Be vagyunk poloskázva! Mit kell tudni a poloskákról, és hogyan védekezhetünk ellenük?

 

A poloskafajok sokfélesége lenyűgöző és érdemes részletesebben foglalkozni velük, különösen a Magyarországon és Európában elterjedt típusokkal. Fontos a poloskák elleni védekezés a környezetünkben, otthonainkban. A leggyakoribb poloska fajok Magyarországon, például a bencepoloska, a vándorpoloska vagy a címeres poloska.

 poloskainvázió, vándorpoloska, címeres poloska, bencepoloska, márványospoloska, réti poloska

Az alább felsorolt poloskafajok mind különböző módon okozhatnak problémát, legyen szó mezőgazdasági károkról vagy otthoni kellemetlenségekről. A lenti jellemzések segíthetnek a különböző fajok felismerésében és a megfelelő védekezési módszerek kiválasztásában.

 

Vándorpoloska (Halyomorpha halys)

Eredetileg Ázsiából származik, de az utóbbi évtizedekben világszerte elterjedt, beleértve Európát és Magyarországot is. Színe általában barna-szürke, testük pajzs alakú, körülbelül 12-17 mm hosszú. A testükön jellegzetes fehér foltok láthatók, és a csápokon is fehér gyűrűk találhatók. Számos növényre káros hatással van, különösen a gyümölcsfákra (pl. alma, körte), zöldségekre és dísznövényekre. Nagy populációk esetén jelentős mezőgazdasági károkat okozhat. Télen gyakran behúzódik az épületekbe, ahol áttelel, és kellemetlen szagot áraszt, ha veszélyeztetve érzi magát.

Zöld vándorpoloska (Nezara viridula)

Szintén Ázsiából származik, de mostanra már világszerte elterjedt. Általában világoszöld színű, testük szintén pajzs alakú, körülbelül 12-15 mm hosszú. Elsősorban zöldségféléket támad, mint a paradicsom, paprika és bab. A szívogatásuk miatt a növények termései deformálódnak, és a terméshozam csökken. Gyakran összetévesztik a hazai címeres poloskával, de a zöld vándorpoloska világosabb színű és kevésbé gyakori.

Címeres poloska (Palomena prasina)

Őshonos Európában, gyakori Magyarországon. Általában zöld színű, pajzs alakú testtel, amely körülbelül 12-15 mm hosszú. Az őszi időszakban színe gyakran barnásra vált, hogy jobban beleolvadjon a környezetbe. Főként gyümölcsfákon (pl. alma, körte) szívogatja a nedveket, ami a gyümölcsök deformálódásához vezethet. Nem okoz nagy mértékű kárt, de a termés minőségét csökkentheti. Az egyik leggyakrabban előforduló poloska Magyarországon, különösen a kertekben és erdős területeken.

Bencepoloska (Coreus marginatus)

Európa-szerte elterjedt faj, gyakori Magyarországon is. Barna színű, pajzs alakú testtel, amely körülbelül 13-15 mm hosszú. A hátsó lábukon jellegzetes megvastagodás található. Elsősorban növényi nedveket szívogat, különösen a fészkes virágzatú növényeken. Nem okoz jelentős gazdasági kárt, de kertekben zavaró lehet. Gyakran tévesztik össze más barna poloskafajokkal, de megkülönböztető jegye a hátsó lábak formája.

Ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys)

Az ázsiai márványospoloska szintén Ázsiából származik, de gyorsan elterjedt Európában és Észak-Amerikában is. Barna színű, jellegzetes márványozott mintázattal a hátán. Mérete 12-17 mm között van. Rendkívül kártékony, számos növénykultúrát veszélyeztet, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket és gabonaféléket. Nagy populáció esetén súlyos gazdasági károkat okozhat. Erős invazív faj, amely gyorsan szaporodik és nehezen irtható ki.

