Milyen bőrelváltozások kimetszése történhet járóbeteg ellátásban?

Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre több olyan beavatkozás elvégezhető már járóbeteg ellátásban, ami korábban rövidebb kórházi tartózkodást igényelt. Ide sorolható többek között a különféle bőrelváltozások kimetszése is.

 

A járóbeteg ellátás vagy más néven ambuláns kezelés azt jelenti, hogy a beavatkozást követően a páciens hazatérhet otthonába, és csak kontrollvizsgálatra, kötözésre, varratszedésre kell visszatérnie kezelőorvosához.

 

Ennek köszönhetően egyre több magánrendelésben elérhető olyan ambuláns sebészet, ahol az állami intézményekhez mérten sokkal gyorsabban elvégezhetők az egyes beavatkozások.

 

Hogy milyen bőrelváltozások kimetszésére van lehetőség járóbeteg ellátásban? A Lotusz Medical Center segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a téma kapcsán!

 

Az ambuláns sebészeten nagyon fontosak a körülmények

 

Amennyiben ambuláns sebészeti beavatkozásra van szükségünk, rendkívül fontos, hogy olyan helyet válasszunk, ahol megfelelő körülmények állnak a rendelkezésünkre.

 

Alapvető fontosságú itt a steril környezet, a megfelelő eszközök alkalmazása, valamint a kimagasló szakmai tudással és tapasztalattal rendelkező orvos, aki nemcsak a bőrelváltozások kimetszését, hanem a seb zárását is professzionális módon végzi.

 

Ezek a körülmények az egészségügyi intézményekben gyakran szenvedhetnek csorbát, így ha a legmagasabb szintű ellátásra vágyik: sebészet Budapesten.

 

A leggyakoribb bőrelváltozások

 

Az emberi testen számos bőrelváltozás megjelenhet. A háttérben megbújhat többek között

 

-       szisztematikus fertőzés, ami az egész szervezetet érintheti és a bőrelváltozás az egyik kísérőjelensége;

-       örökletes tényező, így például az anyajegyek és a szeplők is ide sorolhatók;

-       de allergiás reakció, rossz keringés vagy cukorbetegség egyaránt meghúzódhat egy bőrprobléma mögött.

 

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a bőrelváltozásokat, amelyek többnyire kezelhetők ambuláns sebészeten.

 

Anyajegy

 

Az anyajegyek olyan élesen elhatárolható, jellemzően barnás, feketés árnyalatú elváltozások a bőrön, amelyek már gyermekkorban elkezdenek kialakulni. Többségük alig nagyobb néhány milliméternél, de akár nagy kiterjedéssel is rendelkezhetnek.

 

Felszínük sima vagy egyenetlen, alakjuk pedig körkörös vagy szabálytalan formát vesz fel. UV sugárzás hatására megszaporodhatnak, de számuk terhesség idején, illetve idősebb korban egyaránt növekedhet.

 

Az anyajegy kimetszésére alapvetően két okból kifolyólag lehet szükség:

 

1.     Amennyiben esztétikai problémát okoz, esetleg olyan helyen található, ahol zavarja az öltözködést, a hétköznapokat.

2.     A másik, amikor bőrrák, azaz melanóma gyanúja merül fel. Ilyenkor nagyon fontos az anyajegy minél gyorsabb és szakszerűbb kimetszése az áttétek megakadályozása érdekében.

 

Szemölcs

 

A szemölcsök kialakulásának hátterében jellemzően vírusfertőzés áll. A test bármelyik pontján megjelenhet, így gyakori a kezeken – főleg az ujjakon –, a talpon, a törzsön, valamint a nemi szerveken, illetve azok környékén.

 

Jelenleg mintegy 70 olyan vírustípust ismer az orvostudomány, amelyik szemölcsöt okoz. Az egyik legismertebb ezek közül a HPV.

 

A leggyakoribb szemölcstípusok a következők:

 

-       közönséges szemölcs, ami jellemzően karfiolszerű megjelenéssel rendelkezik, emiatt gyorsan felismerhető, kezelhető;

-       talpi szemölcs, ami nevéhez hűen a talpon jelentkezik, gyakran alig látható, ellenben komoly fájdalmakat okozhat járás közben;

-       uszoda szemölcs, ami főként közösségi helyeken, uszodákban fertőz, és fényes, félgömb alakú kinövésekkel jár;

-       nemi szemölcs, ami általában szexuális úton terjed, és a nemi szerveket, valamint azok környékét fertőzheti.

 

Lipoma

 

A lipoma egy jóindulatú bőrdaganat, gyakorlatilag egy zsírcsomó, ami könnyedén elkülöníthető a környező szövetektől. Általában lassan, de folyamatosan növekszik, és minél több kötőszövet található benne, annál keményebb tapintású.

 

A legtöbbször a végtagokon, illetve a törzsön jelentkezik, és jellemzően esztétikai eredetű probléma. Beavatkozásra akkor van szükség, ha túl nagyra nőtt, akadályozza a mozgást, vagy méretéből kifolyólag nyomja a környező idegeket, így zsibbadást, fájdalmat idéz elő.

 

A lipoma általában egymagában jelenik meg, de ritkán előfordulhat egyszerre nagyobb mennyiségben. Ezt az elváltozást lipomatózisnak hívjuk.

