Több ezer évvel ezelőtt még különleges szertartás szerint szolgálták fel a teát, mintegy szent italt. Elkészítési és előállítási módja is teljesen más volt, hosszú időt szenteltek arra, hogy leszedjék, megszárítsák és porítsák. Odafigyeltek arra, hogy különleges bánásmódban részesítsék a különleges füveket, úgy, hogy minél jobban ki tudják aknázni gyógyító tulajdonságait.
Ma azonban ezeket az előállítási módszereket már jórészt nem tartják be, a cél, hogy minél rövidebb idő alatt minél több teát állítsanak elő nagyüzemekben. Sajnos a kis tasakocskák már különböző növényvédő szereket, toxinokat és mesterséges ízfokozókat is tartalmaznak.
Fontos tudnunk azt is, hogy csomagolás előtt a tealeveleket nem mossák meg, így, ha az bármilyen permetező- vagy növényvédő szerrel volt kezelve, azt szépen mi is megisszuk.
Egy a GlaucusResearch által bemutatott tanulmány szerint a tesztelt teák 91 százalékában jóval nagyobb a növényvédő szerek jelenléte, mint amit az Egyesült Államok Egészségügyi Hatósága engedélyez. Például egy álmatlanság elleni tea igencsak nagy dózisú prokaplór nevű növényvédő szert is tartalmazott. A vegyület a potenciális rákkeltő szerek közé tartozik az amerikai törvények szerint. Továbbá bizonyos relaxáló teák propargit nevű rákkeltő és mérgező anyagot tartalmaztak.
Az illatosított teák is a feketelistán vannak. Egy független tanulmány szerint a legtöbbjük endoszulfán nevű növényvédőt tartalmaz, mely az Egyesült Államokban, az Európai Unióban és további 144 országban már rég be van tiltva. A szer ugyanis meddőséget és születési rendellenességet okoz. Sok illatos, színes tea olyan mesterséges aromákat tartalmaz, melynek előállításához kőszénkátrányt használnak.
Sajnos nem a tea az egyetlen készítmény, amiben génmódosított szerek találhatók. A legtöbb kukoricát és szóját tartalmazó élelmiszer tartalmaz génmódosító szereket, abból a megfontolásból, hogy nagyobb legyen a kártevőkkel szembeni ellenálló képességük.
A papír teafilter sem nevezhető túlságosan biztonságosnak. A legtöbbjüket epiklórhidrinnel kezelik le, mely vegyület a vízzel érintkezve 3-MCPD molekulákra bomlik le. Ez utóbbiról laboratóriumi vizsgálatok során kimutatták, hogy egereknél meddőséget okoz, és igencsak legyengíti az immunrendszert.