Ha pajzsmirigy problémád van, figyelj tested és lelked üzeneteire, és keresd meg azokat az érzelmi okokat, amelyek elindították a pajzsmirigy rendellenességeit.
A pajzsmirigy a nyelőcső két oldalán elhelyezkedő, pillangó alakú szerv. Két fontos hormont termel: athyroxint és a trijód-thyronint, melyek az alapanyagcsere szabályozásának lévén, a szervezet valamennyi sejtjének működésére hatást gyakorolnak.
Louise L. Hay (Amerikai írónő, a Hay House könyvkiadó alapítója, számtalan önsegítő könyv szerzője) szerint a pajzsmirigy rendellenességeknek rendszerint két lelki eredetű kiváltó oka van: Az elfojtott érzelem és/vagy a megaláztatás.
„Sosem érek rá, hogy azt csináljam, amit igazán szeretnék. Mikor jön el már az én időm?” Ilyen kérdések, fogalmazódnak meg azokban, akiknek a pajzsmirigyük nem működik jól. Louise L. Hay szerint ez azért van, mert nem tudunk világosan, nyíltan kommunikálni önmagunkkal, megfogalmazni, mit is szeretnénk.
Richard Gerber azt mondja, hogy a nyaki csakrában keletkező energiablokk okozhat pajzsmirigy betegséget. Ha nem harcolunk a saját igazunkért. Be kell indítani ezt az energiaáramlást, hogy érvényesüljenek az érzelmeink, vágyaink, álmaink, meggyőződéseink, értékeink.
Caroline Myss, az Anatomy of the Spirit: The Seven Stages of Power and Healing könyv szerzője szerint az ötödik csakra, a torok csakrája, amely az akaratérvényesítés, a személyes szabadság, és az önmegvalósítás csakrája. És ha ezek nem érvényesülnek, ha nem fejezzük ki érzelmeinket, akkor könnyen pajzsmirigy problémák léphetnek fel.
A Hashimoto thyreoditis egy autoimmun betegség, mikor a szervezet antitestjei célba veszik a pajzsmirigyeket és megtámadják, jelezvén azt, hogy figyeljünk oda belső vágyainkra, igényeinkre, ösztöneinkre, halljuk meg szavunkat.
Iyanla Vanzant azt mondja, hogy „a Hashimoto thyreoditis akkor alakul ki, mikor a kommunikáció megszűnik önmagunkkal, mikor nem értjük, nem fogadjuk el önmagunkat. Ennek következménye pedig a pajzsmirigyek megbetegedése, lelki frusztráció, fizikai feszültség. Rá kell találnunk az identitásunkra, hogy megvédjük magunkat mások manipulációitól.”
A szégyenérzet is károsan befolyásolja a pajzsmirigyeket, és az a felfogás is, miszerint „nem vagyok elég jó”, „én ezt nem érdemlem meg”.
A pajzsmirigy problémák szinte csak a nőket érintik: ez nem véletlen. A nőkbe nevelték a szégyenérzetet, megfélemlítették őket, erőszaknak voltak kitéve, és sok kapcsolatban a nőnek csendben kellett maradni, nem sikerült kinyilvánítania a véleményét. Ma sem javult sokat a helyzet: a legtöbb országban ugyanolyan a munkáért egy nőnek kevesebb fizetés jár, mint egy férfinak.
A nők legfontosabb feladata tehát, hogy kifejezzék, amit gondolnak, hallgassanak a belső hangjukra.
A pajzsmirigy betegek többsége megérzésekkel rendelkezik, mégsem fejezi ki a véleményét, mindig próbál nyugodt maradni, mindenkivel jóban lenni – állítja Louise L. Hay és Mona Lisa Schulz.
A pajzsmirigy túlműködése azért alakul ki, mert a belső hangot elfojtjuk. Egyszerűen nem engedjük ki, még olyan esetekben sem, mikor legszívesebben világgá kürtölnénk a fájdalmunkat. A rendellenességet önvád is okozhatja.
Hogy enyhüljenek a gondok, ismételgessünk a következő mondatot Louise L. Haytől: „Túllépek a régi sérelmeimen, és szabad utat adok magamnak az önkifejezésre.”
Akik pajzsmirigy túltengésben szenvednek, igyekeznek előremenekülni a problémák elől, kerülik a konfliktust más emberekkel, utálják magukat. Mindig dolgoznak, tevékenyek.
Ha meg a pajzsmirigyek kevés hormont bocsátanak ki, akkor alulműködésről beszélünk, ilyenkor az illető lelassul, ráérős lesz.
Milyen jelek utalnak pajzsmirigy-problémára?
● Gyakori izom- vagy ízületi fájdalom, mely bizonyos esetekben megmagyarázható jelenség, azonban ha semmilyen kezelés hatására nem szűnik a fájdalom, akkor ajánlott felkeresni orvosunkat!
● A pajzsmirigy problémák gyakran vezetnek puffadáshoz és duzzadt, vizes archoz is egyaránt.
● A pajzsmirigy hormonok befolyásolhatják a hormonok működését, amelyek okozhatnak koncentrációs zavarokat, megmagyarázhatatlan remegéseket és szorongás érzést.
● A hirtelen bekövetkezett súly gyarapodás, valamint a gyors fogyás szintén magyarázható a pajzsmirigy problémákkal. Ha ilyen eset áll fent, mielőbb keressük fel orvosunkat, hiszen ez magyarázatra és befolyásoló tényezőre szorul.
● Pajzsmirigy problémák nagy hatással vannak a menstruációra is, bizonyos nők esetében vagy túl hosszú ideig elnyúló ciklust, vagy rendszertelen vérzést okoznak.
● A lecsökkent pajzsmirigy hormonok hatására állandó fáradtság és szédülés érzés tapasztalható.
● Abban az esetben, ha pajzsmirigy problémáink vannak, az emberek képesek összekeverni a hőmérsékletet, a hidegben melegség önti el őket, míg a melegebb levegőn hidegrázásuk van.
● A pajzsmirigy problémák is megnyilvánulnak hajhullásban, gyenge, törékeny és száraz hajban, valamint az arc hirtelen sápadtságában.