Mindig is léteztek olyan emberek, akik rosszat akarnak másnak, mert irigyek, féltékenyek, vagy csak eredendően gonoszak.
A szemmel verés egy ősi, kultúrákon átívelő hiedelem, amely szerint egy személy képes csupán a tekintetével ártani másoknak. Ez a hitvilág nemcsak a magyar néphagyományban él erőteljesen, hanem a mediterrán, közel-keleti és ázsiai kultúrákban is elterjedt. De vajon van-e valóságalapja ennek a misztikus jelenségnek, és hogyan védekezhetünk ellene?
A szemmel verés jelensége abból a meggyőződésből ered, hogy az emberek energiát sugároznak magukból, amely lehet pozitív vagy negatív. Az irigységből vagy rosszindulatból fakadó tekintet állítólag képes betegséget, balszerencsét vagy akár anyagi károkat okozni annak, akire irányul. Számos népi hiedelem szerint elsősorban különösen a nőket és a gyerekeket fenyegeti a szemmel verés, mivel a női szépség kitűnő támadási felület. Az arab országokan részben ezért is kell kendőt viselni a hölgyeknek, mert így a gonosz szem elől eltakarják magukat. A gyerekek szemmel verése esetén gyakori tünet a betegeskedés, hirtelen rosszullét, sokáig tartó sírás, az álmatlanság, vagy a hasmenés is.
A gyerekek különösen azért is lehetnek érzékenyek a negatív energiákra, mivel még fejletlen az aurájuk, és nyitottabbak a külső hatásokra. A hiedelem szerint a szemmel verés hatására a csecsemők nyugtalanná válhatnak, sírósabbak lehetnek, vagy akár megmagyarázhatatlan betegségek is jelentkezhetnek náluk. A hagyományos népi megfigyelések alapján a szokatlan viselkedés vagy a hirtelen egészségromlás is utalhat arra, hogy valaki „megverte szemmel” a gyermeket.
A szülők számos módon próbálhatják megvédeni gyermekeiket. Az egyik legismertebb védelmi módszer a kék szemmel ellátott amulett, amely Görögországban és Törökországban széles körben elterjedt. Magyarországon gyakori volt a fokhagyma vagy a piros szalag használata a csecsemők védelmére. Egyes népi praktikák szerint a köpés is segíthet, mivel megszakítja a negatív energia áramlását. Emellett a vallásos vagy spirituális emberek imádsággal, szenteltvízzel vagy más szakrális eszközökkel is igyekeznek megvédeni magukat és gyermekeiket.
A modern tudomány természetesen szkeptikusan áll a szemmel verés jelenségéhez, és inkább pszichológiai, semmint misztikus magyarázatot keres. A placebo és nocebo hatások is szerepet játszhatnak: ha valaki hisz abban, hogy egy rossz tekintet árthat neki, akkor valóban rosszabbul érezheti magát. Azonban a világ számos táján még mindig élő és komolyan vett hiedelemről van szó, amely beépült a mindennapi életbe.
Akár hiszünk benne, akár nem, az biztos, hogy a szemmel verés fogalma mély gyökereket eresztett a kulturális tudatban. Talán nem véletlen, hogy a mondás is úgy tartja: "ha a szem ölni tudna..." A legjobb védekezés mindig az, ha pozitív energiával vesszük körül magunkat, elkerüljük az irigységet és rosszindulatot, és nyitott, szeretetteljes tekintettel nézünk a világra.