Réti poloska (Lygus rugulipennis)

Európában széles körben elterjedt, gyakori a mezőkön és kertekben. Kisebb méretű, körülbelül 5-7 mm hosszú, barna vagy zöldes színű poloska, amelynek testén világos foltok vannak. Különösen káros hatással van a zöldségekre és dísznövényekre, szívogatásuk deformálhatja a növényeket és csökkentheti a terméshozamot. A réti poloska előszeretettel választja a réteket és kerteket, de a lakóövezetben is gyakran találkozhatunk vele.

 

A poloskák élőhelye és életmódja érdekes, mivel ezek a rovarok rendkívül alkalmazkodóképesek és különböző környezetekben képesek megélni. Az alábbiakban részletesen kifejtem, hogy milyen élőhelyeket kedvelnek, hogyan alkalmazkodnak az adott környezethez, és milyen életmódot folytatnak.

Poloskák természetes élőhelyei

Mezők és rétek

  • Kedvelt növények: A poloskák gyakran találhatók meg mezőkön és réteken, ahol különféle növények leveleit, szárát és termését szívogatják. Ezek közé tartoznak a gabonafélék, fűfélék, valamint vadvirágok. Az ilyen élőhelyeken elsősorban növényi nedvekkel táplálkoznak.
  • Környezeti feltételek: A mezőkön és réteken a poloskák számára bőséges táplálék áll rendelkezésre, és a növényzet között jól el tudnak rejtőzni a ragadozók elől. Emellett a szabad területeken a hőmérséklet és a páratartalom is kedvező számukra.

Kertek és gyümölcsösök

  • Növényi kártevők: A poloskák gyakori látogatói a kerteknek és gyümölcsösöknek, ahol különösen kedvelik a gyümölcsfákat (például alma, körte, szilva) és zöldségeket (például paradicsom, paprika). Ezek az élőhelyek ideálisak számukra, mivel könnyen hozzáférhetnek a tápanyagokban gazdag növényekhez.
  • Telelés: A kertekben a poloskák könnyen találnak búvóhelyet is, különösen a lehullott levelek, növényi maradványok, és komposzthalmok között. A hidegebb időszakokban ezekben a helyeken telelnek át, majd tavasszal újra aktívvá válnak.

Erdők és bozótosok

  • Növények sokfélesége: Az erdők és bozótosok gazdag élőhelyek a poloskák számára, mivel itt sokféle növény található, amelyeken táplálkozhatnak. Az erdei környezet különösen vonzó a poloskák számára a nagy mennyiségű lombos növényzet és a változatos mikroklíma miatt.
  • Rejtőzködési lehetőségek: Az erdőkben a poloskák könnyen elrejtőzhetnek a ragadozók elől, és a lehullott lomb, fakéreg vagy avar alatt találhatnak menedéket. Az ilyen környezetekben a poloskák egész évben megtalálhatók, de különösen aktívak a melegebb hónapokban.

Városi környezet

  • Adaptáció a városi élethez: Az utóbbi években egyre több poloskafaj adaptálódott a városi környezethez, ahol az épületek, parkok és kertek nyújtanak megfelelő élőhelyet számukra. A városokban található zöldterületek, mint a közparkok és magánkertek, bőséges táplálékforrást biztosítanak.
  • Télen az épületekben: A poloskák gyakran húzódnak be az épületekbe a hideg elől, különösen ősszel, amikor melegebb helyet keresnek a teleléshez. Ezen időszak alatt gyakran találkozhatunk velük a lakásokban, irodákban vagy raktárakban.

Poloskák életmódja

Táplálkozás

  • Szívogatás: A poloskák táplálkozása szúró-szívó szájszervük segítségével történik, amellyel növényi nedveket szívnak ki a levelekből, szárakból és termésekből. Ez a tevékenység károsíthatja a növényeket, deformálhatja a terméseket, és csökkentheti a terméshozamot.
  • Kedvelt táplálékok: Fajuktól függően a poloskák különféle növényekre specializálódhatnak. Egyesek inkább a lágyszárú növényeket kedvelik, míg mások a fás szárú növények (fák, bokrok) nedveit szívják.

