A növényi eredetű anyagok elégéséből fennmaradt hamu nagyon gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben. A növények maradványai kalcium-oxidot, kénsavat, klórt, foszforsavat, kovasavat, néha vasat, kálium-, magnézium-, nátrium-oxidot és alumínium-oxidot tartalmaznak.
A 19. században ez az égéstermék alapul szolgált a hamuzsír gyártására és lúgkészítésére. Erősen lúgos kémhatású, pH-értéke 10-13 közé esik. Napjainkban is számos módon újrahasznosíthatjuk a háztartásban és a kertben egyaránt a fűtésből vagy a bográcsolásból fennmaradt hamut.
A fahamu több területen is hasznosítható, és sokoldalú felhasználása miatt érdemes alaposabban megismerni. Itt van néhány ötlet.
Fahamu, mint természetes műtrágya
- Tápanyagtartalom: A fahamu káliumot, kalciumot és foszfort tartalmaz, amelyek fontosak a növények számára. A fahamu pH-ja lúgos, így kiválóan alkalmas a savas talajok semlegesítésére.
- Felhasználás a kertben: Fahamut szórhatunk a kerti talajra, hogy javítsa annak minőségét és serkentse a növények növekedését. Fontos megjegyezni, hogy nem minden növény szereti a fahamut, például a savanyú talajt kedvelő növényeknél (rododendron, áfonya) kerülni kell a fahamu kiszórását.
Kártevőirtás és növényvédelem
- Csigák ellen: A fahamu kiválóan használható a csigák távol tartására. Szórhatod a növények köré, hogy megakadályozd a csigák bejutását a kertbe.
- Méhkaptárak védelme: A méhészek is használják a fahamut a méhkaptárak körüli területek védelmére, mivel segít a kártevők távol tartásában.
- Hangyák ellen is bevethetjük: Ha a hangyabolyra egy kupac hamut teszünk, elköltöznek.
- Patkányok, egerek, csótányok ellen: Kietlen zugok sarkaiba (pince, sufni) érdemes rakni egy-egy kupaccal a fahamuból. Elűzi a kéretlen vendégeket.
- Házi állataink védelmében: Elriasztja a kullancsokat, terveket, bolhákat házi kedvenceikről. Kedvenceink bundájába dörzsölve megóvhatjuk őket a bolháktól és a kullancsoktól is. Baromfiudvarban távol tartja a tetveket, ha a baromfi tud fürödni a hamuban.
Tisztítószerként való felhasználás
- Zsíroldás és súrolás: A fahamu lúgos kémhatásának köszönhetően természetes zsíroldó és súrolószerként is használható. Régebben a hamuból lúgot készítettek, amelyet szappanfőzésre használtak.
- Üveg- és fémfelületek tisztítása: Keverj egy kevés fahamut vízzel, és használd pasztaként üveg- és fémfelületek tisztítására. Ez egy környezetbarát megoldás, amely kíméli a környezetet.
Fahamu felhasználása komposztálásban
- Komposzthalomhoz adva: A fahamu gazdag ásványi anyagokban, és segít a komposzt gazdagításában. Itt is megjegyezheted, hogy csak mérsékelt mennyiségben ajánlott használni, mert a túl sok hamu lúgosíthatja a komposztot.
Fahamu a háztartásban és házi praktikákban
- Szagtalanítás: A fahamut szagtalanítóként is használhatod, például macskaalomhoz vagy a szemetesbe szórva, hogy semlegesítse a kellemetlen szagokat.
- Jégmentesítés: Télen a fahamu hasznos lehet a járdák és utak jégmentesítésére, mivel nem károsítja a növényeket és környezetbarátabb megoldás, mint a só.
Fahamu felhasználása kézműves projektekben
- Festék vagy tinta készítése: A fahamut felhasználhatod természetes festék vagy tinta készítésére is. Régebben az emberek fahamut használtak a tinta előállításához, amelyet különböző anyagokkal kevertek.
Fahamu veszélyei és felhasználási korlátai
- Óvatosság a használat során: Bár a fahamu hasznos, túlzott mennyiségben vagy nem megfelelő helyen alkalmazva káros lehet. Például, ha túl sok hamut adunk a talajhoz, az megváltoztathatja annak kémiai összetételét és befolyásolhatja a növények növekedését.
Ne használjuk szénből származó hamut, mivel a fából származó hamuval szemben toxinokat tartalmaz (pl. nehézfémek).
A fahamut száraz állapotban, száraz helyen tároljuk! Ne hagyjuk a szabadban, mert ha eső, nedvesség éri, veszít hatóanyagából.