A virág, ami gyógyít, csíp, és mosolyog – Kerti sarkantyúka

Van valami egészen pajkos a sarkantyúka természetében. Már a neve is olyan, mintha egy régi vándorcirkusz tagja lenne – kicsit szeleburdi, kicsit csípős, de végtelenül szerethető. Ez a bohókás virág nem csak a kert dísze, de olyan gyógyító erőkkel rendelkezik, hogy ha tudna beszélni, bizony elmesélne egy-két titkot a régi füvesasszonyok világából.

Egy kis botanikai varázslat

A kerti sarkantyúka eredetileg Dél-Amerikából származik, de olyan jól érezte magát Európában, hogy hamar belakta a kolostorkerteket, parasztházak udvarait és a patikusok polcait is. Az élénk narancs, sárga és piros virágai nemcsak a méheket vonzzák, hanem az embert is – hiszen ki tudna ellenállni annak a látványnak, amikor ez a szemtelen kis virág vidáman integet a fűszálak közül?

És ha ez még nem lenne elég: minden része ehető. Igen, még a magja is!

A növény, ami csíp és tisztít

A sarkantyúka virágában, leveleiben és magvaiban is megtalálható a benzil-szénmustárolaj nevű vegyület, ami felelős az enyhén csípős, tormára emlékeztető ízért. Ez nem pusztán kulináris különlegesség – ez egy valódi természetes antibiotikum! A régi népi gyógyászat előszeretettel használta fertőtlenítésre, megfázásra, húgyúti problémákra és immunerősítésre. A virág maga mintha mindig azt mondaná: „csípni fogok, de csak a baktériumokat!”

Ha például tavasszal megkörnyékez a torokkaparás és az orrfolyás, csak egy kis sarkantyúka levél a szendvicsbe vagy egy marék virág a salátába – és máris teszünk valamit a szervezetünk védelméért.

Egy igazi természetes szépségvitamin

Nem lehet szó nélkül hagyni, hogy a sarkantyúka tele van C-vitaminnal. Régi hajadonok és bölcs anyókák már évszázadokkal ezelőtt tudták: ha valaki szép arcbőrt, tiszta tekintetet és jó emésztést szeretne, annak nem kell mást tennie, mint hetente néhány virágot elrágcsálni – vagy készíteni egy kis tinktúrát a leveleiből. Egy kis méz, némi almaecet, és máris kész a tavaszi „életelixír”, ami egyszerre frissít, fertőtlenít, és derűt hoz a napba.

Zseni a kertben is

A sarkantyúka nemcsak gyógyít, de vegyifegyver is a kártevők ellen – a levéltetvek például menekülnek tőle, mint ördög a tömjéntől. Ezért a permakultúrás kertek kedvence, ahol a haszonnövényeket védi a saját, természetes „bio-pajzsával”. Aki például káposztát nevel, az jól teszi, ha sarkantyúkát ültet mellé: a káposztalepkék inkább a sarkantyúkába rakják a petéiket – így a káposzta megússza, a sarkantyúka pedig nyugodtan hozhatja újabb és újabb virágait.

És egy csipet varázslat…

Vannak, akik szerint a sarkantyúka virága energiát hoz a szívcsakrához, mások szerint a narancsszínű változat az önbizalmat erősíti, míg a piros a szenvedély lángját éleszti újra. Egy biztos: ahol ő nyílik, ott mosoly terem – és ez is egyfajta gyógyítás, nem igaz?

Végszó a kertből

A kerti sarkantyúka egy igazi barát a kertben, a tányéron és a házi patikában is. Nem hivalkodó, nem drága, nem bonyolult – de minden porcikájával azon dolgozik, hogy jól érezzük magunkat testileg-lelkileg. És ami a legjobb benne: mindent tud, amit egy gyógynövénynek tudnia kell, mégis játékos, illatos és örömteli marad.

Ha legközelebb meglátod ezt a cseles kis virágot egy kerti ágyás szélén, ne csak gyönyörködj benne – hajolj közelebb, ízleld meg, vagy készíts belőle egy természetes gyógyító keveréket. A természet sokszor a legegyszerűbb formában küldi a leghasznosabb ajándékait.

sarkanytúka

A virág, ami gyógyít, csíp, és mosolyog – Kerti sarkantyúka
Van valami egészen pajkos a sarkantyúka természetében. Már a neve is olyan, mintha egy régi vándorcirkusz tagja lenne – kicsit szeleburdi, kicsit csípős,...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
A szódabikarbóna természetes felhasználása a kertben
Nem csak takarítás során, főzőcskézés közben, vagy a fürdőszobában lehet nagy segítségünkre a szódabikarbóna, hanem bizony a kertben is! Cikkünkben...
TOVÁBB
Hatékony védekezés kiskertedben a liszteske ellen
    Egyre nagyobb gondot okoznak fóliasátrakban, üvegházakban és már a kiskertekben is a liszteskék, vagy más néven az üvegházi molytetűk...
TOVÁBB
Vegyszermentesen a leandert károsító pajzstetű ellen
Nem is gondolnád, hogy háztartásod mennyi hatékony fegyvert rejt növényeid kártevői számára.   Ősszel a téli fagyok elől pincébe, garázsba, zárt...
TOVÁBB
Leanderek szaporítása magról
  Bizonyára mindenki ismeri a leandert, és bizonyára sokan vannak, akik szívesen megpróbálkoznak szaporításával is. A leanderek szaporításának...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
A biciklizés egy pedálon hajtott életelixír!
Amikor az ember felpattan a biciklire, valójában nem csak a pedálokat kezdi el hajtani....
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Tömjénolaj – A lélek aranya és az ősi gyógyítás illata
Amikor a tömjénolaj illata betölti a teret, mintha megállna az idő. Mintha valami szent, ősi...
A betegségek karmikus üzenetei – Miért pont most, pont ott?
Az ember hajlamos azt hinni, hogy a betegségek pusztán testi szinten jelennek meg:...

Címkék