Nagy valószínűséggel a körömlakkok alkalmankénti használata nem okoz súlyos egészségügyi károsodást, azonban érdemes alaposan tájékozódni az általunk vagy manikűrösünk által használt termékek összetételéről.
A körömlakkról, mielőtt megvásárolnánk, tudjuk meg, hogy mit tartalmaz. Azokat a termékeket válasszuk, melyek egyáltalán nem, vagy kevesebb mennyiségben tartalmaznak méreganyagokat.
Ártalmatlan esztétikai örömnek tűnhet a sok színben pompázó körömlakk, azonban vegyük figyelembe, hogy a szépség mögött megbújik számos káros összetevő.
Nem vagyunk kitéve nagy veszélynek, ha csak ritkán használunk körömlakkot, azonban bizonyára mindenki tudja, hogy a körömlakk csak egyike annak a sok szépségápolási cikknek, melyek szintén nem veszélytelenek.
Mérgező hármas a körömlakkokban
1. A toluol az egyik legkárosabb anyag az idegrendszerre, ezenkívül bőrirritáló hatású, negatívan hat a szaporodásra és a fejlődésre. Okozhat fáradtságot, zavartságot, gyengeséget és memória kiesést is. Nagyobb mennyiségben hatással van a májra és a vesékre. Állatokon végzett kísérletekből pedig kimutatták, hogy születési rendellenességeket okozhat. Ha csak belélegezzük sem jobb a helyzet, hiszen émelygést, fejfájást, szédülést okoz. Ezt az anyagot leginkább arra használják, hogy egyenletes, vagyis tökéletesen sima legyen a körmünk lakkozás után.
2. A DBT - dibutil-ftalát a körömlakkok egyik általános, igencsak káros összetevője. Ezt a hormonromboló anyagot a műanyagok lágyítására használják. Bizonyos tanulmányok szerint a ftalátok összefüggésbe hozhatók a lányoknál fellépő korai éréssel, és a férfiaknál az alacsony spermaszámmal. Nagyban közrejátszik a terméketlenség növelésében is.
3. A harmadik veszélyes csoport, a formaldehidek. Irritálja a bőrt, a szemet, a légzést, és bizonyos kutatások szerint köze lehet a leukémiához is. Ezt az anyagot azért használják, hogy kemény és sérthetetlenebb legyen a körömlakk.
Ezek az anyagok nem csak azokat veszélyeztetik, akik rendszeresen festik a körmüket, hanem azokat is, akik szépségszalonban dolgoznak, és rendszeres kapcsolatban állnak a körömlakkal. Ezelőtt pár évvel több nagy kozmetikai cég bejelentette, hogy megpróbálja kiiktatni termékeiből a veszélyes hármast.
Azonban még mindig nem lehet tudni pontosan, hogy mit tartalmaznak a körömlakkok teljes egészében. Vigyázzunk azonban gyermekeinkre és ne fessük ki a körmét. Egyre több kislány igényli a piros körmöket, és meg is kapja, pedig alig több mint három éves. A gyerek sokszor le is rágja a körömlakkját, így duplán veszélyeztetjük. Válasszunk egy olyan körömlakkot, mely környezetbarát, vízalapú, és nem tartalmaz káros anyagokat.
A zselés körömlakk kiváló módszer lehet, hogy hosszantartó és ápolt körmeink legyenek, azonban sokan panaszkodnak, hogy utána elvékonyodott, és töredezett lett a körmük.
Egyelőre tisztázatlan, hogy a körmök töredezése a zselés körömlakkban lévő vegyi anyagok számlájára írható-e, vagy pedig az eltávolításhoz szükséges acetonos áztatás miatt jelentkezik. Az aceton ugyanis szárítja a körmöket és irritálja a körömágy bőrét.
A zselés manikűrt rendszeresen használóknak nem árt ismerniük azt a tényt, hogy az eljárás során alkalmazott UV-sugárzás veszélyes. Ez ugyanis bőrrákhoz vagy egyéb elváltozásokhoz vezethet az érintett területen.
A zselés körömlakk használatakor célszerű bekenni a kezet naptejjel, kiküszöbölve az UV-sugárzás okozta károsodást.
A gél lakkok fénykorukat élik, de valóban ez a legjobb megoldás? A gél manikűr kockázatai sajnos nem kerülnek napvilágra!
Szinte már minden szépségszalonban elérhetőek a gél lakkok és igen népszerűek, mivel tartós, gyors megoldást nyújtanak a szép körmökre vágyó nők számára.
Azonban nem árt, ha tudjuk, hogy a gél lakk korántsem olyan tökéletes, mint amilyennek látszik. UV fényre szilárdul meg ez is, minden felkent réteg után. Így a körmeidet többször is kiteszed az UV fény káros hatásainak.
A gél manikűr egyéb veszélyei közé tartozik a köröm fizikai károsodása vagy a körömlemez szétválasztása a körömágytól, ugyanis a gél lakkot kaparással és reszeléssel lehet eltávolítani a körömről.
Egészséged érdekében próbáld meg természetes szerekkel ápolni körmeidet, így is lehet fényes, ápolt és vonzó.