Hazánkban egyre elterjedtebb az édesburgonya – batáta – fogyasztása. Nem kíván nagy szakértelmet termesztése, könnyedén próbálkozhatsz vele kertedben.
Egyetlen gumó elég a szaporításához és a család számára szükséges mennyiséget megtermelheted. Magyarországon még nincs olyan ellensége, mely permetezést igényelne. Bio édesburgonyát takaríthatsz be kertedből. Esetleg ha mégis a rovar kártevők felfedeznék, akkor jól védekezhetsz csalánlével ellenük.
A burgonyával ellentétben nem vetjük a gumókat a szaporításához, hanem palántákat ültetünk, melyeknek a nevelése is egyszerű.
Nem olcsó ez a gumó, de mivel a palánta is elég drága, ezért érdemes saját magad előállítani az ültetésre alkalmas palántot.
Ehhez nem kell mást tenned, mint vásárolni a zöldségboltban 1 db édesburgonyát, kettévágni, és vágott felével lefelé fordítva, világos helyre vízbe állítani. Mindkét felet belerakhatod egy-egy edénykébe. Vigyázz, hogy a víz ne fogyjon el róla. Ezt a műveletet megkezdheted február vége felé.
Viszonylag elég rövid időn belül megindul rajta a hajtásnövekedés. Amikor a hajtások mérete eléri a kb. 20 cm-t törd le, vagy vágd le. A levágott hajtások alsó részén lévő leveleket távolítsd el, csak 3-4 levél maradjon a száron. Tedd egy üveg vízbe, majd világos helyre állítva gyökereztesd. Hamarosan a gyökerek növekedésnek indulnak, egyesével elültetheted őket. Egy félbevágott gumóról akár 15 hajtást is leszedhetsz.
A letört hajtások gyökereztetés nélkül is kiültethetők, akkor viszont nehezebben fejlődik. Természetesen ebben az esetben nem kell már februárban megkezdeni a hajttatást.
Gyorsabb a fejlődése, ha esetleg cserépben próbálkozol, úgymond tápkockás paláltákat készítesz elő. Gyökereztetés után ültesd cserépbe, míg megerősödik a növény. Ültetésnél vigyázz a gyökérzetre, mert nagyon könnyen letörhet a hajtásról.
Mivel fagyérzékeny növény, ezért csak a májusi fagyok után ültetheted ki.
Jelöld ki az ültetésre váró növények helyét 25-30 cm-es tőtávolságra és 1 m sortávolságra. A palántákat olyan mélyre ültesd, hogy csak a két legfelső levele legyen a felszín felett. Erre azért van szükség, mert csak az ízekből indulnak termő hajtások, ezért nem mindegy, hogy hány ízközt teszünk a föld alá.Használj kihegyezett karót, az ültető fa rövid lesz hozzá.
Szereti a meleget, 15°C feletti talajhőmérséklet esetén a növény intenzív növekedésnek indul. Rendszeresen öntözzük, de nagyon jól bírja a szárazságot is. Ebben az esetben kisebb termésre kell számítani. Futása több méterre is elfuthat. Szükséges, hogy az indák növekedésekor megakadályozzuk a hajtások földbe gyökerezését. Ha mégis gyökeret ereszt, akkor bátran tépjük fel, hogy a növény a földalatti gumón keresztül vegye fel a tápanyagot. Ne félj az indák mozgatásától, nagyon erősek és nem szakadnak könnyen.
Az első fagyok után kezdheted a betakarítást. Gyenge talajmenti fagy hatására a növény föld feletti része elpusztul. A gumók a talajban szerte széjjel helyezkednek el, akár 60-80 cm-re is a tőtől.
Felszedés után alaposan megmossuk, megszárítjuk, majd papírdobozba helyezzük. Száraz, meleg helyre tesszük 3-5 napra, hogy a sebek begyógyuljanak. Gyógyulás után 10-15°C közötti hőmérsékleten sokáig eltartható.