A baromfiudvarban az élet sosem áll meg, de sajnos a kártevők sem pihennek. A bélférgek és a tetvek olyan hívatlan vendégek, akik ha egyszer beteszik a lábukat (vagy lábatlan kis testüket...), akkor rendesen megkeseríthetik a tyúkok, kakasok és gazdáik életét is.
De ne aggódj, a természet itt is a mi oldalunkon áll! Jöjjön egy tisztességes, hagyományos szemléletű írás, amely nem vegyszerekkel, hanem ősi praktikákkal és természetes eszközökkel segít megóvni a baromfiudvar békéjét.
A baromfiudvar nemcsak tojást, húst és életkedvet ad, hanem egy egész kis ökoszisztéma is, amit érdemes gondosan ápolni. Az egészséges tyúk nemcsak jól tojik, hanem jó kedélyű, szép tollazatú és kíváncsi természetű – és ez csak akkor marad így, ha nincs jelen semmi, ami a testét vagy nyugalmát megzavarja.
Bélféreg – a belső élősködő, amit nem látunk, csak sejtünk
A bélféreg (leggyakrabban orsóféreg) sokszor lappangva jelenik meg a tyúkokban. Jelzései lehetnek:
- lelassult növekedés, bágyadtság
- sápadt taraj
- kevesebb tojás
- hasmenés vagy híg, furcsa szagú ürülék
Szerencsére van rá természetes, régóta bevált megoldás!
1. Fokhagyma – a baromfiudvar őrzője
A fokhagyma nemcsak az emberi immunrendszert támogatja, hanem a tyúkok bélrendszerét is tisztán tartja. Egy gerezd zúzott fokhagymát hetente egyszer bekeverhetsz az ivóvízükbe vagy egy kevés kukoricadarás eleségbe. Elriasztja a férgeket, és erősíti a madarak általános ellenállóképességét.
2. Tök – maggal együtt, úgy az igazi!
A tökmagban található cucurbitin nevű anyag természetes féreghajtó. A legjobb, ha szezonban darált tökmagot adsz nekik keverve az abrakkal – heti egyszer-kétszer. Nyersen, héjastul a leghatékonyabb.
3. Csalán – zöld arany a tyúkoknak is
A szárított vagy friss csalánt aprítva keverheted az eleségükbe. Nemcsak vitaminbomba, hanem enyhe vértisztító is – segíti a szervezetet, hogy maga védekezzen a paraziták ellen.
Tetvek, atkák – a tojástartó árnyékából támadnak
A külső élősködők közül a tetű és az atkák a legkellemetlenebbek. Éjjel aktívak, a tolltöveknél és a bőrön telepszenek meg, szívják a vért, gyengítik az állatokat.
Ha azt látod, hogy a tyúkok gyakran kaparják, csapkodják magukat, a tollazatuk kopott, vagy a tojástermelés csökken, gyanakodhatsz ezekre a potyautasokra.
1. Diatómaföld – a természetes porvédő
Ez az ősi tengeri kovaföld finom por formájában kiszárítja a rovarok külső burkát, de a tyúkoknak ártalmatlan. Szórhatod az ól padlójára, fészekbe, porfürdő helyre, és enyhén a tollukra is. Hetente ismételve remek megelőzés és kezelés.
2. Porfürdő: hamu + agyag + gyógynövények
A tyúkok maguk is okosak – ha van porfürdő, használni fogják. A legjobb keverék: fahamu, kovaföld, agyag és egy kis szárított kakukkfű, rozmaring vagy levendula. Ezek az illóolajok elriasztják a külső élősködőket, és kellemesen fertőtlenítik a tollazatot is.
3. Illóolajos permet – ha már baj van
Ha súlyosabb fertőzés van, keverhetsz egy természetes sprayt:
- 1 liter víz
- 1 evőkanál almaecet
- 10 csepp teafaolaj
- 10 csepp levendulaolaj
- 5 csepp eukaliptuszolaj
Permetezd az ülőrudakat, falakat, fészkeket – de ne közvetlenül az állatokra. Hetente ismételd, főleg nyáron.
Ahol figyelem és természetes gondoskodás van, ott egészség is lesz
A baromfiudvar olyan, mint egy kis ország – ha rend van, minden működik. A természetes módszerek nem csak azért jók, mert „bio” vagy „alternatív”, hanem mert évszázadok óta működnek. És valljuk be: egy tyúk is jobban tojik ott, ahol szeretettel gondoskodnak róla.