A bársonyvirágot, vagy más néven a büdöskét szinte mindenki ismeri. Egyre elterjedtebb egynyári virág, szinte kihagyhatatlan szereplője a vidéki kerteknek. Igénytelenségének és szívósságának köszönheti népszerűségét.
A különféle betegségekkel szemben ellenálló, jól tűri a tűző napot és a szárazságot, nem igényel különösebb gondozást.
Egyéb elnevezései: borsola, büdös rózsa, szerelemfű.
Amerika melegebb részeiről származik, de kerti virágként a világ nagy részén elterjedt. Európába a 16. század közepétől termesztik. A 18. századra a magyar kertekben is általánosan elterjedt, bár erős szaga miatt közönségesnek bélyegezték és mérgezőnek tartották.
Az afrikai törzsek a növény virágával a köhögést, mumpszot és hasonló problémákat kezelik. Ezen kívül használják még dohányízesítőként és a tyúkok etetésére is.
A büdöskék virágszirmait gyógyteák, saláták, köretek ízesítésére használhatjuk. Helyettesíthetjük vele a sáfrányt színe miatt.
Dr. Zelenyák János – A gyógynövények hatása és használata c. 1908-ban kiadott könyvében a bársonyvirágról ezt írja: "Használata: A bársonyvirág levele, virága és magva, teának (cukor nélkül) főzve és naponkint 2 csészével használva, vérfolyást és erős hasmenést szüntet. Levele, virága és magva, teának (cukor nélkül) főzve és naponkint 2 csészével használva, vérfolyást és erős hasmenést szüntet."
A bársonyvirág olaj
A büdöske olaja nem annyira illatos, mint más aromás illóolajok, azonban erős antimikrobiális, fertőtlenítő és fertőzés-ellenes tulajdonságokkal rendelkezik. A büdöske virágának és levelének gőz-desztillációjával készült olaj egyik legfontosabb anyaga az ocimén, a valeriánsav és a tageton.
A büdöske olaj más népszerű illóolajokkal keverhető, mint például a ylang-ylang-, a szantálfa-, a levendula- és a geránium olajjal is.
A bakteriális fertőzésekkel is felveszi a harcot
Mivel az olaj erős és természetes antibakteriális anyag, ezért mindenféle fertőzéssel felveszi a harcot, amelyet kórokozók és baktériumok okoznak. Fertőtlenítő hatása révén, használatával gyorsabban gyógyulnak a baktérium okozta bőrfertőzések.
A büdöske olaja felgyorsítja a sebgyógyulást és gátolja a biotikus növekedést a sebekben.
Levegő általi fertőzések
A büdöske olaj a lakás levegőjét is fertőtleníti. Ehhez keverjünk néhány csepp olajat meleg vízbe, és hintsük be vele a lakást. Ha valamelyik családtag bakteriális fertőzéssel fekszik otthon, akkor ez a leghatékonyabb módszer a levegőben lévő baktériumok elpusztítására.
Az olaj ellazítja a feszült idegeket és izmokat
Az olajos masszázzsal, vagy fürdővízbe kevert olajjal enyhíthetőek az izomgörcsök és az izomfájdalmak, csökkenthető a szorongás és a düh.
Távol tarthatja a rovarokat
A büdöske olaj erős parazita-ellenes hatású, ezért távol tarthatóak vele a bogarak és olyan rovarok, mint a tetű, szúnyog és poloska. Ezen kívül csökkenti a rovarcsípések általi fájdalmat és duzzanatot is. Még az olyan gyakori kártevők is távol tarthatóak vele, mint a hangyák és a termeszek.
Bársonyvirágot a gyümölcsösbe és a veteményesbe
A kisvirágú (alacsony) büdöske illóolaja révén elűzi, elpusztítja a káros baktériumokat, férgeket, gombákat, egyéb talajlakó kártevőket és védi a gyümölcsfákat is levéltetű-invázió esetén. Főleg paradicsommal és uborkával összeültetve ajánlott.
Nagyon jól tartható virágládákban és erkélyeken is.
A gyökérgubacs fonálféreg egyike a legszélesebb körben fertőző kártevőknek. A büdöske gyökérzetének mikrobaközösségéből a talajba kiválasztódott tiofén vegyületek fonálféreg, rovarirtó, antivirális és citotoxikus hatásúak.
A büdöske védelmet nyújt egyes évelő gyomokkal szemben is, úgy, mint a salátaboglárka, podagrafű, kerek repkény, tarackbúza, mezei szulák és a mezei zsurló.
Intelmek a büdöske olaj használatával kapcsolatban
Várandós vagy szoptatós anyák beszéljenek kezelőorvosukkal használata előtt.