A gombás fertőzések nagyon gyakoriak, az egyik legjellemzőbb a candida azaz az élesztőgombás fertőzés, amely sok ember életét nehezíti meg. Kis mennyiségben előfordul az emberi szervezetben ez a gomba is, de ha elszaporodik, az komoly problémákhoz vezethet.
Rengeteg kellemetlen tünet léphet fel többek között: levertség, rossz kedv, étkezés utáni puffadás is jelentkezhet, előfordulhat ételérzékenység, nők esetében pedig nagyon erős menstruációs fájdalmak, valamint erős menstruáció előtti tünetek is jelentkezhetnek. A tünetek attól függőek, hogy a szervezet mely pontját támadja meg a gomba. A candida elszaporodásához sok esetben az antibiotikumok és a gyulladáscsökkentők járulnak hozzá, amelyeket megfázásra, vagy más gyulladásos betegségre írt fel az orvos. Nem csak gyógyszerek mellékhatása lehet a candida, akár a helytelen étkezés is kiválthatja.
A candida kezelése
● Az ausztrál teafaolajat tartják az egyik legerősebb gombaölő készítménynek. Étkezés után 5 cseppet kell fogyasztani belőle, majd egy nagy bögre vizet, vagy teát kell inni.
● Hüvelyi candida esetén javasolt tamponra cseppenteni 2 csepp teafaolajat, ez ugyanis helyileg is elpusztítja a gombákat. Ezt a módszert érdemes rendszeresen alkalmazni, hogy enyhüljön a kellemetlen viszketés és a zavaró szag.
● A grépfrútmagkivonat is jótékony hatással van a szervezetre, segít elpusztítani az elszaporodott gombát. Cseppekként és kapszulaként is megvásárolható a bioboltokban. Kúraszerűen kell fogyasztani, tünetek enyhülése esetén sem szabad abbahagyni a szedését, mivel a candida könnyedén kiújul.
● A candida kezeléséhez a legfontosabb, az emésztés helyreállítása. Ehhez számtalan gyógynövényt alkalmazhatunk: a koriander, a kurkuma és friss gyömbér is jó hatással van az emésztőrendszerre. Ezekből érdemes minél többet elfogyasztani, a napi étkezések folyamán.
● A fokhagyma az egyik legerősebb gombaölő szer. Alkalmazhatjuk nyersen, vagy fokhagymatablettaként is szedhetjük. Minden reggel fogyasszunk el éhgyomorra néhány gerezd fokhagymát, ha az erős illata miatt kerülnénk, akkor szedjünk fokhagymatablettát, amely a bioboltokban kapható.
● A candida diéta nagyon hatékony, azonban egy nagyon szigorú étrendet követel meg. A finomított cukrokat és a fehér kenyeret, péksüteményeket, élesztős élelmiszereket száműzni kell a napi menüből. Ezek az ételek hirtelen megemelik a vércukorszintet, ez azonban tökéletes táptalaj a gombák számára. Ezért a candida kezeléséhez elengedhetetlen az étrendváltoztatás. Az élesztős ételeket teljes mértékben kerülni kell, az erjesztett élelmiszerekkel együtt, mivel ezek elősegítik a gombák szaporodását.
A candida kezeléséhez először az étrenden kell változtatni, hogy a gombák ne tudjanak tovább szaporodni. Majd a természetes gombaölő szerek következnek, ezek visszaszorítják a candidát.
A candida kezeléséhez türelemre van szükség, a tünetek ugyanis hamar enyhülhetnek, de ez még nem azt jelenti, hogy már nincs túlszaporodva a gomba a szervezetben. Érdemes kitartónak lenni, a gombaölő szereket sok esetben 3 hónapig kell alkalmazni ahhoz, hogy a gomba mennyisége elérje a normális értékhatárt. A természetes gombaölőszerek, mint a fokhagyma, a grépfrútmagkivonat és a fűszerek, nem járnak káros mellékhatásokkal, mégis nagyon hatékonyak. A candida diétát sokak szerint legalább 6 hónapig érdemes alkalmazni ahhoz, hogy az emésztőrendszer és a bélflórák helyrejöjjenek és ezáltal az elszaporodott gomba mértéke is normalizálódjon.
Íme, egy könnyedén elvégezhető Candida-diéta, melynek összetevőit könnyedén beszerezheted!
1. nap
Reggeli: főtt tojás Graham-kenyérrel, csirkemell sonkával, tea.
Ebéd: grillezett csirkemell, barnarizs, paprikás-paradicsomos saláta.
Vacsora: csirkés zöldségsaláta jégsalátából, uborkából és paradicsomból.
2. nap
Reggeli: egy pohár élőflórás natúr joghurt lenmaggal, egy pohár tea.
Ebéd: tonhal citrommal, barnarizs, fejes saláta.
Vacsora: zöldségleves.
3. nap
Reggeli: pirítós rozskenyérből, paradicsommal, sajttal, sonkával, egy pohár tea.
Ebéd: túrós és fahéjas palacsinta - teljes kiőrlésű lisztből.
Vacsora: grillezett pulykaszelet spenótsalátával.
4. nap
Reggeli: zabkása fahéjjal, egy pohár tea.
Ebéd: grillezett csirkemell, héjában főtt krumpli, párolt brokkoli.
Vacsora: zöldségleves.
5. nap
Reggeli: egy pohár élőflórás natúr joghurt tökmaggal és mustármaggal, egy pohár tea.
Ebéd: lazac fokhagymával, barnarizs, paradicsomsaláta.
Vacsora: héjában főtt burgonya céklával.
6. nap
Reggeli: tükörtojás zöldsalátával, egy pohár tea.
Ebéd: durva kiőrlésű lisztből készült főtt tészta padlizsánnal, hagymával, sárgarépával, zöldpaprikával és paradicsommal.
Vacsora: egy pohár élőflórás natúr joghurt tökmaggal és mustármaggal.
7. nap
Reggeli: gabonapehelyből készült natúr müzli, egy pohár élőflórás natúr joghurt.
Ebéd: grillezett csirke fokhagymával, héjában főtt krumpli, fejes saláta.
Vacsora: saláta sárgarépából, borsóból, zellerből és spenótból.
Szerző: Árbócz Lilla