Szaporodás

  • Tojásrakás: A nőstény poloskák általában a növények leveleinek aljára rakják tojásaikat, ahol azok védve vannak a közvetlen napsugárzástól és a ragadozóktól. A tojások száma változó lehet, egyes fajok akár több tucat tojást is lerakhatnak egy alkalommal.
  • Lárvaállapot: A lárvák (nimfák) a tojásokból kikelve azonnal táplálkozni kezdenek. A lárvaállapot több szakaszból áll, és minden szakaszban vedlenek, amíg el nem érik a kifejlett állapotot. A lárvák általában hasonlítanak a kifejlett példányokra, de kisebbek és szárnytalanok.

Vándorlás és szétterjedés

  • Időszakos vándorlás: Bizonyos poloskafajok, mint például a vándorpoloska, vándorló életmódot folytatnak, ami azt jelenti, hogy nagy távolságokat képesek megtenni új élőhelyek keresése közben. Ez a vándorlás gyakran az időjárás változásával függ össze, például amikor hidegebb időszakok előtt melegebb helyet keresnek.
  • Szaporodási időszak: A vándorlás gyakran egybeesik a szaporodási időszakkal, amikor a poloskák új területeket keresnek a tojásrakáshoz és a táplálkozáshoz. Ez a szétterjedés hozzájárul a poloskák invazív fajainak terjedéséhez is, amelyeket nehéz megfékezni.

Téli nyugalom (diapauza)

  • Diapauza: Sok poloskafaj téli nyugalmi állapotba vonul (diapauza), amely lehetővé teszi számukra, hogy túléljék a hideg hónapokat. Ebben az időszakban a poloskák inaktívak, anyagcseréjük lelassul, és védett helyen (például avarban, faodukban, vagy épületekben) várják meg a tavaszt.
  • Telelés épületekben: A városi környezetben a poloskák gyakran épületekbe húzódnak be a tél elől, ahol megfelelő hőmérsékletet találnak a túléléshez. Ezekben a helyeken a tavaszi felmelegedéssel újra aktivizálódnak és elhagyják az épületeket.

Poloskák ökológiai szerepe

Ragadozók és természetes ellenségek

  • Ragadozók: A poloskák természetes ellenségei közé tartoznak a ragadozó rovarok, mint például a katicabogarak és fátyolkák, valamint egyes madárfajok. Ezek a ragadozók segítenek szabályozni a poloskapopulációkat.
  • Parazitoidák: Néhány poloskafaj parazitoid darazsak áldozata, amelyek tojásaikat a poloskák testébe rakják. A kikelő lárvák belülről fogyasztják el a poloskát, végül elpusztítva azt.

Poloskák hatása az ökoszisztémára

  • Növények beporzása és kártétele: Bár a poloskák főként károkozóként ismertek, egyes fajok szerepet játszhatnak a növények beporzásában is. Ugyanakkor a túlzott poloskapopuláció káros hatással lehet a növényekre és az ökoszisztémára.
  • Élelemforrás: A poloskák számos más faj számára fontos élelemforrást jelentenek, beleértve a madarakat és a ragadozó rovarokat is.

 

A poloskák kártékony hatása számos területen megmutatkozik, beleértve a mezőgazdaságot, az otthonokat és a helyi ökoszisztémákat is. Az alábbiakban részletesen kifejtem, hogyan okoznak kárt a poloskák, és milyen következményekkel járhat jelenlétük.

Mezőgazdasági károk

Növények szívogatása

  • Károsítás módja: A poloskák szúró-szívó szájszervükkel táplálkoznak, amely során növényi nedveket szívnak ki a levelekből, szárakból és termésekből. Ez a tevékenység a növények különböző részein okoz sérüléseket, ami negatívan hat a növekedésükre és termésükre.
  • Termésdeformáció: A poloskák szívogatása miatt a gyümölcsök és zöldségek gyakran deformálódnak, elszíneződnek vagy kemény foltok alakulnak ki rajtuk. Ez jelentősen csökkenti a termés minőségét, és eladhatatlanná teheti azt.
  • Hozamcsökkenés: A poloskák által okozott kártétel a növények fejlődését is gátolhatja, ami a hozam csökkenéséhez vezethet. Nagyobb populációk esetén jelentős terméskiesést eredményezhetnek, ami gazdasági veszteségekhez vezethet.

