Van az a mondás: „A jó vérkeringés az élet melege.” És milyen igaz! Hiszen a testünk minden apró zugába el kell jutnia a friss oxigénnek, a tápanyagoknak – akár egy szorgos postásnak, aki nem hagy ki egyetlen házat sem. De mi történik akkor, ha a postás elfárad, vagy eltéved?
A rossz vérkeringés gyakran észrevétlenül lopakodik be az életünkbe, finom, ámde kitartó jelekkel. A lábaink hűvösebbek lesznek, a kézfej mintha mindig „jégcsap módjára” viselkedne, és a nap végére már nemcsak a fejünk nehéz, hanem az egész testünk fáradtnak, tompának tűnik. A klasszikus jelek közé tartozik a zsibbadás, a végtagduzzanat, az elszíneződés, és sokaknál a koncentráció csökkenése is.
A hagyományos szemlélet szerint, amit a nagyszüleink is jól ismertek, a rossz keringés nem pusztán testi, hanem energetikai probléma is: megrekedt az áramlás, az élet folyamata. És mit tett a régi ember ilyenkor? Nem rohant gyógyszertárba, hanem körülnézett a kertjében, az éléskamrában vagy a természetben.
A természet patikája vérkeringésre
Fokhagyma – Nemcsak a vámpírok ellensége, hanem a koleszterinszint réme is. Vérhígító, érkitágító hatása miatt évszázadok óta használják vérkeringési problémákra. Ráadásul finom is – főleg frissen, egy kis pirított kenyérrel vagy házi vajjal.
Gyömbér – A test belső melegítője. Aktiválja a vérkeringést, támogatja az immunrendszert, és olyan lendületet ad, mintha egy tavaszi zápor után a nap sütne ránk. Egy csésze gyömbértea reggelente igazi élénkítő elixír.
Rozmaring – A keringés egyik legjobb barátja. A népi gyógyászatban gyakran használták tinktúrákhoz vagy fürdővizekhez. Külsőleg masszázsolajként is hatékony, főleg ha fáradt lábakat szeretnénk felébreszteni.
Vadgesztenye – Dédanyáink titkos fegyvere visszér ellen. A belőle készült krémeket ma is előszeretettel használják, mert serkenti a vénás keringést és csökkenti a nehézláb-érzést.
Cayenne bors – Az erek edzője. Kapszaicint tartalmaz, amely melegíti a testet, fokozza a vér áramlását, és segít, hogy az erek ne tunyuljanak el, mint a karácsony utáni pizsamás napokon.
Mozgás, mint természetes szivattyú
A legtermészetesebb keringésjavító azonban mindig kéznél van: a mozgás. Egy kiadós séta, egy kis tánc a konyhában, vagy reggeli tornagyakorlatok többet érhetnek, mint bármely tabletta. A mozgás összehangolja a test ritmusát – az izmok pumpálnak, az erek nyúlnak, a szív hálásan dolgozik.
Meleg fürdő és váltózuhany
A hagyományos fürdőkultúrák – mint a magyar, a finn vagy a római – mind tudták, hogy a meleg víz, majd a hideg zuhany nem csupán frissít, de edzi az ereket is. Egy meleg, rozmaringos vagy levendulás fürdő esténként csodát tesz – főleg, ha utána egy kis dörzskesztyűvel átmasszírozzuk magunkat.
Egy korty a múltból
A régiek gyakran ittak galagonya teát a szív és a vérkeringés erősítésére. A galagonya virága és bogyója is használható, és nemcsak a testre, hanem a lélekre is nyugtatólag hat. Egy kanál méz hozzá, és máris egy darabka béke csordogál bennünk.
Záró gondolatként: A rossz vérkeringés nem az öregség jele – hanem egy felhívás. Egy jelzés, hogy ideje visszatérni a természet ritmusához, a mozgáshoz, a melegséghez, a gondoskodáshoz – önmagunk iránt. A természet mindig kínál megoldást, ha hajlandóak vagyunk odafigyelni rá.
Lépjünk hát újra a gyógynövények útjára, ahol minden levél, gyökér és virág egy lehetőség a gyógyulásra.