Az apiterápia fogalmán a méhek termékeinek gyógyító célú felhasználását értjük.
A méhészeti termékek széleskörű és szelíd gyógyhatásuk miatt hatékony segítséget nyújtanak az egészség megőrzésében és a betegségek gyógyításában.
Az apiterápia főként a mézet használja fel gyógyításra. A méz tartalmaz szénhidrátokat, cukrokat, fehérjéket, különböző szerves savakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és természetes antibiotikumokat.
Szénhidráttartalma kb. 80-85 %, ami főként szőlőcukor és gyümölcscukor keveréke. A szőlőcukor gyorsan felszívódó energiaforrás, és ez okozza a méz kristályosodását is. A gyümölcscukor lassabban szívódik fel, ettől nyeri az édes ízét a méz. A napraforgóméz több szőlőcukrot tartalmaz, ezért könnyen kristályosodik, az akácméz viszont édesebb a több gyümölcscukor miatt, így kevésbé hajlamos a kristályosodásra.
A méz ásványi anyag tartalma meghatározza a színét, minél sötétebb, annál több van benne. Az emberi szervezet számára szükséges huszonnégy ásványi anyag közül huszonkettő megtalálható benne. Az antibakteriális hatását a népi gyógyászat jól ismeri, és a tudományos kutatások is igazolták. A méz vitamintartalma alacsonyabb, mint a nyers zöldségeké és a gyümölcsöké, viszont tárolás közben sem veszít belőle. Akár hét évig is változatlan marad az összetétele. Főként B1, B2, B5, B6, C, M, P vitamin található benne.
A méz élő táplálék, magas az „életereje”, mivel gazdag enzimekben. A méznek sok előnye van a többi cukorfajtával szemben. Először is nincs izgató hatással a belekre, emiatt bélnyálkahártya-gyulladásban szenvedők is nyugodtan fogyaszthatják. Másodszor a legtöbb mézfajta könnyen és gyorsan emészthető, és nem csak a szervezet energiaszükségletét, hanem a fehérje-, vitamin-, és ásványianyag igényét is kielégíti.
A méz bizonyítottan hetven betegség esetén segít, ezek közül a legfontosabbak: gyomor- és, nyombélhurut, szívbetegségek, májbetegségek, epebetegségek, felső légúti betegségek: hurutos betegségek, megfázás, nátha; egyes mirigybetegségek (általános alulműködésnél, mivel a méznek serkentő hatása van), nőgyógyászati betegségek, idegrendszeri problémák (a B vitamin tartalma miatt), nyugtalanság, idegesség, pszichés problémák, elmezavar, pszichés eredetű fogyás. Külsőleg horzsolásnál, sebeknél, vágásnál, égési sérüléseknél alkalmazható. Áldásos hatású még visszérproblémáknál, a bőr gyulladásos betegségeinél, nedvedző ekcémánál, vesebetegségnél és gyulladásos szembetegségnél.
Fogyasztása ellenjavallott: cukorbetegség, belső elválasztású mirigyek túlműködése (pajzsmirigy, hipofízis, mellékvese), kóros elhízás, kórosan magas koleszterin szint, méz allergia, méhcsípés allergia, gyomorsav túltengés esetén.
Felhasználási formák
1. Külsőleg: bőrre kenve töményen pl. égési sebre - nem fog felhólyagosodni; fürdővízbe, borogatáshoz, pakoláshoz; hígítva a nyálkahártya betegségre gyógyír, pl. kötőhártya-gyulladás esetén (1 dl langyos vízbe 1 kk. méz). A mézolaj az idegrendszerre jótékony hatású, alvászavaroknál, stresszes állapotok esetén érdemes párologtatni. Nehezen gyógyuló sebekre, gyulladásokra szintén ideális. 50 kg mézből 1kg mézolaj készül.
2. Belsőleg: töményen vagy hígítva.
3. Injekció formájában használnak méz alapanyagú vegyületeket.
Bármely mézet használnak gyógyításra, az tartalmazza a növény gyógyhatású anyagait is. Emiatt egyes mézeknek specifikus hatásuk van attól függően, hogy milyen virágból készültek.
A hársméz görcsoldó hatású (pl. lábikra), hörghurutra, álmatlanság ellen, gátolja az érelmeszesedést.
Az akácmézet főleg emésztési zavarok esetén használják, de erős köhögés ellen is jó, hurutoldó hatású.
A mentaméz fájdalomcsillapító és emésztésjavító. Főként a puffadást és az epegörcsöt gyógyítja.
A gesztenyemézet Szent Hildegard a legjobb mézfajtának tartotta. Étvágytalanság és vérszegénység ellen használható, mivel magas a vastartalma. Külsőleg visszérproblémák, érgyulladás és nemi szervek gyulladása (ülőfürdő) esetén gyógyító hatású.
Az eukaliptuszméz féreghajtó, és a légúti panaszoknál segít.
A fenyőméz vizelethajtó hatású, veseproblémáknál, vesehomoknál, ödémáknál használható eredményesen és húgyúti gyulladások esetén.
