Az inkontinencia egy olyan egészségügyi állapot, amikor a vizelet akaratlanul távozik a húgyhólyagból. Ez okozhat kellemetlenséget, szégyenérzetet, elszigeteltséget és csökkentheti az érintettek életminőségét. De milyen okok állhatnak a háttérben és hogyan kezelhetjük? Olvass tovább, és megtudhatod!
Az inkontinencia okai és típusai
Az inkontinencia hátterében sokféle ok állhat. Attól függően, hogy milyen körülmények között jelentkezik a vizeletvesztés, különböző típusokat különböztetünk meg. Ezek közül a leggyakoribbak a következők:
-
Stressz vagy terheléses inkontinencia: Leggyakrabban akkor fordul elő, amikor a hasűri nyomás megnő, például köhögés, tüsszentés, nevetés, emelés vagy sportolás során.
-
Késztetéses vagy sürgősségi inkontinencia: Ez akkor jelentkezik, amikor hirtelen erős vizelési inger támad. Ilyenkor a húgyhólyag túlérzékeny vagy túlműködik, és összehúzódik anélkül, hogy teljesen megtelne.
-
Túlfolyásos inkontinencia: Az ilyen esetekben a húgyhólyag túltelítődik, és nem tud teljesen kiürülni. Ilyenkor a vizelet csöpögve távozik. Ennek oka lehet vizeletelfolyási akadály, például prosztata megnagyobbodás vagy daganat, vagy idegrendszeri károsodás.
-
Reflex inkontinencia: Ez akkor fordul elő, amikor nincs összhang a húgyhólyag és az agy működése között. Ilyenkor a vizelet inger nélkül távozik. Ennek oka lehet gerincsérülés, stroke, agyvérzés vagy más neurológiai betegség.
Az inkontinencia kezelése
Az inkontinencia kezelése függ a probléma okától és súlyosságától. De nézzük, milyen kezelési lehetőségek léteznek!
-
Intim higiéniai termékek: A gyógykezelések mellett – és ideje alatt – rendkívül fontos a tüneti kezelés is. Az olyan higiéniai termékek, mint a felnőtt pelenka, kiváló nedvszívó képességének köszönhetően megvédi a ruházatot és az ágyneműt a szennyeződésektől. Segít megelőzni a bőrirritációt, a fertőzést és a kellemetlen szagokat, így a probléma fennállása alatt is komfortosan érezhetjük magunkat a bőrünkben!
-
Életmódváltás: Optimális folyadékbevitellel, a koffein- és alkoholfogyasztás csökkentésével, a dohányzás abbahagyásával, a testsúlycsökkentéssel és az egészséges táplálkozással csökkenthető a húgyhólyagra nehezedő nyomás és javítható az általános egészség.
-
Gátizomtorna: Ez egy olyan gyakorlatsorozat, amely erősíti a medencefenék izmait, amelyek támogatják a húgyhólyagot és a záróizmot. A gátizomtorna rendszeres végzése javíthatja a vizeletkontrollt és csökkentheti a vizeletvesztést.
Az inkontinencia kezelésére súlyosabb esetben gyógyszeres- vagy hormonális kezelés, vagy sebészi beavatkozás lehet a megoldás. A megfelelő gyógykezelés érdekében mindenképp forduljunk orvoshoz!