Gazdasági hatások

  • Kereskedelmi veszteségek: A mezőgazdasági termékek minőségének romlása miatt a gazdálkodók alacsonyabb áron kénytelenek eladni terményeiket, vagy akár teljesen elveszítik azokat. Ez különösen a gyümölcs- és zöldségtermesztésben okozhat súlyos anyagi károkat.
  • Növényvédelmi költségek: A poloskák elleni védekezés jelentős költségekkel járhat, beleértve a vegyszerek alkalmazását, mechanikai védekezési módszereket és a munkabér költségeit. Ezek a kiadások tovább növelik a gazdák terheit.

Különösen érzékeny növények

  • Gyümölcsfák: Az alma, körte, őszibarack és cseresznye különösen érzékeny a poloskák támadására. A gyümölcsökön kemény foltok, deformációk és elszíneződések alakulhatnak ki, amelyek rontják azok piaci értékét.
  • Zöldségek: A paradicsom, paprika, kukorica és bab szintén gyakori célpontjai a poloskáknak. A szívogatásuk miatt a termés deformálódik, és csökken a hozam, ami különösen a friss piaci értékesítésben jelent problémát.
  • Gabonanövények: Egyes poloskafajok a gabonaféléket (pl. búza, árpa, rizs) is károsítják, ami a gabonaszemek minőségromlásához vezet. Ez különösen az élelmiszeripar számára jelent gondot, mivel a rossz minőségű gabonát nem lehet felhasználni.

Lakossági károk

Kellemetlen szag

  • Szagképzés: Amikor a poloskák veszélyeztetve érzik magukat, egy speciális mirigyből kellemetlen szagú anyagot bocsátanak ki, amely elriasztja a ragadozókat. Ez a szag rendkívül zavaró lehet, különösen zárt térben, például lakásokban vagy irodákban.
  • Tartós jelenlét: Ha a poloskák tömegesen jelennek meg egy helyen, például ősszel, amikor telelőhelyet keresnek, a kibocsátott szag tartósan a lakásban maradhat, ami a lakók számára kellemetlen környezetet teremt.

Házba való bejutás

  • Őszi invázió: Az őszi hónapokban a poloskák gyakran keresnek menedéket az épületekben, hogy védelmet találjanak a hideg elől. Ilyenkor tömegesen lephetik el a lakásokat, különösen, ha repedéseken, szellőzőnyílásokon vagy nem megfelelően záródó ablakokon bejutnak.
  • Zavarkeltés: Bár a poloskák nem csípnek és nem harapnak, jelenlétük zavaró lehet a lakók számára, különösen, ha nagy számban vannak jelen. A lakók számára kellemetlen és stresszes lehet a folyamatos jelenlétük és az általuk okozott szennyezés.

Allergiás reakciók

  • Allergiás tünetek: Bár viszonylag ritka, néhány embernél allergiás reakciókat válthat ki a poloskák jelenléte, különösen, ha a bőrükre vagy légzőrendszerükbe kerül a poloska által kibocsátott anyag. Tünetek közé tartozhat a bőrpír, viszketés, tüsszögés vagy légzési nehézségek.
  • Egészségügyi kockázatok: Bár a poloskák közvetlenül nem terjesztenek betegségeket, a zárt térben való jelenlétük fokozhatja az allergiás és asztmás tüneteket, különösen érzékeny egyéneknél.