Az apiterápiában használnak még egyéb mézfajtákat is, mint a kakukkfűméz, lucernaméz, mustárméz, kutyatejméz, tökméz vagy a máriatövisméz.
A mézet különböző receptekben gyógynövényekkel keverik, ezáltal felerősítik azok hatásait.
Fokhagymás méz: fokhagyma leve összekeverve mézzel 1:1 arányban féregűző hatású.
Tökmagpépes méz: 100 g leőrölt tökmagot 1 kanál mézzel keverünk. Féregűző, fertőtlenítő hatású. Kiváló gyógyszer prosztataproblémák ellen.
Tormapépes méz: egy púpozott evőkanál reszelt tormát keverünk össze két evőkanál mézzel, így kiváló szíverősítőt kapunk. A szívre, az érrendszerre és az idegrendszerre jótékony hatású.
A répalé-méz párosítás egyenlő arányban (100 g - 100 g) főként külsőleg alkalmazható, fertőtlenítő, hegesedést, sebgyógyulást elősegítő hatású. Főleg ekcémás, gyulladt felületeken hatékony, de a sebeket, a sérült nyálkahártyát is regenerálja. Torokgyulladásnál gargalizálni érdemes vele.
A ciromlé-méz egyenlő keveréke mészoldó hatású akár érelmeszesedés, akár a csigolyák meszesedése esetén bevethető, és légzőszervi betegségeknél is nagyon hatásos.
A reteklé-méz keverék epehólyag-gyulladás, epegörcs esetén hatékony gyógyszer. Kb. 100 g retek levét kell 100g mézzel összekeverni és napi háromszor bevenni egy evőkanálnyit.
Nagyon fontos lenne, hogy az étrendünkben a fehér cukrot felváltsa a méz.
A fehér cukor számtalan betegség forrása: szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet, mivel megköti a vérben a koleszterint. Cukorbetegséget okozhat a hasnyálmirigy kimerülése miatt. Mellékvese-károsodás, gyomorsavtúltengés, az emésztési zavarok nagy része, mozgásszervi problémák merülhetnek fel, mivel a cukor megköti a húgysavat a vérben. Májmegnagyobbodás jöhet létre, a cukor erjedése miatti alkoholképződés következtében. Vitamin- és nyomelemhiány keletkezhet, mivel rabolja a B1 vitamint (idegesség, székrekedés) és a kalciumot (csontritkulás, fogromlás). Fogyasztása esetén hiperaktivitás léphet fel gyerekeknél.
Van néhány betegség, ahol mindenképpen javasolt az apiterápia használata.
1. Az első ilyen az ágybavizelés, mert a méznek egyfajta nedvszívó hatását figyelték meg. Lefekvés előtt esténként 1 kávéskanál mézet érdemes adni a gyermeknek.
2. A másik gyakran előforduló betegség az álmatlanság. A mézben nyugtató hatású anyagok vannak, így egy kávéskanál mézet érdemes bevenni lefekvés előtt ilyen esetekben, vagy citromfű teával fogyasztani, ami fokozza a nyugtató hatást.
3. A harmadik az égési sérülések köre, amikor a mézet közvetlenül a bőrre kenjük.
4. A negyedik a vérszegénység, vashiányos állapot, melyet napi 1-2 kávéskanál sötét színű mézzel lehet csökkenteni. Heti 1-2 evőkanál mákkal keverve még erősebb a gyógyhatás a mák magas vastartalma miatt. A méz rezet is tartalmaz, ami a vas hasznosulását segíti.
5. Az ötödik felhasználási terület az allergiás panaszok. A szénanátha szezonja előtt 2-3 hónapig érdemes két evőkanál méz és két evőkanál almaecet keverékét naponta fogyasztani. Az asztmás betegeknél a hagymás méz ajánlott.
6. A hatodik terület, ahol a méz leggyakrabban alkalmazott gyógyszer, a szív- és érrendszeri betegségek köre. A méz értágító hatású és szívizomgyulladásnál is használható. Ilyenkor egy-két hónapig 2-3 evőkanál mézet kell fogyasztani jól elosztva a nap folyamán.
Az apiterápia más méhészeti termékeket is felhasznál gyógyításra, ilyen a virágpor, a propolisz, a méhpempő, a lépes méz, a méhméreg és a méhviasz.
A virágporral érdemes kúrát végezni: napi 15-20 g az ajánlott adag, 3-4 héten keresztül bőrbetegségek, bélpanaszok, prosztataproblémák, vérkeringési zavarok, kopaszodás, TBC esetén és allergia esetén. Ez utóbbinál a téli hónapokban fogyasszunk fokozatosan növelve a napi adagot 15-20 g-ig. Így a szervezet folyamatosan hozzá tud szokni a virágporhoz, így a nyári időszakban az már nem vált ki allergiát.
Propolisz
A növények rügyeiből, egyéb növényi nedvekből származó ragadós anyag, melyet a méhek a kaptárak fertőtlenítésére, ragasztására, tartósításra használnak. A propolisz legfontosabb hatóanyagai: gyanta, viasz, illóolajok, flavonoidok, ásványi anyagok.
