A futás fantasztikus hatással van keringési és légzőrendszerünkre. Ezt már régóta tudjuk. Sokkal bonyolultabb a fizikai gyakorlatok agyra gyakorolt befolyása, illetve közvetett hatása az intelligenciára, a kreativitásra vagy a hangulatra. Márpedig nagyon sok bizonyítékunk van arra, hogy a futás pozitív hatással van az idegrendszerre és az értelemre. Ez egy újabb érv azoknak, akik könyvek olvasásával töltik az időt, és megfeledkeznek a testmozgásról.
A rendszeres testmozgás semlegesíti a stresszt és csökkenti az izomfeszültséget. De a fő oka annak, hogy a futást érdemes felvenni a mindennapi rutintevékenységek sorába, az az, hogy javítja agyi működésünket, hogy az a lehető legoptimálisabban működhessen. A fizikai gyakorlatok agyra gyakorolt hatása érdekesebb, mint más rendszerekre gyakorolt hatása. A testmozgás agyra gyakorolt pozitív aspektusa egy forradalmian új tudomány – az izomépítés vagy a szív- és tüdőfunkció javítása csak a fizikai gyakorlat mellékhatása. A rendszeres edzés fő hatása tehát nem az erőnlét, hanem az agy fejlesztése! Futásra fel – az Under Armour pulóverei a hideg időben végzett aktivitást is támogatják: https://sportano.hu/under-armour-puloverek.
A fizikai aktivitás és a szellemi kvalitás kapcsolata
A legfrissebb statisztikák szerint a fejlett országokban a felnőttek több mint fele túlsúlyos vagy elhízott. Sajnos, ami egykor a középkorúakat érintette, ma már a gyerekek körében is járvánnyá válik. Saját testünk elhanyagolásával fokozatosan gyengítjük magunkat, ami már régóta a modern világ problémája. Ami még zavaróbb, hogy az inaktivitás az agyunkra is negatívan hat, bár ezt a nézőpontot még csak kevesen látják. A mozgáshiány miatt egyre inkább csökken a szellemi hatékonyság. A fizikai aktivitás és az agy kapcsolata évek óta lenyűgözi a tudósokat. Számos tanulmánynak köszönhetően megszámlálhatatlan biológiai kapcsolatot fedeztek fel a test és az agy között. Ahhoz, hogy agyunkat formában tartsuk, bizony edzésben kell maradnunk. Szervezetünknek megfelelő szintű mozgásra van szüksége a megfelelő agyi működéshez. A fizikai aktivitás kulcsfontosságú gondolkodásunk és érzéseink szempontjából. A mögötte meghúzódó tudomány részletesen megmagyarázza, hogy az aktivitás hogyan segíti elő a tanulást, hogyan hat a testmozgás a hangulatra, a figyelemre és az önészlelésre, miként véd a stressz ellen, hogyan fejleszti a szociális készségeket, hogyan fordítja vissza az agy öregedésének bizonyos hatásait.
A futás közben felszabaduló pozitív hormonok
Az első lépés, amely megerősíti a gyakorlatok agyra gyakorolt pozitív hatását, az endorfinok felszabadulása. Befolyásolják az agykéreg működését, és növelik a vérnyomást is. Sőt futás során agyunk hosszú ideig sajátos mozgásmintákat generál, ami erős és hosszan tartó elektromos aktivitással jár. Ez a művelet mindkét agyféltek beavatkozását igényli, ellentétben a leteralizációs gyakorlatokkal, amikor csupán az egyik oldal dominál. A lateralizáció, avagy oldalirányúság a test jobb és bal oldalának funkcionális aszimmetriája, amely mindkét agyfélteke felépítésében és működésében jelentkező eltérésekből adódik. Ezt fejezi ki például a jobb végtagok nagyobb mozgékonysága, valamint az, hogy az agy nagyobb számú szenzoros ingert regisztrál a test egyik oldaláról. A lateralizáció az egyik agyfélteke dominanciájához kapcsolódik. Az agy bizonyos területei ezután meghatározott folyamatokat és tevékenységeket irányítanak. A futás segít mindkét féltekét lekötni, ami kihat például a kreativitásra.
Az edzés másik hatása a neurotranszmitterek szekréciója. Régóta bebizonyosodott, hogy a testmozgás növeli a szerotonin, a noradrenalin és a dopamin szintjét – ezek a fontos neurotranszmitterek, amelyek befolyásolják a gondolatokat és az érzelmeket. Az agy sok esetben úgy működik, mint az izmok. Használaton kívül sajnos elhalványul. Azokban az emberekben, akik újrakezdik a fizikai aktivitást, megnő az idegi kapcsolatok száma, ami javítja a gondolkodási folyamatokat. Az is ismert tény, hogy a mozgás fehérje termékeket termel, amelyek behatolnak az agyba, ahol meghatározó szerepet játszanak a legmagasabb szintű gondolkodási folyamatok mechanizmusaiban. A rendszeres sportolás lehetővé teszi, hogy ne csak testünkről, de elménkről is gondoskodjunk, késlelteti az agy öregedési folyamatait és javítja annak funkcióit. Ennek köszönhetően lehetőségünk nyílik kreativitásunk, innovációs hajlamunk fejlesztésére, sőt az intelligencia szintjének emelésére is, úgyhogy a https://sportano.hu/futas linket mindenképpen ajánlott lementeni a kedvencek közé!
#reklám #szponzorált_tartalom