A pozitív érzelmek jobban gyógyítanak, mint bármilyen csodacseppek.
Az optimizmus, a barátság és a nagylelkűség lehet a kulcsa a betegségekből való gyógyulásnak, természetesen csakis a klasszikus kezelések mellett. A kínai gyógyászok szerint a betegségeket a negatív érzések generálják (utálat, düh, félelem, szomorúság, harag), a gyógyulási folyamat ugyanakkor belülről fakad. A pozitív érzések segítenek abban, hogy ismét megtaláljuk a belső egyensúlyunkat és jó közérzetünket.
Optimizmus
Az optimizmus, a barátság és a nagylelkűség is legalább ugyanolyan fontos lehet a gyógyulást illetően, mint a gyógyszerek használata, legalábbis ezt állítja több, a témában elvégzett kutatás. Az ősi kínai orvoslás szerint a legtöbb fizikai betegség hátterében lelki problémák állnak, olyan negatív érzelmek, mint a gyűlölet, a félelem, a düh, a szomorúság. Ha sikerül ezektől a káros érzelmektől megszabadulni, akkor a test és lélek között ismét létrejön a harmónia, és ezáltal a felépülési folyamat is gyorsabb lesz.
Még 1975-ben a Yale Egyetem kutatói jöttek rá arra, hogy az optimista emberek tovább élnek. Összesen 660 személyt kérdeztek meg, hogy miként viszonyulnak az öregedéshez. Az évtizedek elröpültek, és mivel már több alany meghalt, nemrég azt az eredményt kapták, hogy akik 1975-ben optimistán tekintettek a jövőjükre, idősebb korukra, átlagosan 7 évvel tovább éltek, mint akik pesszimisták volt az életükkel kapcsolatban.
Tanulmányok szólnak arról is, hogy az optimista látásmód nem veleszületett adottságunk, igenis tanulható, hiszen ha csak a jó dolgokra igyekszünk figyelni, ehhez az agyunk is idővel hozzászokik.
Barátság
A barátság a fiatalság elixírje. A Harvard Medical School által végzett felmérésből az derült ki, hogy főként a nők körében, minél több igaz barát veszi körbe őket, annál kevésbé érzik az idő múlását, annál kevésbé félnek az öregedéstől.
A szakértők szerint, ha valakinek kevés barátja van, az legalább olyan káros lehet a szervezet egészségére, mint a dohányzás, vagy éppen az elhízás. Akiknek igazi barátaik vannak, átlagosan 50 %-kal többet élnek, mint azok, akik csak saját magukra számíthatnak. Szintén kutatások alapján állítható, hogy ahhoz hogy kiegyensúlyozott, boldog életünk legyen, legalább 5–10 igaz barátra lenne szükségünk.
A nagylelkűség, önzetlenség
Van az a mondás, hogy jó dolgok, csak jó emberekkel történnek. Több tíz kísérletet végeztek el arra vonatkozóan, hogy milyen hatással van a nagylelkűség, a jószívűség az egészségre, és bizony olyan eredmények születtek, amelyek egyértelműen bizonyítják azt, hogy a nagylelkű, jószívű emberek jobb egészségi állapotnak örvendhetnek, kétszer nagyobb védelmet élveznek a szív- és keringési betegségekkel szemben, mint rosszindulatú társaik.