A PCOS vagy más néven policisztás ovárium szindróma egy olyan súlyos rendellenesség, ami tíz felnőtt nőből legalább egyet érint.
A hormonális eredetű meddőség egyik leggyakoribb oka, amit sok esetben olyan általános panaszok kísérnek, hogy felismerése komoly kihívást jelent, holott időben diagnosztizálva hatékonyan kezelhető.
A legtöbbször gyermekvállalási nehézségek kivizsgálásakor derül fény a jelenlétére, hiszen negatív hatást gyakorol a peteérésre, így a PCOS-től szenvedő nők körében gyakori problémát jelent a meddőség.
Mivel sokan szenvednek tőle, mégis csak nagyon kevesen ismerik ezt a betegséget, a Haller Medical nőgyógyászatát kerestük fel annak érdekében, hogy bemutassák olvasóinknak a PCOS tüneteit, valamint diagnosztizálási és kezelési lehetőségeit.
Mi idézi elő a PCOS-t?
A PCOS kialakulásáért elsődlegesen a férfi nemi hormonok elszaporodása okolható, vagyis egy hormonális eredetű elváltozás, ami a legtöbbször a petefészek méretének megnagyobbodásával, felszínének megvastagodásával jár együtt.
Gyakori kórkép még, hogy az androgén hormonok növekedése miatt a petefészek felszíne alatt ciszták alakulnak ki, emiatt egy rutin nőgyógyászati vizsgálat során is felismerhető, ha a páciens rendszeresen eljár szűrésre és megosztja kezelőorvosával panaszait.
Milyen tünetei vannak a PCOS-nek?
A PCOS azért különösen veszélyes, mert nagyon általános panaszokkal jár, illetve ezek között a páciensek többsége gyakran nem lát összefüggéseket, nem gondol súlyosabb állapot fennállására. A leggyakoribb tünetek a következők:
- Szabálytalan menstruációs ciklus: mivel a PCOS egy hormonális betegség, ezért negatív hatást gyakorol a menstruációs ciklusra, annak gyakori késését, súlyosabb esetben elmaradását idézheti elő.
- Aknés arcbőr: jellemző bőrgyógyászati tünet a PCOS esetén, hogy a páciens arcbőre zsírossá válik, pattanások, esetleg kelések alakulnak ki rajta.
- Erősödő szőrnövekedés: a megnövekedett tesztoszteronszint miatt gyakori a betegségtől szenvedő pácienseknél a testszőr növekedésének erősödése, ami hölgyeknél főleg az arcon észrevehető.
- Elhízás: szinte minden PCOS-től szenvedő páciens túlsúlytól szenved, mert a hormonális változások felborítják az anyagcserét, sőt nagyon gyakori a kapcsolódó inzulinrezisztencia, a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása is.
- Hajhullás: a hormonproblémák hatása gyakran mutatkozik meg a haj állapotán, így gyakori jelenség a hajszálak elvékonyodása, a férfias kopaszodás megjelenése.
- Meddőség: amint arra már a fentiekben is felhívtuk a figyelmet, a PCOS-től szenvedők egyik legsúlyosabb panasza a meddőség kialakulása, hiszen a hormonzavar negatív hatást gyakorol a peteérésre.
Ha Ön is a fenti tünetektől szenved és szeretné kivizsgáltatni magát, kattintson a következő linkre: nőgyógyászat Budapest.
Hogyan diagnosztizálható a PCOS?
A policisztás ovárium szindróma látható tünetei gyakran már egy rutin nőgyógyászati vizsgálat során feltárhatók, ezért is fontos, hogy a felnőtt nők évente legalább egyszer részt vegyenek prevenciós szűrésen.
Nagyon ritka, hogy valaki célzottan, azaz PCOS-gyanú miatt forduljon nőgyógyászhoz, ami leginkább azért van így, mert az emberek többsége vagy nagyon keveset, vagy egyáltalán nem tud a betegségről, ezen felül a panaszok zöme más szakághoz kapcsolódik.
Márpedig diagnózisa már korai stádiumban sem lehetetlen, noha az általános tünetek miatt nagy odafigyelést igényel mind a páciens, mind a vizsgálatot végző orvos részéről.
Alapvetően a PCOS diagnosztikájához elegendő a laborvizsgálat, valamint az ultrahang.
PCOS diagnózisa laborvizsgálattal
A laborvizsgálat – esetünkben a vérvétel – azért lehet fontos a PCOS diagnózisakor, mert segít megmutatni a szervezet hormonháztartásának állapotát, így kimutatható a segítségével például az is, hogy mennyi tesztoszteron található a szervezetben.
