A verejtékmirigyek száma a bőrfelület nagyságától függ, kb. 3 millión lehetnek. A kéz és a láb felületén, a hajlatokban fordulnak elő különösen nagy számban.
Az ajak és a körömágy kivételével az egész testen megtalálhatóak. Kiválasztó tevékenységük folyamatos. Legkönnyebben verejtékező terület a homlok, a tenyér, a talp és a hónalj bőre.
Normális körülmények között 24 óra alatt a bőrön át átlag 800 g verejték távozik.
A verejtékmirigyeknek két fajtája van. Az egyik a kis verejtékmirigy, mely önálló váladékot termel és az egész testen megtalálható, egész életünk során működik.
A másik a nagy verejtékmirigy. A hajlatokban, a hason a nemi szervek környékén található, és csak a pubertáskortól kezdve működik. Működését a vegetatív idegrendszer szabályozza és a belső elválasztású mirigyek is hatnak rá.
A verejték kiválasztásának mértéke függ a környezet hőmérsékletétől, a testnek igénybevétel következtében fellépő hőtermelésétől, valamint lélektani okoktól is. A verejtéktermelésnek fontos szerepe van a testhőmérséklet szabályozásában. Az anyagcseretermékek, valamint a testidegen anyagok, mérgek kiválasztásában is részt vesz. A bőr védőfunkcióját is támogatja. A verejték enyhén savas kémhatása a kórokozók ellen véd. A verejtékben kiválasztott urocaninsav pedig szűrőként véd az UV sugarak ellen.
A verejték frissen szagtalan, de a bőrön lévő baktériumok hatására és a benne lévő szerves anyagoktól gyorsan bomlik, és kellemetlen szagúvá válik.
Fontos élettani folyamat az izzadás, szabályozza a testhőmérsékletet és egyensúlyban tartja a só- és vízháztartást. Az izzadság magas fehérjetartalmú váladék, amely a bomlás során kellemetlen szagot áraszt. A dezodorok feladata, hogy ezt a szagot semlegesítsék. Azonban tudjuk, hogy a dezodorok és a parfümök mesterségesen előállított kémiai anyagokból készülnek. Ezek az anyagok bőrünkön át felszívódnak, bekerülnek szervezetünkbe és ott előre nem tudható károkat okozhatnak a szöveteinkben.
A dezodorok mellrákot okozhatnak
Ez a hír évekkel ezelőtt röppent fel Amerikában, ahol egyes kutatók kapcsolatot véltek felfedezni a hónaljápolási szokások és a mellrák kialakulása között. A dezodorok különböző tartósítószereket és alumíniumot tartalmaznak. A kutatások ugyanezeket a tartósítószereket mutatták ki az emlődaganatokban is.
Az alumínium lerakódik és felhalmozódik
Egyes kutatások szerint az alumíniumsók úgy gátolják az izzadást, hogy összehúzzák a pórusokat, egy idő után eltömíti, így azok nem tudnak kiürülni. Az alumínium lerakódik és felhalmozódik a mell szöveteiben, és ezzel növeli a mellrák kialakulásának esélyét.
Különösen a hónalj borotválása utáni dezodorhasználat során képesek az alumínium vegyületek könnyedén átjutni a bőrön.
Egy brit tanulmány szerint is van kapcsolat a dezodorok használata és bizonyos mellrákfajták kialakulása között. A kutatók mindezt arra alapozzák, hogy egyes emlődaganatokban nagy mennyiségben találtak olyan kémiai tartósítószereket, amelyeket a gyógyszer-, a kozmetikai és az élelmiszeripar alkalmaz. Márpedig szinte nincs olyan kozmetikai termék, amely ne tartalmazná ezt az anyagot. A parabénről van szó.
A parabéneknek több változatát is gyakran használják kozmetikumokban, de ezek az anyagok a kutatások szerint igencsak nagy kockázatokat rejtenek. A legelterjedtebb kozmetikai tartósítószerek közé tartoznak, és megtalálhatók az arckrémtől kezdve a dezodoron át a samponig sok mindenben, de egyes gyógyszerekben és ételekben is előfordulnak.
Kutatók szerint hasonlóan hat a szervezetre, mint a mellrák kifejlődésében szerepet játszó ösztrogénhormon. Ráadásul a kutatók szerint a rákos daganatok nagy része az emlőnek a hónaljhoz legközelebb eső részében fejlődik ki, amiből szintén következtetni lehet a dezodorok káros befolyására.
A mellrák és a dezodor közötti kapcsolatot vizsgáló kutatások tulajdonképpen nem bizonyították be egyértelműen az összefüggést a két dolog között, de megcáfolni sem tudták azt. Az elmúlt években ennek ellenére Amerikában és Nyugat-Európában több dezodorból is kivonták az alumíniumot, vagy csökkentették annak mennyiségét. A magyar szakemberek szerint a nálunk kapható stiftekben, nagyobb százalékában még található alumínium, de állítólag a dezodorainkban lévő mennyiség nem káros egészségünkre. Ez akár megnyugtató is lehetne, ám a legtöbb kozmetikai szer tartalmaz tartósítószert.
Természetes, veszélytelen megoldások
A natúrkozmetikumok megoldást jelenthetnek. A természetes dezodorok – legyenek ásványi só vagy egyéb növényi összetevő alapanyagból – a már testből távozott váladékkal kerülnek reakcióba, és semlegesítik azok kellemetlen szagát, vagy elnyomják különféle illóolajok segítségével. Legalkalmasabb erre egyébként a zsálya, a levendula és a citromfélék.
Készíts magadnak méregmentes izzadásgátlót
A házilag készített izzadásgátlók legfőbb előnye, hogy pontosan tudjuk, miből is készül. A saját készítményeink legtöbb esetben sokkal olcsóbbak, mint az üzletekben kapható csoda stiftek, ugyanúgy fedik a kellemetlen szagokat, ráadásul teljesen természetesek.
A házi készítmények épp úgy illatosak, antibakteriális hatásúak, de az izzadást nem természetellenes módon gátolják.
Elsősorban nem is a verejtékezés az, ami ellen tenni kell, hanem az esetlegesen kialakuló kellemetlen szag. Az alábbi stift erre nyújt megoldást.
Hozzávalók:
● 20 gramm 100 %-os kókuszolaj,
● 30 gramm szódabikarbóna (szagtalanító hatása van),
● 30 gramm rizsliszt, vagy kukoricaliszt, vagy a kettő keveréke fele-fele arányban elosztva (jól szívják az izzadságot),
● 8-10 csepp illóolaj (bármilyen 100%-os illóolaj, pl. citromfű, levendula, teafaolaj),
Elkészítése:
Vízgőz felett olvaszd fel a kókuszolajat. Ezután keverd össze a száraz összetevőkkel, majd csepegtesd bele a választott illóolajat.
Tedd egy kis tégelybe (korábbi, már üres arckrémes dobozkák tökéletesek erre a célra), és ujjaiddal masszírozz be egy keveset oda, ahova kell.
Ha nagyon izzadékony vagy, akkor tehetsz bele több szódabikarbónát is.
Az így elkészített stift garantáltan vegyszermentes, egészséges, hagyja lélegezni a bőröd és megadja Neked az alkotás örömét.
Nagyon fontos, hogy légy türelmes, és adj időt a bőrödnek ahhoz, hogy hozzászokjon az új, egészséges stifthez.