Ökológiai károk

Invazív fajok terjedése

  • Ökológiai egyensúly felborítása: Az invazív poloskafajok, mint például a vándorpoloska vagy az ázsiai márványospoloska, jelentős károkat okozhatnak a helyi ökoszisztémákban. Mivel ezek a fajok gyorsan szaporodnak és nincsenek természetes ellenségeik az új területeken, gyorsan kiszoríthatják az őshonos fajokat.
  • Biodiverzitás csökkenése: Az invazív fajok elterjedése a helyi növény- és állatfajok számának csökkenéséhez vezethet, ami hosszú távon csökkenti a biodiverzitást. Ez különösen veszélyes lehet a mezőgazdasági területeken, ahol az invazív poloskák dominánssá válhatnak.

Kölcsönhatás más fajokkal

  • Ragadozók befolyásolása: A poloskák jelenléte befolyásolhatja a helyi ragadozó fajok populációit is, mivel bizonyos ragadozók, például madarak vagy ragadozó rovarok, táplálkoznak poloskákkal. Azonban a poloskák által kibocsátott vegyi anyagok miatt a ragadozók elkerülhetik őket, ami a táplálékláncban további változásokat okozhat.
  • Növénypopulációk sérülése: A poloskák tömeges megjelenése károsíthatja a helyi növénypopulációkat, különösen azokat a fajokat, amelyek a poloskák táplálékforrásai. Ez a növényi populációk eloszlását és összetételét is megváltoztathatja, különösen az invazív fajok megjelenése után.

Gazdasági és társadalmi hatások

Mezőgazdasági termelők nehézségei

  • Termelés csökkenése: A poloskák által okozott károk közvetlenül befolyásolják a mezőgazdasági termelők bevételeit, ami gazdasági bizonytalansághoz és jövedelemcsökkenéshez vezethet.
  • Munkaerőhiány: A poloskatámadások következtében a gazdálkodóknak több időt és erőforrást kell fordítaniuk a védekezésre, ami munkaerőhiányhoz vezethet, különösen a szezonális munkák során.

Városi környezet hatásai

  • Ingatlanértékek csökkenése: A poloskák tömeges jelenléte egyes területeken csökkentheti az ingatlanok értékét, különösen, ha a rovarok jelentős kellemetlenséget okoznak a lakók számára.
  • Közegészségügyi kihívások: Bár a poloskák nem jelentenek közvetlen egészségügyi kockázatot, a velük kapcsolatos kellemetlenségek és az esetleges allergiás reakciók közegészségügyi kihívásokhoz vezethetnek, különösen, ha a lakosság tömegesen keres segítséget a rovarok ellen.

A poloskák tehát komoly károkat okozhatnak mind a mezőgazdaságban, mind a lakossági környezetben, valamint az ökoszisztémákban. Kártételük kiterjed a növények szívogatására, amely a termés minőségének romlását és hozamcsökkenést eredményez, valamint a kellemetlen szagképzésre és az otthonokba való behatolásra, amely zavaró és egészségügyi problémákat is okozhat. Az invazív poloskafajok terjedése pedig tovább súlyosbítja a problémát, mivel felborítja a helyi ökológiai egyensúlyt és gazdasági veszteségeket okoz.

 

A bio kertekben a poloskák elleni védekezés különleges kihívást jelent, mivel a vegyi növényvédő szerek használata nem megengedett. Azonban számos hatékony, természetes módszer és stratégia létezik, amelyekkel sikeresen csökkenthetjük a poloskák számát, és megvédhetjük a növényeinket. Az alábbiakban részletesen bemutatom a legfontosabb bio módszereket:

Természetes ellenségek bevonása

Ragadozó rovarok telepítése

  • Katicabogarak: A katicabogarak és lárváik hatékonyan csökkentik a poloskák számát, mivel táplálkoznak a nimfáikkal. A bio kertbe telepített katicabogarak természetes módon szabályozhatják a poloskapopulációt.
  • Fátyolkák: A fátyolkák lárvái is ragadozóként lépnek fel, és a poloskák lárváit fogyasztják. Ezek a rovarok könnyen beszerezhetők és telepíthetők a kertben.
  • Parazitoid darazsak: Egyes parazitoid darázsfajok a poloskák tojásaira rakják tojásaikat, elpusztítva ezzel a fejlődő poloskákat. Ezek a darazsak is hasznosak lehetnek a biokertekben.

