A fogorvosi szék gyerekkorunk szörnyetege, és sokan még felnőttként is – bevallottan vagy nem bevallottan – félnek a foghúzástól és egyebektől. A fogorvosra ugyanakkor nem szörnyként, hanem inkább hősként tekintünk, aki megment minket a kínzó, örök fájdalomtól. Nos, fogorvosnak, fogászati asszisztensnek, technikusnak, szájsebésznek állni bizony több szempontból is nagyon előnyös karrierdöntés!
Fogorvos, fogászati asszisztens- és technikus, szájsebész – ritkán küzdenek elhelyezkedési gondokkal a pályakezdők
A fogorvos is orvos, valamint olyan szakember, aki nélkül megállna a világ – vagy éppen mindenki szenvedne a fogfájástól, majd az egyre komolyabb szájüregi és higiéniai problémáktól. Nem mondanánk, hogy töltelékszakmáról van szó, és azt sem, hogy Dunát lehet rekeszteni a fogászati szakemberekből. A vidéki városokban is jó eséllyel találunk majd munkát, akár gyors munkába állással is.
Fogászati asszisztens állás Szekszárdon szakmai végzettséggel rendelkezőknek – ilyen és ehhez hasonló karrierlehetőségeket is találhatunk a helyi álláskereső oldalakon, mint amilyen a szekszardallas.hu felülete is. Ha beírjuk az adott magyar város nevét az allas.hu végződés elé, akkor már szűrhetünk is a releváns pozíciókra (pl. pecsallas.hu, szegedallas.hu, gyorallas.hu, debrecenallas.hu, budapestallas.hu).
Miért érdemes valamelyik fogászati szakmát és hivatást választani?
A szájhigiénia és a fogászati ellátás, a száj egészsége minden korosztály számára alapvető fontosságú. Foglalkozást és hivatást pedig a végzettségeink, lehetőségeink szerint is választhatunk magunknak. Aki például a fő feladatokat szeretné ellátni, saját praxist nyitni vagy hasonló, és a szükséges papírjai és tudása is megvan, lehet a fogorvos, de egy speciális tudást ad a technikusi, asszisztensi végzettség is. Aki pedig a röntgent ellenőrzi és elemzi, az elméleti feladatokat pedig a gyakorlatban is átlátja, szájsebészként is dolgozhat.
A fogorvosi pálya alapvetően tehát kiemelkedő anyagi juttatásokat biztosít, és lehetőséget ad arra, hogy saját praxist nyissunk, ezzel növelve a szakmai függetlenséget és a kereseti potenciált. De alkalmazottként is igencsak kapós állásajánlatokat kaphatunk. A folyamatos technológiai fejlődés, a modern eszközök és eljárások alkalmazása pedig sosem engedi, hogy a munka unalmassá váljon.
Mi kell ahhoz, hogy valakiből jó fogászati szakember legyen?
Szaktudás, jó kommunikációs készség, empátia, higiénia, esztétikai érzék, precizitás – a fogorvosnak számos dologra oda kell figyelnie, és még a szorongó ügyfelekkel is megküzdeni. Nem árt továbbá a kézügyesség sem, illetve a stressz hatékony kezelésének módszertana, a felelősségvállalás és megfelelő komolyság, profizmus. Többtényezős függvény tehát, hogy kiből és hogyan lesz a maga területén kiváló szakember – a fogászat területén azonban minden esetben elvárt a tökéletességre való törekvés, nem elég az elégséges teljesítmény.