A nagy dózisban, naponta szedett B-vitaminok jelentősen lassítják idős embereknél a szellemi hanyatlást, és az Alzheimer-kór ellen is bizonyos védelmet nyújtanak - hangzott el a Brit Tudomány Fesztiválon az Oxfordi Egyetem kutatóinak előadásában.
Az Oxford Egyetem kutatói klinikai vizsgálatukban a B-vitaminok hatását tanulmányozták az enyhe kognitív zavarokra. Ezek a zavarok az Alzheimer-kórnak és a demencia más formáinak fő kockázati tényezői.
Az enyhe kognitív zavar (MCI) világszerte a 70 év fölötti emberek 16 százalékát érinti, az állapot memóriavesztéssel, nyelvi és mentális problémákkal társul. A mindennapi életben ez még általában nem okoz gondot, ám az érintettek mintegy felénél öt éven belül diagnosztizálják a sokkal súlyosabb Alzheimer-kórt.
A két éves brit klinikai próbába 270, 70 évnél idősebb, enyhe kognitív zavarral élő önkéntest vontak be, akik vagy egy folsavból, B6 és B12 vitaminból álló komplexet kaptak nagy dózisban, vagy placebót. A B-vitaminok a homocisztein nevű aminosav szintjét szabályozzák a vérben, amelynek megemelkedett koncentrációja növelheti az Alzheimer-kór kockázatát. Az alkalmazott pirulák az ajánlott napi B12, folsav és B6 mennyiségének többszörösét tartalmazták. Az agyi hatásokat szkenneléssel vizsgálták a próba elején és végén.
Az eredmények szerint a vitamint szedő emberek agya 30 százalékkal lassabb ütemben zsugorodott, mint azoké, akik placebót kaptak. (Azoknak az agya, akik a vitaminkeveréket kapták, éves szinten 0,76 százalékkal zsugorodott, míg a placebót kapók esetében ez az arány 1,08 százalék volt.)
A legnagyobb mértékben azok profitáltak a vitaminszedésből, akiknek a vérében a vizsgálat kezdetekor a legmagasabb homociszteinszintet mérték: náluk az agyzsugorodás üteme fele volt, mint a placebót kapó önkénteseké.