Madárházak és rovarszállók kihelyezése

  • Madárbarát kert kialakítása: A madarak, különösen a cinegék és verebek, szívesen táplálkoznak poloskákkal. Madárházak és madáretetők kihelyezésével több madarat csábíthatsz a kertedbe, amelyek természetes ellenségei a poloskáknak.
  • Rovarszállók: A rovarszállók vonzzák a hasznos rovarokat, amelyek a poloskák természetes ellenségei lehetnek. Ezek a szállók otthont nyújtanak a ragadozó rovaroknak, amelyek segítenek a poloskapopuláció szabályozásában.

Mechanikai védekezési módszerek

Rovarfogó hálók használata

  • Védőhálók: A finom szövésű rovarhálók megakadályozzák, hogy a poloskák elérjék a növényeket. Ezeket a hálókat a növények fölé helyezve fizikai akadályt képezhetünk a kártevők ellen, anélkül, hogy vegyszereket használnánk.
  • Hálóval borított ágyások: Különösen a zöldségek és gyümölcsfák körül érdemes hálóval védeni az ágyásokat, hogy megelőzzük a poloskák károsítását.

Poloskacsapdák készítése

  • Fénycsapdák: A poloskák vonzódnak a fényhez, különösen éjszaka. Egyszerű fénycsapdák készíthetők, amelyek vonzzák a rovarokat, majd mechanikusan elkapják őket.
  • Feromoncsapdák: Kifejezetten poloskák számára kifejlesztett feromoncsapdák is használhatók, amelyek a nőstények által kibocsátott feromonokkal vonzzák a hímeket, csökkentve így a populációt.

Kézi eltávolítás

  • Reggeli gyűjtés: A poloskák lassú mozgásúak, különösen a hűvösebb reggeli órákban, így könnyen összegyűjthetők kézzel. Ezt a módszert kisebb kertben érdemes alkalmazni, ahol rendszeresen át tudod nézni a növényeket.
  • Szappanos víz: Egy egyszerű szappanos vízbe mártott ronggyal vagy szivaccsal letörölhetők a poloskák a növényekről. A szappanos víz elpusztítja a poloskákat, mivel eltömíti légzőnyílásaikat.

Növénytársítás és növényvédelem

Illóolajokat termelő növények ültetése

  • Büdöske (Tagetes): A büdöske ültetése a kertben távol tarthatja a poloskákat, mivel ezek a növények természetes rovarriasztó hatású vegyületeket bocsátanak ki.
  • Menta és bazsalikom: A menta és a bazsalikom illata is elriasztja a poloskákat. Ezen növények ültetése a védendő növények köré csökkentheti a kártevők jelenlétét.
  • Levendula és kakukkfű: Ezek az illatos növények szintén távol tartják a poloskákat, miközben hasznosak a kertben egyéb szempontokból is, például a beporzó rovarok vonzásában.

Társult növények használata

  • Sarkantyúka (Nasturtium): A sarkantyúka vonzza a poloskákat, és csapdanövényként működik. Ültess sarkantyúkát a fő növényeid köré, hogy a poloskák inkább ezt támadják meg.
  • Bab és kukorica: Egyes poloskafajok a babot és kukoricát különösen kedvelik, így ezeket a növényeket is csapdanövényként használhatod.

Természetes permetek alkalmazása

Növényi alapú permetek

  • Neem olaj: A neem olaj természetes rovarölő hatású, és hatékonyan csökkenti a poloskák számát. Keverj össze neem olajat vízzel, és permetezd a növényekre a kártevők ellen.
  • Fokhagyma permet: A fokhagyma és chili keverékéből készített permet elriasztja a poloskákat, mivel erős szaga irritálja őket. Ez a permet nem ártalmas a növényekre, de hatékonyan távol tartja a rovarokat.

