzsükben legyező denevérekről, lehetőségek egész sorát kínálják. A tölgyfa az egyik legismertebb faj. Óriási értékük a vadon élő állatok számára – a tölgyekről kimutatták, hogy több mint 280 rovarfajt támogatnak, amelyek viszont sok madárnak és más ragadozónak adnak táplálékot.
A fákra szükség van, hogy megvédjenek minket a környezet viszontagságaitól
Akár a nyári melegben, akár a téli fagyban, a fák létfontosságú árnyékot és menedéket biztosítanak az embereknek és az állatoknak egyaránt. Ha meleg van, városainkban a fák beárnyékolják utcáinkat, és leveleiken keresztül vízgőzt bocsátanak ki a levegőbe. A gazdálkodók is felismerik a fák fontosságát abban, hogy állataikat megóvják a hideg, meleg vagy szeles körülményektől.
A fákra szükség van az árvízvédelemhez
A fák árvízvédelemként is hasznosnak bizonyultak. Ha folyók és patakok közelében helyezkednek el, jelentősen csökkentik a vízfolyásokba jutó esővíz mennyiségét. Ez viszont csökkenti annak valószínűségét, hogy a folyók kiszakadnak a partjaikból, és elárasztják az alacsonyan fekvő területeket. A fák további előnyt jelentenek: megakadályozzák a talajeróziót, és megvédik vízfolyásainkat a lefolyás során keletkező káros szennyeződésektől.