Az olajfalevél kivonat – az elfeledett mediterrán csodaszer

Az olajfa az emberiség egyik legrégebbi termesztett növénye. Nemcsak a termése, az olívabogyó és az abból sajtolt olaj vált legendává, hanem a levele is, amelyet már az ókori Egyiptomban és Görögországban is használtak gyógyításra. A népi gyógyászat szerint az olajfalevél erősítő, lázcsillapító és fertőtlenítő hatású – és bizony a tudomány is egyre inkább megerősíti ezt a hagyományos tudást.

Az olajfalevél kivonat igazi mediterrán kincs, amely sokkal többet tud, mint hogy árnyékot ad a nyári napsütésben vagy illatos hátteret biztosít a görög salátához.

A modern kivonat az olajfa (Olea europaea) leveleiből készül, koncentrált formában tartalmazva mindazt a jótékony hatóanyagot, amit a növény évezredek alatt felhalmozott. Az egyik legfontosabb ilyen vegyület az oleuropein, amelynek nevét talán még nem hallottad, de a hatásaival biztosan találkoztál már.

Az oleuropein: a természetes antibiotikum

Az oleuropein egy erőteljes antioxidáns és gyulladáscsökkentő anyag, amelynek egyik legfontosabb képessége, hogy meggátolja a kórokozók – baktériumok, vírusok és gombák – szaporodását. Ezért van az, hogy az olajfalevél kivonatát gyakran használják természetes immunerősítőként, különösen azokban az időszakokban, amikor az ember hajlamosabb elkapni valamit – őszi megfázásos szezon, tavaszi fáradtság, vagy akár influenzajárvány idején.

De itt még nincs vége a történetnek.

Szív- és érrendszer barátja

Az olajfalevél kivonatot sokan szedik magas vérnyomás és koleszterinszint csökkentésére, mert segíti az erek ellazulását és javítja a vérkeringést. A kutatások szerint képes csökkenteni a rossz LDL-koleszterin szintjét, miközben támogatja a jó HDL-koleszterin termelődését. Ez különösen fontos lehet azoknak, akik hajlamosak a szív- és érrendszeri betegségekre, vagy egyszerűen csak szeretnének időben gondoskodni a „motorjuk” hosszú élettartamáról.

Vércukor szabályozás – a természetes segítség

Van egy kevésbé ismert, de annál figyelemreméltóbb tulajdonsága is az olajfalevélnek: segíthet szabályozni a vércukorszintet. Az inzulinrezisztencia csökkentése és a glükózanyagcsere támogatása miatt egyre többen alkalmazzák a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére vagy kiegészítő kezelésére. Nem csodaszer, de okos társ a megelőzésben – és nem váltja ki a mozgást meg az okos étrendet, de szépen kiegészíti őket.

Antioxidáns védelem: a sejtek testőre

Ha a szervezeted egy vár, akkor az olajfalevél kivonat olyan, mint a legmegbízhatóbb testőr – védi a sejteket a szabad gyökök káros hatásától, vagyis az öregedés, gyulladás és daganatos folyamatok egyik fő okozójától. Az antioxidáns hatás nem csak abban segít, hogy fiatalabbnak nézz ki – hanem valóban segít megőrizni a sejtek egészségét, csökkenteni a gyulladásos folyamatokat és támogatni az immunrendszert.

Hogyan érdemes használni?

Az olajfalevél kivonat kapható tinktúra, kapszula és tea formájában is. A kivonatok általában koncentráltabbak, és célzottabb hatást nyújtanak, míg a tea egy gyengédebb, de szintén hatásos forma, főleg napi szintű immunerősítésre. Fontos azonban tudni, hogy a kivonat vérnyomáscsökkentő hatása miatt vérnyomáscsökkentő gyógyszerek mellett csak orvosi konzultációval alkalmazható – nem játék ez, hanem természetes gyógyszer.

Egy kis emlékeztető a régi időkből

A nagymamák és dédmamák nem tudták pontosan, mi az az oleuropein, de tudták, hogy ha valaki lázas volt, ha nem volt étvágya, vagy ha nehezen gyógyult ki a bajából, akkor a „zöldlevélből” főzött tea segíthet. A mai világ hajlamos elfelejteni ezt a tudást, de itt az idő, hogy újra felfedezzük – nem divatból, hanem bölcsességből.

Az olajfalevél kivonat nem új csoda, csak elfeledtük, mennyire régóta velünk van. Mint egy régi családi recept vagy a padláson talált kincs – újra elővehetjük, megtisztogathatjuk, és beemelhetjük a mindennapjainkba. Mert ahogy az olajfa is évszázadokat él túl, úgy az ősi tudás is túléli a divatot – csak emlékezni kell rá.

Hogyan készíthetünk olajfalevél teát vagy tintúrát házilag?