Szappanos víz permet

  • Szappanos oldat: Keverj össze néhány csepp természetes szappant vízzel, majd permetezd a poloskákkal fertőzött növényekre. A szappan hatására a poloskák kiszáradnak és elpusztulnak, de a növények nem sérülnek meg.

Környezeti tényezők figyelembevétele

Környezet tisztán tartása

  • Kerti hulladék eltávolítása: Távolítsd el a lehullott leveleket, gyomokat és egyéb kerti hulladékot, mivel ezek menedéket nyújthatnak a poloskáknak. A tiszta kertben kevesebb hely marad a kártevőknek elrejtőzni.
  • Komposztálás: Bár a komposztálás hasznos, figyelj arra, hogy a komposztált anyagokat ne hagyd a növények közvetlen közelében, mivel ez is vonzhatja a poloskákat.

Talaj egészsége

  • Termékeny talaj: Egészséges, jól táplált növények kevésbé hajlamosak a kártevők támadására. Használj organikus trágyákat és komposztot, hogy a talaj tápanyagban gazdag legyen, és támogassa a növények természetes védekezőképességét.

Népi módszerek

Hamuzsír alkalmazása

  • Hamuzsír a talajban: Egy régi népi módszer szerint a hamuzsír szórása a növények köré elriasztja a poloskákat. A hamuzsír magas káliumtartalma miatt távol tartja a rovarokat, miközben a talajnak is hasznos lehet.

Tojáshéj használata

  • Zúzott tojáshéj: A zúzott tojáshéjat szórhatod a növények köré, hogy elriassza a poloskákat. Emellett a tojáshéj kalciumot is ad a talajhoz, ami hasznos a növények számára.

A poloskák elleni védekezés bio kertekben a természetes ellenségek bevonására, mechanikai védekezésre, növények társítására, valamint környezetbarát permetezésre és csapdázásra épít. A legjobb eredmény érdekében ezeknek a módszereknek a kombinálása javasolt, hogy hatékonyan tudd megvédeni kertedet a poloskáktól anélkül, hogy károsítanád a környezetet.

poloskainvázió

Be vagyunk poloskázva! Mit kell tudni a poloskákról, és hogyan védekezhetünk ellenük?
  A poloskafajok sokfélesége lenyűgöző és érdemes részletesebben foglalkozni velük, különösen a Magyarországon és Európában elterjedt típusokkal. Fontos...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
A szódabikarbóna természetes felhasználása a kertben
Nem csak takarítás során, főzőcskézés közben, vagy a fürdőszobában lehet nagy segítségünkre a szódabikarbóna, hanem bizony a kertben is! Cikkünkben...
TOVÁBB
Hatékony védekezés kiskertedben a liszteske ellen
    Egyre nagyobb gondot okoznak fóliasátrakban, üvegházakban és már a kiskertekben is a liszteskék, vagy más néven az üvegházi molytetűk...
TOVÁBB
Vegyszermentesen a leandert károsító pajzstetű ellen
  Nem is gondolnád, hogy háztartásod mennyi hatékony fegyvert rejt növényeid kártevői számára.   Ősszel a téli fagyok elől pincébe, garázsba,...
TOVÁBB
Leanderek szaporítása magról
  Bizonyára mindenki ismeri a leandert, és bizonyára sokan vannak, akik szívesen megpróbálkoznak szaporításával is. A leanderek szaporításának...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
A diókopács csodája: A természet gyógyító kincse
  A diót sokan fogyasztják, mint egészséges rágcsálnivalót, ám kevesen tudják, hogy a diókopács...
A sonkába is tesznek cukrot? De miért?
  A sonka, a magyar konyha egyik kedvenc alapanyaga, elsősorban hús, így amikor azt halljuk,...
A vargánya gyógyhatásai és felhasználása gyógynövényként
  A vargánya, vagy más néven ízletes vargánya (Boletus edulis), az egyik legismertebb...
Rostokkal az egészségünkért
  Az egészséges táplálkozás alapkövei közé tartoznak a rostok, mégis sokan hajlamosak...

Címkék