A kert végében, a veteményes szélén, ott, ahol már épp kezd beleolvadni a vad természetbe a gondosan ápolt rend, szinte mindig ott virít egy csapat körömvirág. Ő az a kis napsárga csoda, akiről a falusi öregek csak annyit mondanak: „Ha van körömvirág a háznál, orvosra ritkábban lesz szükség.”
Nem túl feltűnő, nem kér sokat, mégis mindent ad. A körömvirág épp olyan, mint a jó szomszéd: csendben teszi a dolgát, mindig ott van, ha kell, és csak akkor vesszük észre, amikor igazán nagy szükség lenne rá.
Gyógyító hatása – egy virág, ami simogat belül és kívül
A körömvirág legnagyobb ereje a gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és fertőtlenítő hatásában rejlik. Régen, ha a gyerek térde lehorzsolódott a diófa alatt, vagy a konyhában sikerült összefutni a forró tepsivel, a nagymama máris hozta a körömvirágkrémet. Nem volt benne semmi bonyolult: csak némi házi zsírral főzött virágkivonat, de az illata és hatása azóta is megmaradt a bőrünk emlékezetében.
Külsőleg krém vagy kenőcs formájában alkalmazva kiváló sebekre, ekcémára, kiütésekre, aranyérre vagy akár visszérpanaszokra is. Belsőleg teáját gyomorpanaszokra, gyulladásokra, máj- és epeproblémákra használták.
És ami igazán meglepő: a körömvirág nemcsak a testet, de a lelket is képes simogatni. Teája enyhe nyugtató hatású, így ha úgy érzed, hogy a világ egy kicsit túl hangos lett, engedd meg magadnak egy bögre sárga virágot.
Házi praktikák – ahogy nagyanyáink tudták
A legegyszerűbb körömvirágkrémhez nem kell más, csak egy maréknyi szárított virág, házi disznózsír vagy sheavaj, és egy kis türelem. A virágokat langyos zsíron egy órán át gyöngyöztetni kell (nem forralni!), majd leszűrni, és kis üvegcsékbe önteni. Mikor megdermed, készen is van a „sárga csoda”.
Ha nincs otthon disznózsír, kiváló alternatíva az olívaolajból készített körömvirágolaj, amit napos helyen 2-3 hétig érlelhetünk, majd leszűrés után hűvös helyen tárolunk. Ez is csodát tesz a kiszáradt kézzel, a kicserepesedett ajkakkal vagy a napégette bőrrel.
Történelem és hiedelmek – amikor a virág még jós volt
A középkorban a körömvirágot nemcsak gyógyításra, hanem jóslásra is használták. Úgy tartották, ha a virág reggel kilenckor nyitva van, akkor jó idő lesz – ha nem, jön az eső. A virág kinyílásának ideje tehát nemcsak a méheknek volt fontos, de a földműveseknek is.
Egyes helyeken „napvirágnak” is hívták, mert a Napot követi a nyílása és záródása. Ezért úgy hitték, hogy segít felderíteni a lelket, elűzni a szomorúságot és fényt hozni a legsötétebb napokra is.
És végül egy finom tanács – belsőleg is hasznos
Körömvirág tea: egy teáskanál szárított körömvirágot forrázz le 2 dl vízzel, fedd le, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le. Fogyaszthatod gyulladásos panaszokra, gyomorproblémákra vagy akár csak úgy, egy kis békességre vágyva.
A körömvirág nem harsány, nem követel figyelmet – egyszerűen csak ott van, amikor szükség van rá. Pont, mint a hagyományok. Nem kiabálnak, de ha figyelsz rájuk, megmutatják, merre van az egészséghez vezető út.