Amennyiben ennek a mértéke magas, és az anamnézis során policisztás ovárium szindróma gyanúja merült fel, akkor a laboreredmények diagnosztikai értékkel rendelkeznek, de önmagukban nem elegendők.
PCOS diagnózisa ultrahanggal
Hogy a betegség megfelelően diagnosztizálható legyen, ahhoz elengedhetetlenek a képalkotó vizsgálatok is. Különösen fontos ebből a szempontból egy hüvelyi és egy hasi ultrahang.
Ennek az oka, hogy a nőgyógyász megfelelően fel tudja térképezni a petefészek állapotát, felismerje a felszín alatt megbújó cisztákat, ami általában csak előrehaladott betegség esetén jobban látható.
Ezen felül az ultrahang segítségével ellenőrizhetők azok az állapotok, amelyek a petefészek és a méh nem megfelelő működésére utalnak, így például gyakori a PCOS-től szenvedő betegeknél, hogy nagy mennyiségű tüszőt termelnek, de azok nem tudnak eljutni a méhbe.
Hogyan kezelhető a PCOS?
A PCOS kezelése összetett feladat, ami minden esetben pontos, precíz diagnózist követel. Tudni kell, hogy nagyon sok páciensnél elegendő az életmódváltás, de gyakran gyógyszerekre is szükség van a megfelelő hatás érdekében.
PCOS kezelése életmódváltással
Kutatások igazolják, hogy különösen az enyhébb vagy korai stádiumú PCOS esetén elegendő lehet az életmódváltás is a gyógyuláshoz.
Ennek a legfontosabb elemei a következők:
- Rendszeres testmozgás bevezetése, így hetente legalább két-három óra közepesen intenzív sporttevékenység folytatása.
- A mozgással párhuzamosan az egészséges testsúlyra való törekvés, amihez jellemzően fogyásra van szükség.
- A fogyáshoz és az egészséges életmód eléréséhez nagyon fontos a megfelelő táplálkozás is, így a sok zöldség és gyümölcs, valamint a fehérjében, illetve rostban gazdag ételek elengedhetetlenek a cél eléréséhez.
PCOS kezelése gyógyszerekkel
Sok esetben a policisztás ovárium szindróma annyira súlyos tüneteket idéz elő, hogy elengedhetetlen a gyógyszeres beavatkozás. A legtöbbször az alábbiak nyújthatnak segítséget a pácienseknek:
- Hormonális fogamzásgátlás alkalmazása, ami sokaknak tartós megoldást jelenthet bizonyos panaszok esetén, noha a meddőségi kérdést nem oldja meg.
- A modern gyógyászatban már vannak olyan készítmények (antiandrogén gyógyszerek), amelyek rendszeres alkalmazása segít elkerülni a nem kívánt szőrnövekedést.
- Mivel a PCOS gyakran kéz a kézben jár a cukorbetegséggel vagy az inzulinrezisztenciával, sok esetben szükség van ezeknek a célzott kezelésére is.
Milyen szövődményekkel járhat a kezeletlen PCOS?
Fentebb már többször szóba került, hogy a PCOS kezelése nemcsak a meddőség miatt fontos, hanem a szövődmények elkerülése érdekében is nagyon lényeges. Hogy milyen szövődményei lehetnek ennek a hormonális elváltozásnak?
- Meddőség: a PCOS egyik legjellemzőbb és legkellemetlenebb szövődménye kétségtelenül a meddőség kialakulása, ami nem végleges állapot, azaz megfelelő kezelés esetén visszafordítható.
- Cukorbetegség: azon túl, hogy a betegség gyakran okoz inzulinrezisztenciát, szintén sokaknál idéz elő 2-es típusú cukorbetegséget, ami célzott diabetológiai kezelést igényel.
- Méhdaganat: igazolt összefüggés van a kezeletlen PCOS és a méhtestrák kialakulása között, ezért is nagyon fontos a mielőbbi diagnózis mellett a megfelelő kezelés.
- Szívbetegség: a policisztás ovárium szindróma mellett gyakran alakulnak szív- és érrendszeri betegségek, amelyek főleg a probléma egyik kiváltó okának tekintett elhízáshoz vezethetők vissza.
- Mentális betegségek: a hormonális problémák miatt nagyon sok PCOS-től szenvedő betegnél diagnosztizálnak mentális betegségeket, különösen depressziót és szorongást.