A gyógynövények termesztése az utóbbi években egyre inkább előtérbe került, hiszen az egészséges életmód és a népi gyógyászat újra fénykorát éli.
Vannak olyan gyógynövények melyek rendszeresen alkalmazhatók a gyógyászat területén, ezért ezeket érdemes inkább saját kertünkben termeszteni. A gyógynövényeket a legkisebb kertben vagy akár egy erkélyen is nevelhetjük, elég hozzá pár cserép vagy láda, és egy zacskó virágmag.
Akárcsak a dísznövényeknél itt is fent áll az a lehetőség, hogy akár több gyógynövény fajtát is összeültethetünk egy nagyobb edénybe vagy tálba.
Elsőként nézzük meg milyen gyógynövényt tudunk kertünkben termeszteni, és döntsük el milyen céllal, milyen betegségre szeretnénk a növényeket felhasználni.
Érdemes még az ültetés előtt szakkönyvekben utána olvasni melyik gyógynövény mire való, és milyen fajtákat lehet egymással keresztezve felhasználni. Ezután érdemes a növények termesztési és ültetési igényeit is felmérni, mert csak akkor éri el a növény a maximális hatóanyagot, ha megfelelő körülmények között van termesztve.
Ha megfelelően válogatjuk össze a gyógynövényeket, csoportosan is elültethetjük a magokat, így egy mini gyógynövény kertet hozhatunk létre!
A gyógynövények számára is fontos a megfelelő talaj, a megfelelő öntözés, és a sok napfény, hogy az illóolajok és egyéb összetevők kiteljesedjenek. Akár a fűszernövényeknél, a gyógynövényeknél is a rendszeresen szüretelt növények erőteljesebben növekednek. Ehhez természetesen tudni kell az adott növény szedési idejét, valamint hogy a növény mely része felhasználható.
Magról a következő gyógynövényeket lehet kiskertben szaporítani: ánizs, bazsalikom, beléndek, benedekfű, borsfű, izsóp, kamilla, kapor, koriander, körömvirág, mályvarózsa, mustárfajok, zsálya, szeklice, orvosi ziliz.
Palántáról szaporítható gyógynövények: Angyalgyökér, csipkerózsa, kakukkfű, kutyabenge, lestyán, macskagyökér, majoránna, rózsameténg.