A tüdőfű a légzőszervi megbetegedések egyik legkiválóbb természetes házi patikaszere. Kiváló hurutoldó, így megszabadíthatjuk a légutakat a lerakódásoktól és gyógyíthatjuk a gyulladásos tüneteket.
A tüdőfű leveléből készített forrázattal kezelhető a nátha, a megfázás, valamint csillapítható a láz és a hurutos köhögés is. Tisztítja a tüdőt, csökkenti a tüdő irritációját, felszámolja a gyulladt gócokat, ezért alkalmazható tüdőgyulladás esetén is. Tinktúrájának mindennapos bevitele egyaránt kezeli a száraz és a nedves asztma tüneteit. Kakukkfűvel elkeverve az allergiás rohamok megelőzése céljából és ajánlott fogyasztása.
Kiváló vérzéscsillapító, hasfogó, és képes gyorsítani a sejtek regenerációját. Jó hatással van a gyomorra, mérsékli a bélcsatorna gyulladásos megbetegedéseit, és vírusos fertőzések következtében kialakult gyomorbántalmakat is.
A tüdőfű főzetéből intim mosakodó készíthető, mely segítséget nyújthat a hüvelyi fertőzések kezelésében.
Tüdőfű történelem
Az ókori gyógyítók is ismerték az orvosi tüdőfű gyógyító erejét, a középkorban szinte varázsszerként tisztelték, mert segítségével a tüdő megbetegedéseit lehetett kezelni.
A népgyógyászatban a TBC egyik ismert kezelője volt, homeopátiás gyógyszerekben viszont még ma is előszeretettel alkalmazzák.
A tüdőfű felhasználható része a pettyezett tőlevele.
Milyen betegségekben lehet segítség a tüdőfű?
● asztma
● rekedtség
● torokgyulladás
● légzési nehézségek
● meghűlés
● hörghurut
● tüdőgyulladás
● allergiás rohamok
● tüdőrák
● mellnyálkahártya-gyulladás
● tüdőtuberkulózis
● dohányos légcsőbántalmak
● köhögés
● hasmenés
● aranyér
● vérhas
Forrázzunk le 4 dl vízzel 2 evőkanál tüdőfű levelet. Hagyjuk állni 10 percig, szűrjük át és az így kapott teából fogyasszunk reggel és este egy-egy csészével.
A tüdőfű fogyasztásának nincs ismert ellenjavallata. Kapható szárítva és tinktúra formájában is gyógynövényboltokban.