Pongrác, Szervác, Bonifác – A fagyos szentek titka

Ahogy májusba lépünk, a természet végre igazán nekilódul: rügyek pattannak, madarak trilláznak, a kerti ágyásokban sorra jelennek meg a friss hajtások. Aztán jön a nagy kertészeti lendület… és puff, közbeszól három ősrégi jóbarát: Pongrác, Szervác és Bonifác. És ha még ők nem lennének elegek, ott ólálkodik mögöttük Zsófia is, a maga nedves, hideg könnyeivel. Ők együtt a fagyos szentek és évszázadok óta rettegésben tartják a palántázó népet.

Kik ezek a fagyos urak?

Pongrác (május 12.), Szervác (május 13.) és Bonifác (május 14.) – három keresztény vértanú, akiknek történelmileg nem sok köze volt a meteorológiához. Mégis, valahogy a néphit úgy tartja, hogy az ő névnapjaik környékén szinte törvényszerűen visszatér a hideg. Olyan ez, mint a tavasz utolsó próbája: „Na, kibírsz még egy kis fagyot, kisvirág?”

Nem véletlen, hogy a régi paraszti kalendárium külön bekezdést szentelt nekik. A tapasztalat azt mutatta, hogy ezekben a napokban gyakran érkezett hirtelen lehűlés, sokszor éjszakai fagyokkal – és bizony a frissen kiültetett zöldségek, virágok nem mindig élték ezt túl.

Van ennek valóságalapja?

Bármennyire is régiesnek tűnik, meglepő módon a meteorológia részben igazat ad a népi megfigyelésnek. Az évszázados megfigyelések alapján május közepén gyakoriak a hidegfrontok, különösen Közép-Európában. A melegedő légkör és az északi áramlatok összecsapása gyakran eredményez hirtelen hőmérséklet-csökkenést, záporokat, sőt, hajnalban akár talaj menti fagyokat is.

És mit mond erről a népi időjóslás? Hát valami ilyesmit:
"Pongrác, Szervác, Bonifác – fagyosszentek, ők hozzák el a hideget."
"Szervác, Pongrác, Bonifác, mind fagyos szent, ne ültess még, várj egy percet!"

A népi bölcsesség tehát nem csak hóbort – hanem megfigyelésen alapuló, évszázadokon át formálódó tudás. Éppen ezért a régi kertészek és gazdák meg sem próbáltak előbb kiültetni például paradicsomot, paprikát, uborkát. Csak miután Bonifác is távozott a naptárból, és ha még Zsófia is elengedte a hűvös, nedves időt, lehetett végre fellélegezni.

Zsófia sem maradhat ki

Május 15. napján köszönt be Zsófia, a „zsákban hozott fagy” híres asszonya. Ő már nem a fagyot hozza, hanem a nedvességet: hideg, nyirkos reggeleket, borongós napokat. Egyes helyeken úgy is tartják: „Zsófia könnye” áztatja a vetést. Bár a kert már kezd újra erőre kapni, ilyenkor még mindig érdemes figyelni az előrejelzéseket, főleg, ha palántákat ültettünk.

Mit tanulhatunk a fagyos szentektől?

Az időzítés bölcsessége. A természet rendje nem siet – és ha mi türelmetlenkedünk, a fagyos szentek emlékeztetnek rá, hogy nem minden meleg napsugár jelent biztonságot. Ahogy a régi öregek is mondták: „Amit május elején kiültetsz, a fagyos szentek visszavehetik.” Egy kis türelem, egy kis figyelem, és elkerülhetők a bosszúságok.

A népi időjóslás és a természet körforgása kéz a kézben jártak. És akár hiszünk benne, akár nem, még mindig sokszor bölcsebb, mint a telefonos app.

Egy kis nosztalgia a végére

Talán gyerekkorodban te is hallottad nagyszülőktől: „Jaj, még ne ültesd ki, jönnek a fagyos szentek!” És akkor csak legyintettél. Aztán jött a májusi lehűlés, és a palánták úgy néztek ki, mint akiket kedd reggel 7-kor kirángattak az ágyból.

A fagyos szentek nem rosszindulatúak. Csak emlékeztetnek minket arra, hogy a természetnek megvan a maga ritmusa. Ha meghalljuk ezt a ritmust, észrevesszük, hogy a múlt bölcsessége ma is ugyanúgy érvényes. És milyen szép is az, hogy egy naptári napban ennyi tanítás fér el: türelem, megfigyelés, ritmus, és egy csipetnyi népi varázslat.

 

fagyos szentek

Pongrác, Szervác, Bonifác – A fagyos szentek titka
Ahogy májusba lépünk, a természet végre igazán nekilódul: rügyek pattannak, madarak trilláznak, a kerti ágyásokban sorra jelennek meg a friss hajtások....
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
A szódabikarbóna természetes felhasználása a kertben
Nem csak takarítás során, főzőcskézés közben, vagy a fürdőszobában lehet nagy segítségünkre a szódabikarbóna, hanem bizony a kertben is! Cikkünkben...
TOVÁBB
Hatékony védekezés kiskertedben a liszteske ellen
    Egyre nagyobb gondot okoznak fóliasátrakban, üvegházakban és már a kiskertekben is a liszteskék, vagy más néven az üvegházi molytetűk...
TOVÁBB
Vegyszermentesen a leandert károsító pajzstetű ellen
Nem is gondolnád, hogy háztartásod mennyi hatékony fegyvert rejt növényeid kártevői számára.   Ősszel a téli fagyok elől pincébe, garázsba, zárt...
TOVÁBB
Leanderek szaporítása magról
  Bizonyára mindenki ismeri a leandert, és bizonyára sokan vannak, akik szívesen megpróbálkoznak szaporításával is. A leanderek szaporításának...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
A biciklizés egy pedálon hajtott életelixír!
Amikor az ember felpattan a biciklire, valójában nem csak a pedálokat kezdi el hajtani....
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Tömjénolaj – A lélek aranya és az ősi gyógyítás illata
Amikor a tömjénolaj illata betölti a teret, mintha megállna az idő. Mintha valami szent, ősi...
A betegségek karmikus üzenetei – Miért pont most, pont ott?
Az ember hajlamos azt hinni, hogy a betegségek pusztán testi szinten jelennek meg:...

Címkék