Orbán napja – A szőlőhegy védőszentje és a jégeső elleni remény

Ahogy május a végéhez közeledik, a természet már javában dús zöldbe borul, és a gazdák, borászok szeme a szőlőtőkék felé fordul. Ám van egy nap, amely sokak számára évről évre egy kicsit feszült várakozással telik – május 25-e, Szent Orbán napja. Ezen a napon nem csupán egy régi szent emlékét idézzük fel, hanem évszázados félelmeket, reményeket és hagyományokat is: mit hoz az idő? Lesz-e jégverés? Vagy megmarad a termés?

Szent Orbán alakja ugyanis nem akárki a néphagyományban. Ő lett a szőlő és bor védőszentje, de egyben az időjárás kiszámíthatatlan tréfáinak közvetítője is.

Ki volt Szent Orbán?

Szent Orbán valószínűleg I. Orbán pápa, aki a 3. század végén vezette az egyházat. Történelmi alakja kevesek számára ismert, de a néphagyományban egy egészen más szerepet kapott: a szőlőskertek pártfogója lett, aki ha jókedvében van, védelmet ad a termésnek, ám ha haragszik, jéggel sújt.

Szobrai gyakran magaslatokon, szőlőhegyek csúcsán állnak, boroshordóra támaszkodva vagy kehellyel a kezében – mintha épp áldást mondana a szőlőre. De a mosolya mögött ott lapul a kiszámíthatatlanság is, hiszen a jégverés réme minden évben ott lebeg a tavasz végén.

Orbán napjának időjóslatai

A régi falusi közösségek komolyan vették Orbán napját. A hiedelem szerint, ha ezen a napon szép az idő, akkor bőséges bortermés várható. Ha viszont zivatar, jég vagy szél érkezik, az a rossz termést vetíti előre. Ezért is volt szokás, hogy ezen a napon:

  • szentmiséket tartottak a szőlőhegyek kápolnáiban,
  • füstöléssel, harangozással, gyertyás körmenettel próbálták elűzni a jégverést,
  • szobrokat állítottak, sokszor a dűlők szélén vagy a présházak mellé, hogy „szemmel tartsa” a hegyet.

Egyes vidékeken a gazdák borral öntötték le a szobrát – hálából a korábbi évek terméséért vagy épp békülékeny gesztusként, hogy idén is legyen kegyelmes.

Szőlő, bor és Orbán

Nem véletlen, hogy Orbán napja a szőlő körül forog. A tavasz vége és a nyár eleje az az időszak, amikor a szőlővirágzás kezdődik, és a termés sorsa lassan eldől. Az ekkor érkező jégverés egyetlen éjszaka alatt teljesen tönkreteheti a várható szüretet.

Így lett Orbán a borászok egyik legfontosabb szentje, akit nemcsak ünnepeltek, hanem tulajdonképpen „megpróbáltak megbékíteni” is. A jó időt, napsütést, áldást várták tőle – és közben titkon féltek is a haragjától.

Érdekes néphagyományok

  • Egyes helyeken az Orbán-szobor fejére sapkát húztak, hogy ne fázzon, és ne legyen „haragos”.
  • Ha május 25-én kegyes volt az idő, akkor a borászok ünnepet tartottak, nyitott pincékkel, közös énekléssel és áldomással.
  • Ha viszont vihar jött, néhol még meg is feddték a szobrot: leöntötték vízzel vagy hátat fordítottak neki – no nem igazán haragból, inkább babonából.

A néphit szerint az Orbán-napi időjárás befolyásolta a nyár további alakulását is. Az a szőlőhegy, amelyet „elkerült az átok”, jó terméssel és illatos borral hálálta meg a figyelmet.

Orbán napja ma

Ma már nem mindenki kéri Orbán közbenjárását a termésért, de sok helyen a hagyomány él tovább: kis borfesztiválokat, szoboravatásokat, túrákat rendeznek, hogy emlékezzenek rá. Egyes borvidékeken újraéledtek az Orbán-napi búcsúk, ahol a közösség összegyűlik a domboldali kápolnánál, énekelnek, és persze meg is kóstolják az újborokat.

És bár ma már a jégkárok ellen leginkább meteorológiai állomásokkal és jégelhárító rakétákkal védekezünk, a lelkünk mélyén mégis jólesik tudni, hogy van egy szent, aki figyel a tőkénkre.

Orbán napja egy régi világ emléke – egy olyan koré, amikor az ember még szoros szövetségben élt a természettel, és hitt abban, hogy az ima, a szobor és egy korty bor valóban elűzhetik a vihart. Talán ma is érdemes egy percre megállni, és kívánni valami jót a termésre, a nyárra, a közösségre. Hátha Szent Orbán még mindig figyel odafentről.

 

Orbán napja

Orbán napja – A szőlőhegy védőszentje és a jégeső elleni remény
Ahogy május a végéhez közeledik, a természet már javában dús zöldbe borul, és a gazdák, borászok szeme a szőlőtőkék felé fordul. Ám van egy nap, amely...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
A biciklizés egy pedálon hajtott életelixír!
Amikor az ember felpattan a biciklire, valójában nem csak a pedálokat kezdi el hajtani....
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Tömjénolaj – A lélek aranya és az ősi gyógyítás illata
Amikor a tömjénolaj illata betölti a teret, mintha megállna az idő. Mintha valami szent, ősi...
A betegségek karmikus üzenetei – Miért pont most, pont ott?
Az ember hajlamos azt hinni, hogy a betegségek pusztán testi szinten jelennek meg:...

Címkék