Az emberi test mintegy 250 g nátrium-kloridot tartalmaz, amely megtalálható a vérplazmában, a nyirokban, a nyálban és a verejtékben.
Szervezetünkből főként a vizelettel és az izzadsággal távozik. Legfontosabb feladata az, hogy ozmotikus nyomása révén megőrzi testünk víztartalmát, továbbá segíti a szén-dioxid szállítását a vérben.
A só mindig is becses értéknek számított. A római katonákat egy időben sóval fizették. A régi görögök is nagyra tartották a sót. Homérosz egyenesen az „isteni” jelzővel illette.
● A középkori lakomákon az alacsonyabb rangú vendégek a hosszú asztal közepén elhelyezett sótartó túlsó felére kerültek. A só élvezetére csak az asztalfőhöz közelebb ülő, előkelő résztvevőket jogosították fel.
● Az indiai ájurvédikus orvoslás szerint a só éleszti a tüzet (pitta), fokozza az erőteljes, agresszív indulatokat.
● Fonálférgek ellen kisgyermekeknek régen sós beöntést (0,5 l vízhez 2 evőkanál só) adtak.
Belsőleg
Kis mennyiségben a só segíti az emésztést és az emésztőnedvek elválasztását, ezáltal pedig erősítő és serkentő hatású. Használják hánytatószerként is a gyomor mérgektől való megtisztítására és a hurutos váladékozás csökkentésére. Oldata hashajtónak is alkalmas. Hányáskor, hasmenésnél, tartós étvágytalanság esetén továbbá hőségben, a bőséges verejtékezés nyomán sóhiány léphet fel, amely légszomjat és görcsöket okoz. Intravénásan vagy szájon át adott sóoldattal orvosolható a baj. Hasonló kezelést alkalmaznak sokkos állapot, erős vérzést követő ájulás és súlyos veseelégtelenség (urémia) esetén is.
A só régtől fogva nemcsak ízesítő, hanem tartósítószer is. Nem árt azonban az óvatosság, az élelmiszer-feldolgozók a legtöbb tartós élelmiszerhez sót adnak, emiatt a szükségesnél több nátrium-kloridot fogyasztunk. Mivel a vese nehezen birkózik meg a sófölösleg kiválasztásával a vizelet útján, folyadék-visszatartás és magas vérnyomás következhet be. Ez gyermekkorban gyakori kórkép magas sótartalmú étrend esetén.
Külsőleg
Torokgyulladás, orrpolip, fogínygyulladás és szájfekély esetén híg sóoldatot (1 kávéskanálnyi konyhasó egy pohár meleg vízben) használunk száj- és toroköblítéshez. Az oldat tisztító és fertőtlenítő hatása gátolja a fertőzés terjedését. Meghűléskor sóoldattal gargarizálunk, esetleg orrunkba is felszívhatjuk a sós vizet.