A betegségmegelőzés a jövő orvoslása, korunk egyik legfontosabb feladata. Számos krónikus, degeneratív betegség legjobb gyógymódja, ha megelőzzük azt. Idősebb korban sem szabad megfeledkezni erről és elhanyagolni a megelőzés fontosságát.
Társadalmunkban folyamatosan nő az időskorúak száma, és sajnos életminőségük gyakran elmarad az optimálistól.
Ezen az arányon tovább ront a mértéktelen gyógyszerfogyasztás, amely további nem kívánt mellékhatásokhoz vezet.
Nem kell lemondani azonban az egészséges életről, lehetőségeinkhez mérten idős korban is sokat tehetünk szervezetünk egyensúlyának fenntartásáért.
Lássuk, mit tehetünk!
Káros szenvedélyek mellőzése
Amennyiben dohányzunk vagy egyéb káros szenvedélyünk van, mihamarabb űzzük el életünkből. Sosem késő elhatározni a változtatást, amelyet csak mi tudunk meghozni életünkbe.
Civilizációs betegségek
Nem csak az időskorúakat, hanem egész Magyarország lakosságát veszélyezteti a szív- és érrendszeri problémák előfordulása, amelyért valószínűleg életmódunk tehető felelőssé.
Az Európában kiemelkedően nagy halálozási aránynak számító magyar statisztikának jelentős részét (50% !) a szív- és keringési rendszerproblémái adják, ezzel vezető haláloknak tekinthető.
Magyarországon minden negyedik felnőttnek magas a vérnyomása, de a fiatalok között is sajnos ez egyre gyakoribb. Legtöbbször már a hipertónia szövődményeként károsodott szervek (pl. szív) okoznak különböző tüneteket.
A lakosság nagy részén ez már 40 éves kora körül meglátszik, ekkorra ugyanis már majdnem mindenkinél előfordulhat egy az ún. civilizációs betegségek közül - ilyen például a magas vérnyomás, az allergia, ízületi gyulladások, gyomor, bélrendszeri betegségek, lerakódásos betegségek, epekő, vesekő, túlsúly stb., a sort hosszan folytathatnánk.
Mivel a magas vérnyomás sokáig nem okoz panaszt, általában túl későn ismerik fel, amikor már egyéb károsodások is felléptek. Fontos, hogy időben felismerjük a szív- és érrendszeri megbetegedések előjeleit.
Kiegyensúlyozott táplálkozás
Fontos, hogy táplálkozásunkat a választékosság és mérsékletesség hassa át. Ne feledkezzünk meg a megfelelő mennyiségű vitaminról sem, illetve fogyasszunk naponta kellő mennyiségű folyadékot, lehetőleg vizet.
Testmozgás
A testmozgás hiánya miatt a civilizációs betegségek az utóbbi időben drasztikus növekedést mutatnak. Ezért egyik legjobb módja a megelőzéshez, ha beiktatjuk mindennapjainkba a fizikai aktivitást. Ez akár napi rendszeres séta formájában is megjelenhet, de legjobb, ha egy könnyű, aktív mozgásformát választunk.
Stresszkezelés
Testi egészségünk mellett lelki egészségünkre is energiát kell fordítani. Rengeteg stressz ér minket a mindennapok során és ha ezt a feszültséget nem vezetjük le akár mozgással, akár relaxációval, a felhalmozódó feszültség számos további nem kívánt egészségkárosodást okozhat.
Relaxáció és mikrokeringés serkentése
Relaxációhoz és vérkeringésünk serkentéséhez segítségül hívhatjuk a pulzáló mágnesterápiát is, amely sejtszinten hat a szervezetre. Önmagában már a kezelés is segíthet az ellazulásban, miközben több pozitív folyamatot is elindíthat szervezetünkben.
Serkenti a mikrokeringést, használatával a vér oxigéndússá válik, így azok is élvezhetik jótékony hatását, akik állapotukból testmozgásra nem képesek. Ezért van, hogy a pulzáló mágnesterápiát előszeretettel használják rehabilitáció során, valamint bénulásos eseteknél.
Szerző: Impulser magazin