Antibakteriális, antivirális, fájdalomcsillapító, vérnyomáscsökkentő, epehajtó, vérzéscsillapító, immunerősítő hatású. Véd a radioaktív hatásoktól és csökkenti a gyulladásokat.
Méhpempő
A méhek hormonváladéka: ezzel táplálják a méhkirálynőt. A méhkirálynő mérete nagyobb a dolgozókénál a méhpempő miatt, élettartama pedig többszöröse alattvalóinak. Általános roboráló, teljesítményfokozó hatású.
B1, B2, B3, B5, B12 vitamint, vasat, kalciumot, rezet, szilíciumot és mangánt tartalmaz. Olyan hormonokat is tartalmaz, amelyek enyhítik és késleltetik a klimax tüneteit. Használható még kúraszerűen növekedési zavaroknál, különböző fejlődési rendellenességeknél, szellemi kimerülésnél, koncentrációs zavaroknál, magas vérnyomásnál, emésztési zavaroknál, étvágytalanság ellen és immungyengeség esetén. A háromhetes kúra során 20 g méhpempőt vegyünk be naponta kétszer.
Lépesméz
A méhészetben létrejött termékek közül, a lépesméz őrizte meg legősibb formáját, hiszen úgy kerül forgalomba, ahogyan azt a méhek előállították. A kaptárakban elhelyezett keretekben, viaszfedéllel elzárt lépekbe, vagyis viaszsejtekbe zárva tárolják a méhek a mézet. Ezeket a lépeket csupán feldarabolják, majd bezacskózzák, vagy mézzel töltött üvegekbe helyezik a méhészetben dolgozók, vagyis a lépes méz egyáltalán nem megy át semmiféle technológiai folyamaton, mielőtt a fogyasztók asztalára kerülne
A lépesmézet általában akácmézbe téve, üvegekben árulják, így még csak a levegővel sem tud érintkezni az elfogyasztása előtt. Azért éppen akácmézben szokás tárolni a lépesmézet, mert az akácméz hosszú időn keresztül képes folyékony maradni. Kristályosodása akár 1-2 évig is eltarthat, vagyis igen hosszú időn keresztül, hónapokon át képes magában őrizni a lépesméz darabokat.
A lépesméz fogyasztása főként légzőszervi megbetegedések esetén ajánlott. A lépesméz hatásai közé tartozik például az orrdugulás megszűntetése, a homloküreg gyulladás enyhítése, és a szénanátha tüneteinek csökkentése is. A lépesméz hatása igen kiemelkedő a légúti panaszok enyhítésében, ezért rengetegen fogyasztják meghűlés esetén is. Arcüreggyulladás kezelésében is kiemelkedő eredményeket lehet elérni a lépesméz fogyasztása által, ezért kifejezetten ajánlott lépesmézet rágcsálni a betegség ideje alatt.
A lépesméz nagyon értékes anyagokat tartalmaz, amelyek akkor tudják leginkább kifejteni hatásukat, ha a rágás során visszamaradt viaszdarabot is lenyeljük. Vannak, akik nem tudják lenyelni a viaszdarabot, ezért az ő számukra remek megoldás az is, ha hosszasan rágóznak vele a méz kipréselése után is.
Méhméreg
Felhasználása főleg a gyógyszeriparra jellemző. A méhméreg idegbénító, légzésbénító. A méhméreg hisztamint tartalmaz, ezért főleg mozgásszervi panaszokra ajánlott. A méhméreg a sclerosis multiplex elleni védekezés hatásos anyaga. Felhasználható reuma, sokízületi gyulladás, idegzsába, szivárványhártya és ideghártya gyulladás esetén.
Méhviasz
A méhviasz egy természetes viasz, melyet a mézet termelő méhek állítanak elő. A méhviaszt apró pelyhek formájában, a 12 - 17 napos fiatal dolgozók választják ki a potrohuk hasi oldalán lévő mirigyekből.
A természetben található gyógyhatású szerek közül a méhviaszban található a legtöbb tartósító vegyület, melyek hatása az idő múlásával sem csökken.
A méhviasz kb. 85%-ban keveréke a cerotinsavnak és myricinnek, amely hasonló a zsírokhoz, de nem tartalmaz glicerint.
A méheknek 1 kg viasz termeléséhez 3 és fél kg mézre, 50 g virágporra van szükségük. Becslések szerint a méhek körülbelül 530 000 kilométert repülnek 1 kg méhviasz előállításához.
A méhviasz bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő, baktériumölő hatású. Hatására bőrünk megpuhul és feszessé válik, javítja sejtjeink regeneráló képességét, nyugtatja és megakadályozza bőrfelületünkön az esetleges gyulladások kialakulását, serkenti a vérkeringést, antiallergén hatása van, véd a káros UV sugaraktól. Rágcsálhatunk méhviaszt a rágógumi helyett, hogy a szájüregünkben található sebek gyorsabban gyógyuljanak, és csökkenjen a fogszuvasodásunk.
Víztaszító hatásának köszönhetően hatékony teaként hasmenés ellen (1 teáskanál lépfedelet 1 dl vízben 10 percig főzzük, majd 10 percen belül kortyonként fogyasszuk el).