Mi az oka, ha kellemetlen szagú a leheletünk? Mit tehetünk?

 

A kellemetlen szájszag, más néven halitózis, gyakori probléma, amely sok embert érint, és nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is lehet. Bár időnként mindenkinek lehet rossz lehelete, a tartós probléma mögött különféle okok húzódhatnak meg.

rossz lehelet, szájhigiénia, szájszag, szájszag ellen, szájszagűző

A kellemetlen lehelet sokféle okra vezethető vissza, de szerencsére számos módon kezelhető. A megfelelő szájhigiénia, a hidratálás, az egészséges életmód és a rendszeres fogorvosi látogatások mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy friss és üde maradjon a leheletünk. Lássuk, mi okozhatja a kellemetlen szagot, és mit tehetünk annak érdekében, hogy friss maradjon a leheletünk!

 

Mi okozza a rossz leheletet?

  • Szájhigiénia hiánya
    A fogak közé ragadt ételmaradékok és a lepedék lerakódása baktériumok szaporodásához vezet, amelyek kellemetlen szagot árasztanak. A nem megfelelő fogmosás, fogselyem használat hiánya és a nyelv tisztításának elmaradása mind hozzájárulhatnak a problémához.
  • Szájszárazság (xerostomia)
    A nyál természetes védelmet nyújt, mert segít öblíteni a szájüregben lévő baktériumokat. Ha a nyáltermelés csökken, például dehidratáció vagy bizonyos gyógyszerek miatt, a baktériumok száma megnövekszik, ami rossz leheletet okozhat.
  • Élelmiszerek
    Az erős illatú ételek, mint például a fokhagyma, hagyma vagy bizonyos fűszerek, szintén kellemetlen szagú leheletet okozhatnak. Ezek a szagok az emésztés során felszabadulva kerülnek a véráramba, majd kilélegzés során a tüdőn keresztül távoznak.
  • Dohányzás és alkohol
    A dohányzási szokások és az alkohol fogyasztása is hozzájárulhat a rossz lehelethez. A dohánytermékek szájszárazságot és szagokat okoznak, az alkohol pedig dehidratál, ami szintén rontja a szájszagot.
  • Emésztési problémák
    A gyomorproblémák, mint például a reflux, ahol a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, kellemetlen szagot okozhatnak. A nem megfelelő emésztés során keletkező gázok szintén megjelenhetnek a kilélegzett levegőben.
  • Betegségek
    Bizonyos betegségek, például a cukorbetegség, máj- és vesebetegségek, valamint légúti fertőzések is okozhatják a kellemetlen leheletet. Ilyen esetekben a szájszag a szervezetben fellépő egyéb egészségügyi problémák tünete lehet.

 

Mit tehetünk a friss leheletért?

  • Rendszeres szájhigiénia
    Naponta legalább kétszer mossunk fogat, használjunk fogselymet, és tisztítsuk meg a nyelvünket is, hogy eltávolítsuk a baktériumokat. Az antibakteriális szájvizek is segíthetnek csökkenteni a szájüregben lévő mikroorganizmusok számát.
  • Maradjunk hidratáltak
    Fogyasszunk elegendő vizet a nap folyamán, hogy serkentsük a nyáltermelést, és elkerüljük a szájszárazságot. A rágógumi is segíthet, különösen, ha cukormentes, mert serkenti a nyáltermelést.
  • Kerüljük a rossz leheletet okozó ételeket
    Ha tudjuk, hogy bizonyos ételek rossz szájszagot okoznak, érdemes ezeket kerülni vagy korlátozni fogyasztásukat. Az étkezés után öblítsük ki a szánkat vízzel vagy rágjunk mentolos rágót.
  • Csökkentsük az alkohol és a dohány fogyasztását
    Mind az alkohol, mind a dohányzás elhagyása vagy minimalizálása pozitív hatással lehet a leheletünkre. A dohányzásról való leszokás javítja az általános szájhigiéniát is.
  • Rendszeres fogorvosi ellenőrzés
    A fogorvosunk segíthet az esetleges fogászati problémák korai felismerésében és kezelésében, például a fogszuvasodás, ínybetegségek és egyéb, a rossz lehelethez vezető problémák esetén.

 

Néhány gyógynövény természetes módon járulhat hozzá a szájüreg tisztán tartásához és a friss lehelet fenntartásához. Használhatók rágcsálva, tea formájában, vagy akár gyógynövényes szájvíz készítéséhez is. Íme néhány:

  • Petrezselyem
    A petrezselyem klorofillt tartalmaz, amely frissíti a leheletet és antibakteriális hatású. Rágcsálása segíthet semlegesíteni a kellemetlen szagokat, különösen étkezés után.
  • Borsmenta
    A borsmenta levelei erős mentolos illatuk révén segítenek felfrissíteni a leheletet. Az illóolajai antibakteriális hatásúak, és a szájszagért felelős baktériumokat is elpusztítják.
  • Zsálya
    A zsálya antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek megelőzni a szájüregi fertőzéseket és csökkentik a rossz leheletet.
  • Fahéj
    A fahéj illóolajai (különösen a cinnamaldehid) hatékonyan pusztítják el a szájszagért felelős baktériumokat. Emellett az illata is segít elfedni a kellemetlen szagokat.
  • Eukaliptusz
    Az eukaliptuszolaj antibakteriális hatású, és segíthet elpusztítani a szájüregben található kórokozókat. Az illata frissíti a leheletet, és nyugtató hatású is lehet.

 

rossz lehelet

 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Gyógyfű, melynek baktériumölő hatása a penicillinével vetekszik
  A nálunk leginkább csak a pizzáról ismert oregánó az egyik legerősebb természetes antibiotikum.   A szárított oregánó vagy magyar nevén szurokfű,...
TOVÁBB
Ezért egyél még több uborkát
Egyre több a bizonyíték, hogy az uborka tele van olyan tápanyagokkal, amelyek még a legveszélyesebb betegségekkel is felveszik a harcot. Egyedülálló...
TOVÁBB
Az uborka jótékony hatásai
  Az uborka a negyedik leggyakoribb termesztett zöldség a világon, és az is ismert, hogy az emberi szervezet számára az egyik legjótékonyabb élelmiszer,...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Influenza megelőzés és kezelés gyógyszerek nélkül
  Az influenza, a vírusos légúti megbetegedések egy formája, a téli hónapokban...
Csontritkulás otthoni kezelése: természetes gyógymódok, amelyek segítenek erősíteni a csontokat
  A csontritkulás, vagyis osteoporosis, egy olyan állapot, amely során a csontok sűrűsége...
Almaecettel a magasvérnyomás ellen
  A magasvérnyomás (hipertónia) világszerte elterjedt egészségügyi probléma, amely számos...
A Magnézium-klorid fontossága: Miért érdemes rendszeresen fogyasztani?
  A magnézium-klorid az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely szervezetünk megfelelő...

Címkék