A jóidő beköszöntével többet tartózkodunk a szabadban, szívesen kirándulunk az erdőn, mezőn, ilyenkor sokakat foglalkoztat a kérdés, hogyan lehet megelőzni a kullancs csípéseit? A jó hír, hogy ma már egyrészt jó minőségű kullancsriasztó készítmények állnak rendelkezésünkre, amelyekkel befújhatjuk, bekenhetjük magunkat, továbbá a megfelelő öltözék viselése is sokat segíthet, hogy a kullancs elleni védekezésünk hatékony legyen!
Hogyan lehet megelőzni a kullancs csípést?
Valójában nem a kullancs csípéstől félünk, hanem a kullancs által terjesztett betegségektől, elsősorban a veszélyesebb fajtáktól, mint az agyvelőgyulladás vagy a Lyme-kór. Szerencsére nem minden kullancs fertőzött, így akkor sem feltétlenül okoznak panaszt, ha észrevesszük, hogy a kullancs a bőrben van.
Természetesen a kullancs elleni védekezés az első és legfontosabb módja annak, hogy a további esetleges problémákat megelőzzük, de a kullancs elleni védőoltás is megfontolandó, bár jó tudni, hogy az oltással csak a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen védekezhetünk.
Kullancs elleni gyógyszer gyerekeknek, felnőtteknek nem létezik, a kullancs elleni védőoltás az, ami megelőzésként alkalmazható, de az nem véd meg minden, a kullancs által terjesztett betegségtől, bár tény, hogy a legsúlyosabbtól (agyvelőgyulladás) biztonságban lehetünk.
Hogy néz ki a kullancs?
A kullancs egy pókfajtának számít és ektoparazita állat. Ez azt jelenti, hogy a gazdatest testfelszínén élősködik. Hazánkban az úgynevezett közönséges kullancs a leggyakoribb, ez 1-4 mm nagyságú. Nagyon szívósak, táplálék nélkül megfelelő körülmények között több évig is életben maradnak. A fűszálakon, bokrokon, levelek fonákján várják a kedvező alkalmat, hogy ruhánkon megkapaszkodva, bőrünkön tovább mászva elkezdhessenek vért szívni.
Kullancs elleni védekezés
Hogyan védekezzünk kullancs ellen, mikor egy kellemes délutánt vagy egy egész napot töltenénk a szabadban?
A kullancs elleni védekezés magában foglalja a zártabb öltözködést, a kullancsriasztók, kullancsriasztósprayk alkalmazását és az alapos átvizsgálását a testnek a szabadban töltött nap után.
Ilyenkor nemcsak a kullancs után kutatunk, de az esetleges kullancs csípés nyomait is keressük.
Kullancsriasztó
A kullancsriasztó készítmények lehetnek spray formátumúak, kullancsriasztó krémek, gélek, melyekkel elsősorban a szabadon lévő bőrfelületet érdemes bekenni, befújni.
Napjainkban a legmodernebb, ultrahangos kullancsriasztók is elérhetőek, melyek a kullancsokat zavarják meg a tájékozódásban, így fejtve ki kullancsvédelmi hatást.
Ultrahangos kullancsriasztó
A kis eszköz távol tartja a kullancsokat, veszélyes vegyi anyagok használata nélkül.
Csak biztonságosan rögzíteni kell a készüléket a ruházatra és az az aktiválást követően akár több hónapon keresztül védelmet nyújthat a kullancsok ellen.
Az ultrahangos készülék 4 kHz-es impulzusai érzékelhetetlenek az ember számára, de zavarják a kullancsokat a tájékozódásban. Nagyjából 1,5 méteres hatósugárban képesek ellátni funkciójukat.
Kullancsriasztó spray
A kullancsriasztó sprayk nagyon könnyen alkalmazhatóak, csupán be kell fújni velük a lábakat, karokat, nyakat, illetve a szabadon lévő testrészeket!
Ezek általában bőrbarát termékek, sok esetben valamilyen erős illatú gyógynövényolajat használnak a gyártók bennük, mint például az eukaliptusz, ami az irritáló, tömény illat által segíthet távol tartani a nem kívánt élősködőket.
Kullancs kiszedése
A kullancs kiszedés menete:
- Használjunk kullancseltávolító csipeszt! Ezeket a gyógyszertárban beszerezhetjük, de érdemes otthon tartani a fürdőszobapolcon belőle.
- Minél gyorsabban szedjük ki az élősködőt! Ha már kirándulás közben észrevesszük az állatot, akár ott rögtön is eltávolíthatjuk.
- A fej végénél, a befurakodott kullancs tövénél fogjuk meg az élősködőt, és tekergetés nélkül húzzuk ki a csipesszel. Mindig figyeljünk arra, hogy bőrünkön kis sátor keletkezzen, úgy húzzuk ki, ne tépjük!
- A kiszedés után fertőtlenítsük le a bőrt, alkoholos vagy jódos fertőtlenítőszerrel!
Ha kullancsot találunk a bőrben, mindenképpen jegyezzük fel a csípés helyét és időpontját! Ezután figyelni kell 5-6 héten át! Néhány napon belül bőrpír, viszketés jelentkezhet, ilyenkor a szervezet védekezik a betolakodóval szemben.
A foltok maguktól is elmúlnak, de ha fertőzött kullanccsal volt dolgunk, néhány héten belül a kullancs csípés tüneteiként körkörös, kokárda foltok valószínűsíthetik, hogy Lyme-kórral van dolgunk. Mindenféle elváltozást azonnal mutassunk meg orvosnak!