Az egészséges táplálkozás egyszerű módja

 

Táplálkozásunkban nagyon fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott, mértékletes, vitamindús ételek fogyasztása. De tudod-e, hogy hogyan társíthatod? Mi a helyes kombináció?

 ételtársítás

A helyes ételtársításról nagyon keveset beszélünk, azonban az nagyon fontos, hogy mit mivel eszünk, hogyan társítjuk a különböző összetételű élelmiszereket.

 

Mi történik tulajdonképpen a gyomorban?

Amikor a táplálék a gyomorba kerül, annak milyenségétől függően választódnak ki az emésztőenzimek és állítódik be ezek savassága – hogy a gyomortartalom teljesen meg tudjon emésztődni. Ha a gyomorba egyszerre két olyan tápanyag kerül, amelynek emésztéséhez más-más összetételű és kémhatású emésztőnedv szükséges, akkor egyik sem fog teljes mértékben megemésztődni.

A gyomortartalom félig emésztetlenül érkezik a vékonybélbe, ahol erjedésnek és rothadásnak indul. Az eredmény pedig az, hogy az ebből felszabaduló méreganyagok felhalmozódnak a bélrendszerben és jelentősen megterhelik a belső szerveket is (máj, hasnyálmirigy, vese, stb). Ennek következtében pedig idővel krónikus betegségek alakulnak majd ki.

Bármilyen bio- és egészséges élelmiszert használhatunk, ha nem tudjuk helyesen kombinálni őket. Az alábbi táblázat e-téren útmutatóként szolgál.

 ételtársítás

Optimális társítás esetén az emésztés teljes lesz, így nem terhelődik meg az emésztőrendszer. Semleges társítással a gyomor megbirkózik, de tartós fogyasztásnál problémákat okozhat. A táblázatban NEM-mel jelölt kombinációk igen egészségtelenek, noha sokunk étrendjében szerepel a sült krumpli-rántott hús kombináció illetve csirkepaprikás csigatészta házasítás. Ezeknél az eseteknél gyakran előfordulhat puffadás, hasmenés vagy székrekedés.

 

Mi nem ajánlott?

●   A gyomor nem tud két koncentrált ételféleséget megemészteni, egy időben (koncentráltnak számít minden, ami nem nyers zöldség vagy gyümölcs). Főleg a különböző fehérjeforrásokat, ezért egy étkezésen belül ne keverjük a húst, tojást, sajtféléket és hüvelyeseket.

●   Ne vegyítsük az állati fehérjéket a keményítőben gazdag élelmiszerekkel (tészta, péktermék, krumpli, rizs, kenyér, hüvelyesek). Az állati eredetű fehérjék bontásához másmilyen enzim szükséges, mint a keményítőhöz. Itt tehát elfelejtendő a krumpli sült hússal, tészta húsos mártással, a kolbászos kifli és társai.

●   Soha ne vegyítsük a gyümölcsöt és édességet az ételekkel. Gyümölcsöt csak éhgyomorra fogyasszunk, vagy fél órával evés előtt vagy 2 órával azután. A cukor, méz, fruktóz vagy dextróz gátolja a gyomornedv kiválasztását, így ha étkezés közben vagy közvetlenül utána fogyasztjuk, puffadást és teltségérzetet okoznak.

 

 

●   Ne vegyítsük a zsíros ételeket (vaj, zsír, tejföl, szalonna, olajok) a fehérjedús és keményítőbe gazdag ételekkel. A zsír és fehérje keveréke nagyon nehezen ürül a gyomorból a vékonybélbe, emellett pedig a zsír-keményítő keverék emésztetlen marad, mi több, tele van nemkívánatos kalóriákkal.

●   Ne fogyasszunk vizet étkezések alatt és közvetlenül utána sem. Ugyanis ez lemossa, felhígítja a gyomornedvet és lassítja az emésztést. Vizet evés előtt 20-30 perccel igyunk.

●   A tej éhgyomorra a legjobb és ne keverjük semmilyen más élelmiszerrel (esetleg teljes kiőrlésű kenyérrel).

●   Ne társítsuk a savas gyümölcsöket (narancs, alma, erdei gyümölcs, stb.) az édesekkel (banán, körte).

 

Mi ajánlott?

●   Az állati fehérjéket keményítőben szegény zöldségekkel fogyasszuk (főleg a zöldeket, a magas víztartalmúakat: petrezselyem, spenót, paradicsom, uborka, paprika, brokkoli, káposzta).

●   A zsíros ételeket szintén ilyen zöldségekkel kombináljuk.

●   A keményítőben gazdag élelmiszerek kiválóan párosíthatók hüvelyesekkel.

●   Tejet és gyümölcsöket csak éhgyomorra fogyasszunk.

●   Miden, ami édes(ség), azt üres gyomorra fogyasszuk. Próbáljunk felhagyni az ebéd utáni desszerttel. Ha evés után mégis kívánjuk az édességet, akkor az azt jelenti, hogy nem az anyagcserénkhez szükséges tápanyagokat visszük be a szervezetünkbe.

 

ételtársítás

Az ételtársítás fontos a jó emésztésért
  Egyre több szó esik arról, miért is fontos odafigyelnünk arra, hogy milyen típusú ételeket fogyasztunk egy étkezésen belül. Annál is inkább, mert...
TOVÁBB
Fűszerkalauz - Mihez - mit?
  Bizonyára gondban voltál már Te is, hogy milyen fűszert használhatnál bizonyos zöldségek, húsok elkészítéséhez. Ha nem jól társítunk, akkor nagyon el...
TOVÁBB
Az egészséges táplálkozás egyszerű módja
  Táplálkozásunkban nagyon fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott, mértékletes, vitamindús ételek fogyasztása. De tudod-e, hogy hogyan társíthatod? Mi a...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Fogyaszthatnak szőlőt a cukorbetegek?
  A szőlő egy rendkívül ízletes és tápanyagban gazdag gyümölcs, de sok cukorbetegben felmerül...
Pszichoszomatikus betegségek: Mi is ez pontosan?
  A pszichoszomatikus betegségek lényege, hogy a testi tünetek mögött lelki vagy érzelmi...
Mi történik, ha keresztet vetsz az étel fölött?
  A keresztvetés az étkezés előtt egy régi vallási hagyomány, amely különösen elterjedt...
A dohányzás káros hatásai! Milyen dohány van valójában a cigarettában?
  A dohányzás mára az egyik legismertebb egészségkárosító szokássá vált, ám annak ellenére,...

Címkék