Patikákban lehetett réges-régen kapni vasbort. Úgy gondolom, hogy olvasóink közül nagyon sokan emlékeznek még rá és fogyasztották is. Feledésbe merült, de fanyar, gyümölcsös íze még mindig ott van a szánkban.
A vasborban található antioxidánsok segíthetik a sejtek öregedésének lassítását! Népi megfigyelések szerint a vasbor fogyasztása jótékony hatással lehet vérszegénységre, vashiányra, fáradékonyságra, keringési elégtelenségre és a csökkent teljesítőképességre is.
A vashiány az egyik leggyakoribb hiányállapot, főleg a nők körében. Általános egészségünk fenntartásához életkortól függetlenül mindenkinek szüksége van elegendő vasra.
A vérszegénység tünetei változóak, de mindenképp azonnali cselekvést igényelnek.
A vasbor fekete szederből készül. A szeder ősidők óta használatos a magyar népi gyógyászatban, a vérszegénység megelőzésében és gyógyításában is. A szederben levő ásványi anyagok, vas, C-vitamin révén rendkívül értékes italt nyerhetünk. Rezveratrolban, bioflavonoidokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag,
Vasbor készítése
Hozzávalók
1 kg szederhez 20 dkg cukor.
Elkészítés: A szedret először mossuk meg, jól zúzzuk össze, és adjuk hozzá a cukrot. A masszát töltsük üvegbe, de vigyázzunk, hogy maradjon hely az erjedésnek. Kössük le vászon kendővel, hogy semmiféle rovar (muslica) ne kerülhessen bele. Néha keverjük meg. A bor 30-60 nap múlva fog megállni az erjedéssel, ekkor szűrjük le és töltsük üvegekbe, zárjuk le és tegyük hűvös, sötét helyre. Ne napos helyen erjesszük, hanem biztosítsuk részére az egyenletes 16-22 C fokos szobahőmérsékletet, ahol gyorsan erjedésnek indul. (Napos helyen nappal túlmelegszik, éjjel pedig túlhűl. Ezért a folyamat nem lesz egyenletes, elhúzódik.
Javasolt fogyasztása: felnőtteknek naponta 1-2 evőkanálnyi mennyiség, 14 év alatt naponta 1-2 teáskanálnyi mennyiség.
Készíthetünk vasbor lekvárt is a szederből, melyet gyerekeknek vaspótlásként reggel egy falat kiflire rákenve is adhatunk.