A fogantatást számtalan dolog befolyásolhatja a párok korától kezdve a fizikai adottságaikon át egészen a mindennapi életvitelükig – és a rohanó XXI. század sem segíti a dolgukat. Ennek fényében nem is csoda, hogy ma már egyre többen küzdenek gondokkal, amikor szeretnének gyermeket vállalni. Az alábbiakban azt nézzük meg részletesebben, hogy pontosan mi minden állhat a fogantatás útjában, hogy hogyan tudjuk felismerni ezeket a kondíciókat és hogy mit tehetünk ezek ellen.
A fogantatást számtalan dolog befolyásolhatja a párok korától kezdve a fizikai adottságaikon át egészen a mindennapi életvitelükig – és a rohanó XXI. század sem segíti a dolgukat. Ennek fényében nem is csoda, hogy ma már egyre többen küzdenek gondokkal, amikor szeretnének gyermeket vállalni. Az alábbiakban azt nézzük meg részletesebben, hogy pontosan mi minden állhat a fogantatás útjában, hogy hogyan tudjuk felismerni ezeket a kondíciókat és hogy mit tehetünk ezek ellen.
Azok, akik épp a szülővé válás kapujában állnak, hajlamosak lehetnek arra, hogy egy kissé túlaggódják a fogantatás kérdését. Ezért mielőtt orvoshoz fordulnánk vagy elkezdenénk stresszelni a kérdésen, érdemes lehet tudni, hogy általában mennyi időbe telik egy egészséges párnál „összehozni” a babát. Alapvetően egy havi ciklus alatt 25-30% a teherbeesés esélye, ha rendszeres a védekezés nélküli szexuális élet. Az egészséges párok 85%-a valamikor a „próbálkozás” első évében fog sikerre járni. Ezt a kedvezőnek hangzó rátát azonban sok minden befolyásolhatja – negatív irányban is.
7 dolog, ami a fogantatás útjába állhat
Tehát ha egy év alatt sem sikerült a fogantatás, érdemes lehet sorra venni az alábbi tényezőket, amelyek mind-mind a folyamat útjában állhatnak. Ha pedig felismerjük ezeket, máris egy lépéssel közelebb vagyunk a sikerhez!
Időzítés
Sokan ott rontják el, hogy nem a megfelelő időpontokra időzítik az együttléteket. Tudjuk, nem hangzik túlságosan romantikusan, de ha a teherbeesés a célunk, akkor erre mindenképpen oda kell figyelnünk. A havi ciklusnak van egy olyan időszaka, amikor a nők a legtermékenyebbek: ez az ovuláció. Ezeken a napokon érdemes legalább kétnaponta – de a legjobb, ha minden nap – próbálkoznunk. Ez nagyjából egy hatnapos időszak.
Progeszteronihány
A nőknél olykor előforduló kondíció a progeszteronhiány. A progeszteron, avagy sárgatesthormon a petefészekben termelődik a termékeny korban lévő nőknél és számtalan módon segíti a teherbeesést és a terhességet. Előkészíti például a méhnyálkahártyát a megtermékenyített petesejt beágyazódására, de az emlőmirigyek fejlődéséhez is hozzájárul. Ha nem termelődik megfelelő mennyiségben, az többféleképpen is jelentkezhet – például menstruációs rendellenességekkel vagy a depresszió jeleivel.
Amennyiben ezt tapasztaljuk magunkon, érdemes orvoshoz fordulni: hormonterápiával kezelhető és újra egészségesek lehetünk!
Mióma
Amennyiben nem kezeljük időben a progeszteron hiányát, olyan súlyos kondíciókhoz vezethet, mint például a mióma. A mióma egy olyan izomtumor, ami a méh izomszövetében fejlődik ki és szélsőséges esetekben megakadályozhatja a teherbeesést is. De a mióma a terhesség alatt is kialakulhat és komplikációkat okozhat: a kezdeti szakaszban még vetéléshez is vezethet. Ám ha a magzat a 14. hétig egészséges, akkor a kismama szerencsés: innentől fogva általában problémamentes a kihordás, hiába, hogy a mióma a terhesség alatt is fennáll.
Kor
Mindegy, hogy férfiakról van nőkről van szó, a kor hatással lehet a fogantatásra. Az esélyek a nőknél harminc éves koruk után kezdenek csökkenni, de általában negyvenéves kor fölött lesz igazán nehéz a fogamzás, negyvenöt év felett pedig szinte már lehetetlen. A férfiak esetében sem más tehát a helyzet: a kor előrehaladtával egyre kevesebb és kevesebb spermiumot termel a szervezetük.
Fogamzásgátlás
Egyes fogamzásgátló készítmények is hatással lehetnek a gyermeknemzés sikerére, ugyanis hosszú távon befolyásolhatják még az egészséges szervezetet is. A férfiak esetében ilyen a vaszektómia, amit hiába csinálnak esetleg vissza, akár azzal is járhat, hogy a férfi soha többé nem lesz nemzőképes. A nők esetében a fogamzásgátló injekció lehet ilyen hatású, a tablettáknak viszont alapvetően nem szabadna, hogy ilyen mellékhatásuk legyen.
Életmód
Egyes életmódbeli szokások is ronthatják az esélyeket. Ilyen például a mozgásszegény életmód, a túlsúly, az egészségtelen étkezés, a dohányzás vagy éppen a túlzott alkoholfogyasztás. Már a gyermektervezés kezdeti szakaszában is oda kell figyelnünk ezekre, hogy ne csak mi, hanem a magzatunk is egészséges legyen már a nulladik naptól.
Stressz
Az életmód része, de külön foglalkozunk vele, ugyanis kiemelten fontos: kerüljük a stresszt! Ez vonatkozik egyrészt a mindennapokra: ne bosszankodjunk apróságokon és ha egy nap különösen stresszes, akkor meditáljunk vagy jógázzunk, hogy csökkentsük a negatív hatásokat körülöttünk! De igaz ez a gyermeknemzés körüli stresszre is. Ha már a kezdet kezdetétől azon izgulunk, hogy mi van, ha problémák merülnek fel, nagyon sokat teszünk a fogamzás ellen. Tudjuk, hogy ez ellen a legnehezebb tenni, mégis szinte elengedhetetlen a sikerhez!
Vizsgáljuk meg!
A fent felsoroltakon kívül természetesen sok egyéb dolog is állhat a háttérben, ha már több mint egy éve nem sikerül teherbe esnünk. Van néhány olyan komolyabb egészségügyi probléma, mint például az endometriózis vagy éppen a petevezeték-elzáródás, amire gyanakodhatunk, vagy egyéb biológiai gondok – ám ezek diagnosztizálásához általában orvosi segítségre lesz szükségünk. A tanácsunk tehát az, ha az általunk is felismerhető problémákat már kilőttük, és nem találtunk megoldást, akkor forduljunk szakemberhez!
Azonban az ilyen esetekben is fontos, hogy őrizzük meg a nyugalmunkat, gondolkozzunk pozitívan és lebegjen a szemünk előtt, hogy milyen jutalom vár minket az út végén!