Minden bizonnyal a poratka jelenléte az, amire a legkevésbé vágyunk az otthonunkban, hiszen problémák egész sorát indíthatja el az, ha nem sikerül megelőzni a nagyobb mennyiségű előfordulást. Hogy ez minél kevesebb háztartásban okozhasson gondot, az alábbiakban olyan hatásos praktikákat osztunk meg, amelyek segíthetnek a megelőzésben.
Miért épp nálunk okozhat gondokat?
A poratkák alapvetően azért jelennek meg lakáson belül, mert ott tudnak táplálkozni az elhalt hámsejtekből és egyéb „finomságokból”. Télen pedig a fűtési időszaknak „köszönhetően” a baj csak tetéződhet. Ahogy melegszik ugyanis a helyiségek levegője, úgy koncentrálódik a beltér levegőjében a poratkák jelenléte. Ez pedig egyes esetekben egészen megnehezítheti az otthon töltött időt.
A poratka koncentrált megjelenésének egyik fő veszélyforrása, hogy szemmel nem érzékelhető. Ehelyett egyszerre csak azt vesszük észre, hogy többet tüsszentünk a kelleténél, vagy nehezebben kapunk levegőt, illetve a bőrünk is furcsán viszket. Érthető, hogy ezekre a kellemetlenségekre senki nem vágyik. Szerencsére rendszeres és alapos takarítással elejét lehet venni a problémának. Nem mellesleg a bútorok, az ágynemű vagy a szőnyeg – különösebben a hosszabb szálú shaggy szőnyegek – állapotának sem tesz jót a tisztántartás hiánya.
Milyen veszélyei vannak?
A legfontosabb tudnivaló, hogy a fokozott poratka-jelenlét gyakran vált ki allergiás tüneteket. Az esetek többségében légúti allergiáról van szó, ami könnyen átfordulhat akár asztmás rohamokba is – kellemetlen, fulladáshoz hasonló érzetet előidézve az ilyen betegségben szenvedőknél. Ha ez még nem lenne elég, a túl sok poratka a lakásban ekcémát is kiválthat a bőrünk felületén – kellemetlen viszketéssel és esztétikai problémákkal a bőrön. Ez pedig szintén negatívan befolyásolja a közérzetet és a mindennapokat.
Fontos hozzátenni, hogy a poratka megjelenése nem csak a felnőttek esetében problémaforrás: kisgyermekeknél, illetve csecsemőknél még nagyobb a kitettség. Ők is szenvedhetnek mind a légúti, mind a bőr felületén megjelenő allergiás tünetekkel, sőt, mivel az ő szervezetük általában kevésbé ellenálló, őket jobban is megviselheti, mint a felnőtteket.
Pontosan emiatt célszerű proaktívan védekezni a poratka ellen, ahogy csak lehetséges. Az alábbiakban össze is foglaljuk azokat a módszereket, amelyek tudatos alkalmazásával mentesíthető az otthon a poratkáktól, valamint az általuk előidézett problémáktól.
Így védekezzünk a házi poratka ellen
A házi poratka elleni eredményes védekezés egyik kulcsa a takarítás. Méghozzá rendszeres jelleggel és alaposan. A takarítás ugyanis segít a por és a poratka jelenlétének a semlegesítésében, hozzájárul, hogy minél kisebb koncentrációban legyenek jelen az otthonunkban. Különösképp az ágynemű, az egyéb textilek és a szőnyegek rendszeres tisztántartása kulcsfontosságú, hiszen az apró termetű poratkák előszeretettel költöznek be az olyan felületekbe, mint amilyen például egy shaggy szőnyeg.
Ezért a szőnyeg rendszeres és alapos tisztítása is elengedhetetlen, ha egészséges környezetet szeretnénk kialakítani. Az ágyneműt is érdemes legalább hetente cserélni. Ha időnk engedi, hetente legalább egyszer portalanítsunk. Nemcsak a textilekre koncentrálva, hanem a szekrények és az ágy mögött, valamint a polcok felületén is.
Szintén hatásos lehet a poratka ellen egy korszerű HEPA-szűrő beszerzés is, ami a helyiségben uralkodó levegőből tudja kiszűrni a nemkívánatos részecskéket – nagymértékben csökkentve a poratka koncentrációját. Így a levegővételek tisztábbak, könnyebbek, egészségesebbek lehetnek.
A páratartalom mérésére és optimális szinten tartására is megéri odafigyelni. Lehetőség szerint a 40 és 60 százalék közötti tartományban tartsuk a szobák és más helyiségek páratartalmát. Ezzel szintén elejét lehet venni a poratkák okozta kellemetlenségeknek. Nem árt az sem, ha rendszeresen szellőztetünk. Reggelente ébredés után, esténként lefekvés előtt és persze napközben is. Mindössze egy-két percről van szó, így nem fog kihűlni egyik helyiség sem, ugyanakkor a poratkák ellen is felléphetünk.
Belátható, hogy ezek könnyen kivitelezhető módszerek: mindössze tudatosságra, odafigyelésre és rendszerességre van szükség. Ha tehát egy mód van rá, védekezzünk proaktív módon a poratka ellen! Figyeljünk oda a rendszeres takarításra, különösen a shaggy szőnyeg, az ágyneműk, illetve az egyéb textilek esetében. Plusz megoldásként ne felejtsünk el naponta többször is szellőztetni, hogy a beltér levegője rendszeresen frissüljön!