 

Fibroma

 

A fibroma a kötőszöveti sejtek jóindulatú burjánzásából alakul ki. Egy puha, a bőrhöz mérten kissé sötétebb árnyalatú, jellemzően hosszúkás elváltozás, ami ritkán okoz panaszt, kimetszésére jellemzően akkor van szükség, ha esztétikai problémákkal jár.

 

Kialakulásának okait az orvostudomány genetikai és hormonális tényezőkre vezeti vissza. A leggyakoribb típusai a következők:

 

-       keményfibróma, ami általában csak nagyon kevés sejtet tartalmaz;

-       lágyfibróma, ami sok sejtből áll, és gyakori elváltozás, ezért népies elnevezést is kapott, sok helyen „vadhús” név alatt ismerik;

-       keloid, ami egy sérülés hatására jelentkező fibromás bőrelváltozás;

-       angiofibróma, ami egy olyan speciális sejtburjánzás, amikor a sejtek közé vérerek is kerülnek;

-       cisztás fibróma, ami hasonló az angiofibrómához, de vérerek helyett nyirokerek találhatók benne.

 

Kásadaganat (atheroma)

 

A kásadaganat egy olyan jóindulatú elváltozás, amely akkor alakul ki, ha a kötőszöveti tok feltelik a faggyúmirigy kásás, túrószerű tartalmával.

 

Általában akkor alakul ki, ha a tömlő kivezető nyílása elzáródik, és a faggyúmirigy tartalma nem tud a környezetbe ürülni, hanem felhalmozódik, ami környezetének duzzanatával jár.

 

Kezdetben nem fájdalmas, de nagyobb méretben – akár több centiméteres is lehet –kellemetlen húzódást okozhat, sőt a legsúlyosabb esetben begyulladhat, ami viszont már nagy fájdalmakkal jár.

 

A kásadaganat közvetlenül a bőrfelszín alatt helyezkedik el, és a legtöbbször az arcon, a nyakon és a fejbőrön alakul ki, de a test más pontjain is találkozhatunk vele.

 

Basalioma

 

A basalioma a rosszindulatú bőrdaganatok közé sorolható. Lassan fejlődik és jellemzően a hámréteg legalsó sejtjeiből, az úgynevezett őssejtekből fejlődik. Általában olyan bőrfelületen találkozhatunk vele, amit gyakran ér az UV-B sugárzás, így az arcon, a füleken, a mellkason és a háton különösen gyakori.

 

Három főbb típusa ismert, így beszélhetünk

 

-       noduláris basaliomáról, ami a bőrből kiemelkedik és jellemzően fénylő, vagy idővel kifényesedő felületű;

-       felületes basaliomáról, ami éles szélű, általában halvány rózsaszín és a szélek felé terjed, esetében pedig gyakori, hogy középtájékon kisebesedik, illetve hegesedik;

-       pigmentált basaliomáról, ami egyenetlen felülettel és sötétszürke külső jegyekkel rendelkezik.

 

Ritka esetekben a basalioma megjelenhet olyan bőrfelületeken is, ahol nem éri napfény, sőt viaszos fénye mellett nagyon változatos alakzatokat felvehet.

 

Pigmentációs rendellenességek

 

A bőr tulajdonságait a melanociták, speciális bőrsejtek, valamint a melanin, vagyis a pigment határozza meg. Ez utóbbi a bőrszínre van nagy hatással.

 

Ha nem megfelelő mennyiségben van jelen a bőr bizonyos pontjain, akkor pigmentációs rendellenességeket idézhet elő. Megjelenhetnek ilyenkor hiperpigmentációs zavarok – sötétebb elváltozásokkal –, valamint hipopigmentációs zavarok, amelyek a világosabb árnyalatú bőrelváltozásokért felelősek.

 

Tudni kell azonban, hogy ambuláns kezelés részeként ezek az elváltozások is orvosolhatók a megfelelő műtéti technika alkalmazásával.

szemölcs

Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
  Az idők során felfedezték, hogy a hagyma fogyasztása megóvhat a nyelőcső, a gyomor, a vastagbél és a tüdő alattomos tumoros megbetegedéseitől. A...
TOVÁBB
Vérehulló fecskefű - gyógyít vagy mérgez?
  A vérehulló fecskefű - ez a közvéleményt megosztó gyógy- és gyomnövény, - ha bárhol (szárát vagy levelét) megtörjük, sajátságos sárga nedvet bocsát...
TOVÁBB
A magyar népi gyógyászat legnagyobb titka a kövirózsa
  A kövirózsa népi gyógyászatunk egyik legalapvetőbb gyógynövénye. Már az ókor óta ismerjük és használjuk különféle gyógyászati célokra.   A...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
A diókopács csodája: A természet gyógyító kincse
  A diót sokan fogyasztják, mint egészséges rágcsálnivalót, ám kevesen tudják, hogy a diókopács...
A sonkába is tesznek cukrot? De miért?
  A sonka, a magyar konyha egyik kedvenc alapanyaga, elsősorban hús, így amikor azt halljuk,...
A vargánya gyógyhatásai és felhasználása gyógynövényként
  A vargánya, vagy más néven ízletes vargánya (Boletus edulis), az egyik legismertebb...
Rostokkal az egészségünkért
  Az egészséges táplálkozás alapkövei közé tartoznak a rostok, mégis sokan hajlamosak...

Címkék