Na, ez az a kérdés, amit a nagymamák bólintással jutalmaznának! Az olajfalevél tea és tinktúra elkészítése nem ördöngösség – csak egy kis türelem, némi alapanyag és a régiek iránti tisztelet kell hozzá. Úgyhogy tegyünk úgy, mint régen a falusi portákon: nem rohanunk, hanem elkészítjük becsülettel, szeretettel.

Olajfalevél tea házilag

Ez a legegyszerűbb forma, és kiváló napi szintű immunerősítésre, fertőzések megelőzésére, általános vitalitásfokozásra. Ha valaha főztél már bodzát vagy hársfát, nem fog meglepetés érni.

Hozzávalók

  • 1 teáskanál szárított olajfalevél (vagy kb. 5-7 friss, ép levél)
  • 2,5-3 dl víz

Elkészítés

  • A vizet forrald fel, majd húzd le a tűzről.
  • Add hozzá a leveleket.
  • Fedd le, és hagyd ázni legalább 10-15 percig.
  • Szűrd le, és langyosan kortyolgasd el – akár naponta 1-2 csészével.

Tipp: A tea íze enyhén kesernyés, fanyarkás – ha túl intenzív lenne, egy kis mézzel és citrommal nagyon jól harmonizálható. De a régi öregek szerint „a keserű gyógyít”, úgyhogy érdemes megszokni az ízét is.

Olajfalevél tinktúra készítése házilag

Ez már haladóbb pálya, de még mindig igazi „házi patika” szintű tudás. A tinktúra előnye, hogy koncentráltabb, tovább eltartható, és cseppenként adagolható.

Hozzávalók

  • 1 rész szárított vagy friss olajfalevél (apróra vágva)
  • 3 rész alkohol (minimum 40%-os, pl. vodka vagy házi pálinka)

Elkészítés

  • Egy tiszta, sötét üvegbe tedd az apróra vágott leveleket.
  • Öntsd rá az alkoholt, úgy, hogy teljesen ellepje a leveleket.
  • Zárd le, és tedd hűvös, sötét helyre 3-4 hétre.
  • Naponta rázd fel egy kicsit – ez segíti a hatóanyagok kioldódását.
  • A végén szűrd le egy gézlapon vagy kávéfilteren keresztül, és töltsd sötét cseppentős üvegbe.

Adagolás (felnőtteknek)

Naponta 2-3 alkalommal 20-30 csepp kevés vízben vagy teában elkeverve – kúraszerűen, 3-4 hétig.

Fontos tudnivalók

  • Ha vérnyomáscsökkentőt vagy vérhígítót szedsz, előtte mindenképp konzultálj orvossal!
  • Ne alkalmazd folyamatosan hónapokon át, inkább kúraszerűen használd, mint egy jó természetes lökést az immunrendszernek.
  • Gyermekeknek, várandósoknak és szoptató anyáknak csak szakemberrel való egyeztetés után ajánlott!

Képzeld csak el: kint már illatozik a tavasz, te meg bent kevergeted a saját készítésű olajfalevél teádat vagy pipettázod a tinktúrád, mint egy természetgyógyász alkimista. Hát nem szép így élni?

 

olajfalevél

Ősi gyógynövény, mely nagyon sok betegséget meggyógyít
  Az olajfalevél felbecsülhetetlen értéket képvisel szervezetünk egészségének megőrzése érdekében.   Az olajfalevél nagyon sok helyen szerepel a...
TOVÁBB
Olajfalevél a természetes antibiotikum
Az olajfalevél kivonat rendszeres szedése segíti az általános közérzet és kedélyállapot javulását, növeli az aktivitást, segíti immunrendszerünknek,...
TOVÁBB
Az olajfalevél – az ókori gyógyítás kincse napjainkban
  Az olajfa az emberi civilizáció egyik legősibb és legnagyobb tiszteletben tartott növénye. Az olajbogyók és az azokból készült olívaolaj mellett az...
TOVÁBB
Az olajfalevél kivonat – az elfeledett mediterrán csodaszer
Az olajfa az emberiség egyik legrégebbi termesztett növénye. Nemcsak a termése, az olívabogyó és az abból sajtolt olaj vált legendává, hanem a levele...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban...
TOVÁBB
Egy növény, mely százszor hatékonyabb a kemoterápiánál
  Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa. Az...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Ezért fogyassz több lila zöldséget és gyümölcsöt!
A természet nem véletlenül festi lilára a padlizsánt, a feketeribizlit, az áfonyát vagy...
Az eltitkolt gyógyszerek – titkos szövetségesek a konyhában és a kamrában
A legtöbben azt gondolják, hogy a gyógynövények valami távoli, bonyolult világ részei – mintha...
Az eltitkolt gyógyszerek – amikor a természet suttog, de senki sem hallgat rá
Léteznek gyógyszerek, amelyekért nem kell gyógyszertárba menni, sem receptet kérni,...

Címkék